Skip to content

Jak iOS 13 oszczędza baterię Twojego iPhone’a (nie w pełni go ładując)

27 de lipiec de 2021
iPhone Charging

Baterie litowo-jonowe, takie jak te w iPhone’ach, mają dłuższą żywotność, jeśli nie ładujesz powyżej 80%. Ale na cały dzień prawdopodobnie potrzebujesz pełnego naładowania. Dzięki iOS 13 Apple może dać Ci to, co najlepsze z obu światów.

iOS 13 naładuje się do 80% i poczeka

Apple ogłosił iOS 13 na WWDC 2019. Pochowany w lista dodatkowych funkcji była uwaga o „optymalizacji baterii”. Apple twierdzi, że „skróci to czas, w którym Twój iPhone będzie w pełni naładowany”. W szczególności Apple uniemożliwi ładowanie iPhone’a powyżej 80%, dopóki go nie potrzebujesz.

Być może zastanawiasz się, dlaczego Apple chce utrzymać iPhone’a naładowanym w 80%. Wszystko zależy od sposobu działania technologii akumulatorów litowo-jonowych.

Baterie litowo-jonowe są skomplikowane

Obraz baterii pokazujący pierwsze 80% to szybkie ładowanie, ostatnie 20% to ładowanie podtrzymujące

Ogólnie rzecz biorąc, baterie to skomplikowana technologia. Podstawowym celem jest stłoczenie jak największej ilości energii na małej przestrzeni, a następnie bezpieczne uwolnienie tej energii bez powodowania pożaru lub eksplozji. To żonglowanie priorytetami.

Baterie litowo-jonowe dodatkowo komplikują sprawę, ponieważ można je ładować. Wcześniejsza technologia ładowalna cierpiała z powodu efektu pamięci — zasadniczo akumulatory traciły swoją maksymalną pojemność, jeśli były stale ładowane po jedynie częściowym rozładowaniu. Baterie litowo-jonowe nie mają tego problemu. Jeśli nadal rozładowujesz baterię przed ponownym naładowaniem, powinieneś przestać. Niszczysz zdrowie swojej baterii.

Nie powinieneś utrzymywać baterii na 100%

Ładunek pokazujący cykl wyczerpywania, wyczerpywanie 75% teraz, a 25% później równa się 1 cyklowi, nawet jeśli ładujesz pomiędzy.

Akumulatory litowo-jonowe ładują się do 80% szybciej niż poprzednie technologie akumulatorowe. Większości ludzi 80% wystarczy, aby przetrwać resztę dnia, dzięki czemu szybciej otrzymasz to, czego potrzebujesz. Nie ma też przerażającego „efektu pamięci”, który powoduje, że bateria traci pełną pojemność.


Jednak zamiast problemu z pamięcią, akumulator litowo-jonowy ma problem z maksymalnym cyklem ładowania. Baterię można ładować tylko tyle razy, a potem zaczyna tracić pojemność. Nie tylko ładowanie od zera do 100% liczy się jako pełne ładowanie. Jeśli ładujesz od 80 do 100% przez pięć dni z rzędu, te 20% opłat sumuje się do jednego „pełnego cyklu ładowania”.

Nie tylko rozładowywanie baterii do zera, a następnie ładowanie do 100% szkodzi baterii na dłuższą metę, ale zawsze ładowanie baterii też nie jest dla niej dobre. Trzymając się blisko 100% ryzykujesz przegrzanie baterii (co może spowodować uszkodzenia). Dodatkowo, aby zapobiec „przeładowaniu” baterii, ładowanie zatrzymuje się na chwilę, a następnie uruchamia się od nowa.

Oznacza to, że jeśli ładujesz urządzenie przez noc po osiągnięciu 100%, spadnie do 98 lub 95%, a następnie ładuje się ponownie do 100% i powtarza cykl. Korzystasz z maksymalnych cykli ładowania bez aktywnego korzystania z telefonu.

Rozwiązanie: Reguła 40-80

Z tych wszystkich powodów i nie tylko, większość producentów akumulatorów zaleca „regułę 40-80” dla litowo-jonowych. Zasada jest prosta: staraj się nie dopuścić do nadmiernego wyczerpania telefonu (mniej niż 40%), co może uszkodzić baterię, i staraj się nie utrzymywać telefonu przez cały czas w pełni naładowanym (ponad 80%).

Każdy scenariusz pogarsza pogoda, więc jeśli chcesz, aby bateria dłużej zachowała pełną pojemność, trzymaj ją na poziomie około 80%.

iOS 13 działa w 80% w nocy

Ekran baterii iOS w Ustawieniach

Najnowsze aktualizacje systemu iOS zawierają funkcję kondycji baterii, która pozwala sprawdzić jej pojemność i zobaczyć historię jej zużycia. Ta funkcja jest przydatnym sposobem sprawdzenia, czy trzymasz się zasady 40-80.


Ale Apple wie, że nie chcesz zaczynać dnia w okolicach 80%. Jeśli dużo podróżujesz lub w inny sposób często znajdujesz się poza zasięgiem gniazdka, te dodatkowe 20% może z łatwością zadecydować o tym, czy Twój iPhone dotrwa do końca dnia. Pozostanie na poziomie 80% grozi utratą cennego zasobu, telefonu. Dlatego firma chce się z Tobą spotkać w środku.

W iOS 13 nowy algorytm ładowania utrzyma iPhone’a na poziomie 80% podczas ładowania przez noc. Algorytm ten określi, kiedy zwykle budzisz się i zaczynasz dzień, a także ponownie uruchamia sekwencję ładowania, aby zapewnić w pełni naładowaną baterię po przebudzeniu.

Oznacza to, że Twój iPhone nie będzie spędzał całej nocy na ładowaniu, którego nie potrzebuje (i ryzykuje przegrzanie), ale kiedy zaczynasz dzień, powinieneś mieć 100% naładowania baterii. To najlepsze z obu światów, aby zapewnić jak najdłuższy czas pracy na baterii, zarówno pod względem zachowania pełnej pojemności baterii, jak i przetrwania dnia.

Czy ten post był pomocny?