Skip to content

Jak (i ​​kiedy) zresetować SMC na komputerze Mac?

11 de sierpień de 2021
mac smc featured

Twój Mac zachowuje się zabawnie i próbowałeś wszystkiego: ponowne uruchomienie komputera, zresetowanie pamięci NVRAM i wszystkie sztuczki, które przyspieszają powolny komputer Mac. Przeprowadziłeś nawet ponad 50 testów diagnostycznych na raz, aby zobaczyć, co się dzieje, a mimo to nic nie znalazłeś. Jaki jest następny krok?

W ostateczności możesz spróbować zresetować SMC lub kontroler zarządzania systemem. SMC zarządza ustawieniami niskiego poziomu, takimi jak zarządzanie temperaturą i baterią. To rzadkie, ale problemy z SMC mogą wpływać na wydajność, a także powodować błędy, takie jak wentylatory, które działają stale, nawet gdy użycie procesora nie jest wysokie. Jeśli masz problemy i próbowałeś wszystkiego innego, zresetowanie SMC jest logicznym następnym krokiem.

Dokładna metoda wykonania tego zależy od komputera Mac. Każdy laptop Mac wyprodukowany od 2009 roku nie ma wymiennej baterii, co oznacza, że ​​do wykonania zadania potrzebny będzie skrót klawiaturowy. Tymczasem komputery stacjonarne Mac w zasadzie wystarczy odłączyć. Omówimy wszystkie opcje.

Co właściwie robi SMC?

Niektóre funkcje komputera Mac działają niezależnie od tego, czy jest włączony. Na przykład: po podłączeniu zasilacza do laptopa Mac kontrolki na ładowarce działają nawet wtedy, gdy komputer Mac jest całkowicie wyłączony. Umożliwia to SMC.

Oto pełna lista tego, co robi SMC, prosto z Witryna Apple :

 • Reagowanie na naciśnięcia przycisku zasilania
 • Reagowanie na otwieranie i zamykanie pokrywy wyświetlacza w notebookach Mac
 • Zarządzanie baterią
 • Zarządzanie termiczne
 • SMS (czujnik nagłego ruchu)
 • Wykrywanie światła otoczenia
 • Podświetlenie klawiatury
 • Zarządzanie kontrolką stanu (SIL)
 • Wskaźnik stanu baterii świeci
 • Wybieranie zewnętrznego (zamiast wewnętrznego) źródła wideo dla niektórych wyświetlaczy iMac


Jeśli którakolwiek z tych funkcji zachowuje się dziwnie, zresetowanie SMC może rozwiązać ten problem. Ale problemy z SMC mogą również czasami wpływać na wydajność systemu. Jeśli komputer Mac działa wolno, nawet gdy Monitor aktywności nie pokazuje dużego użycia procesora, a wykonałeś wiele innych kroków, może pomóc zresetowanie SMC.

Czy Twoja bateria jest wymienna?

Resetowanie SMC działa nieco inaczej na starszych MacBookach, które oferowały wymienne baterie. Łatwo określić, czy Twój MacBook ma wymienną baterię: spójrz na spód. Jeśli zobaczysz pojedynczy kawałek metalu bez suwaka do wyjmowania baterii, bateria nie jest uważana za wymienną ze względu na ten samouczek.

1628683469 827 Jak i ​​kiedy zresetowac SMC na komputerze Mac

Jeśli jednak widzisz pęknięcie zarysowujące prostokątny przekrój, a w pobliżu jest jakiś mechanizm do otwierania czegoś, masz wymienną baterię.

1628683469 375 Jak i ​​kiedy zresetowac SMC na komputerze Mac

Według Apple, poniższe modele nie oferują wymiennej baterii.

 • Każdy MacBook Pro wyprodukowany po końcu 2009 roku.
 • Każdy MacBook Pro z wyświetlaczem Retina
 • Każdy MacBook Air
 • Każdy MacBook wyprodukowany od 2009 roku

Jak powiedzieliśmy: minęło dużo czasu, odkąd laptopy Apple miały wymienne baterie. Szanse są twoje, nie. Ale resetowanie SMC działa inaczej w zależności od tego, czy go masz, więc ustal to przed kontynuowaniem.

Resetowanie SMC na laptopie Mac bez wymiennych baterii

Aktualizacja: Jeśli masz nowszy komputer Mac z układem zabezpieczającym Apple T2 (znajdującym się w wielu komputerach Mac wydanych w 2018 r. lub później), musisz użyćnieco inny proces resetowania SMC komputera Mac.


Jeśli masz MacBooka bez wymiennej baterii, możesz zresetować SMC, włączając komputer, przytrzymując określony skrót klawiaturowy. Oto co robić.

 1. Odłącz zasilanie, a następnie wyłącz komputer Mac.
 2. Przytrzymaj lewą stronę Shift+Control+Opcja klawisze w dół, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania. Przytrzymaj wszystkie cztery przyciski wciśnięte przez dziesięć sekund, a następnie puść.
 3. Podłącz ponownie kabel zasilający, a następnie włącz Maca.

SMC jest teraz zresetowany.

Resetowanie SMC na starszym laptopie Mac z wymiennymi bateriami

Jeśli masz starszego MacBooka z wymienną baterią, skrót klawiaturowy opisany powyżej nie będzie działał. Oto, co musisz zrobić.

 1. Wyłącz komputer Mac.
 2. Wyjmij baterię.
 3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez pięć sekund, a następnie ponownie podłącz akumulator i zasilanie. Włącz komputer Mac.

Twój SMC został zresetowany.

Resetowanie SMC na pulpicie Mac

Jak i ​​kiedy zresetowac SMC na komputerze Mac

Jeśli masz komputer iMac, Mac Mini lub Mac Pro, resetowanie SMC jest proste:

 1. Wyłącz komputer Mac, a następnie odłącz kabel zasilający.
 2. Odczekaj 15 sekund.
 3. Podłącz ponownie przewód zasilający, a następnie włącz Maca.

SMC jest teraz zresetowany.

Kredyty fotograficzne: cdelmoral, Rob DiCaterino

Czy ten post był pomocny?