Skip to content

Jak kompresja zakresu dynamiki zmienia dźwięk?

26 de lipiec de 2021
1627309081 banner2

Kompresja zakresu dynamiki jest używana we wszystkim. Większość edytorów audio ma „efekt kompresora”, a opanowanie go może oznaczać różnicę między miksem amatorskim a profesjonalnym. Aby zrozumieć, jak to działa, musimy zobaczyć, co dokładnie robi.

Kompresja zakresu dynamicznego

Przede wszystkim nie należy tego mylić z ogólną „kompresją dźwięku”, która jest kompresją danych i obejmuje takie rzeczy, jak konwersja MP3. Zdecydowanie NIE mówimy o kompresji jakości ze względu na oszczędność miejsca. Jeśli tego właśnie szukasz, sprawdź Wyjaśnienia HTG: Jakie są różnice między wszystkimi tymi formatami audio?

Mówimy o kompresji dynamiki dźwięku w ścieżce audio. Jeśli nagrasz upadek, po którym następuje eksplozja TNT, zauważysz, że jest bardzo duża różnica w intensywności tych dwóch dźwięków. To właśnie nazywamy zakresem dynamicznym. Teraz nasze uszy są całkiem dobre w pracy z takimi dużymi różnicami, ale sprzęt audio już nie. Jeśli kiedykolwiek oglądałeś film wojenny, w którym dialog aktorów został zagłuszony przez strzały, to wiesz, o czym mówię. To prawda, że ​​byłoby to również trudne do usłyszenia w prawdziwym życiu, ale sprzęt audio zaangażowany w ten proces sprawia, że ​​jest to całkiem niezrozumiałe. Tu właśnie pojawia się kompresor.

Jak kompresja zakresu dynamiki zmienia dzwiek

Powyższy obrazek pokazuje kompresor montowany w stojaku, który pobiera sygnał audio i dostosowuje go na podstawie kilku parametrów. To trochę tak, jak z osobistym inżynierem dźwięku, który nieustannie dopasowuje sygnał do miejsca, w którym „powinien” być, gdy przepływa przez system. Kompresory to zazwyczaj urządzenia fizyczne, które przetwarzają sygnały, które można łączyć w łańcuchy z innymi efektami i procesorami, ale efekt można również zastosować za pomocą oprogramowania. Możesz regulować poziomy, na których zaczyna kręcić pokrętłami, jak szybko działa i jaka kompresja jest stosowana w danym okresie, ale to jest to, na czym jego uwaga jest ograniczona. Zmniejsza to zakres dynamiki w z góry określony sposób, dzięki czemu rezultatem jest jednolity dźwięk lub przynajmniej dźwięk, którego głośne i miękkie końce są znacznie bliżej siebie.

Jako efekt

Kompresory mogą być również używane do uzyskania efektu artystycznego. Może umożliwić śpiewakom szeptanie tak głośno, jak przesterowana gitara. To wynik, który nie zadziałałby tak dobrze, gdyby po prostu dostosować głośność, zwłaszcza jeśli wokalista nagle przeszedł z szeptu do całkowitego krzyku. Rzućmy okiem na kilka przykładów.


Posłuchaj około 0:43 na bęben basowy; usłyszysz spadek głośności reszty utworu.


Dla dobra Zabójców zakładam, że efekt jest zamierzony. Słychać, jak uderza bęben basowy zaczyna się około 43 sekund, gdy głośność wszystkiego innego nieco spada. To szczególne zastosowanie jest często słyszane w różnych podgatunkach techno do akcentowania bitów. Chociaż jego użycie może być celowe, to „pompowanie” jest najczęściej oznaką źle lub nadmiernie skompresowanej piosenki


Posłuchaj silnego wokalu głównego wokalisty o 0:22 i słabego o 1:29.

Po 22 sekundach możesz usłyszeć, jak Amy Lee naciska potężny wokal, który jest bliski krzyku, ale brzmi przytłumiony. O 1:29 słychać szeptany warstwowy wokal w tle, ale głośność jest normalna. I oczywiście możesz usłyszeć ten efekt pompowania, gdy publiczność klaszcze w całym filmie.

Oba te przykłady pokazują, co DRC może zrobić w odosobnionych okolicznościach, tj. jako efekt na konkretnym klipie. Nieco trudniej jest zilustrować, w jaki sposób kompresja jest wykorzystywana w bardziej powszechnym użyciu.

Stała objętość

1627309081 169 Jak kompresja zakresu dynamiki zmienia dzwiek

Obraz ilustrujący różne konfiguracje sprężarek w celu ograniczenia głośności (od Wikimedia Commons)

DRC działa dobrze jako bardziej zaawansowany ogranicznik głośności, który zapobiega przesterowaniu sygnału, co może zniekształcić jakość dźwięku i uszkodzić wrażliwy sprzęt. Jest powszechnie używany do wygładzania ścieżki dźwiękowej, dzięki czemu po zastosowaniu korektora można czerpać więcej korzyści. DRC jest również używany w filmach, aby w głośnych scenach nadal można było usłyszeć dialog aktorów lub aby szept umierającej ofiary był nadal głośny i wyraźny po wystrzale, który ją zakończył. Jednak nadal może zachować niektóre efekty dynamiczne. Weźmy przykład zespołu.

Bębny są naprawdę dynamiczną i ogólnie głośną częścią zespołu. Jeśli ścieżka perkusji jest nierówna, jest to dość zauważalne. Powiedzmy, że perkusista jest zmęczony lub popełnił drobne błędy w całym utworze. Niektóre części utworu będą miały głośniejsze uderzenia basu niż inne. Użycie kompresora wyrówna to, dzięki czemu lżejsze kopnięcia będą tak samo głośne jak normalne, a mocniejsze będą nieco stonowane. Werbel można również stonować, tłumiąc początkowe uderzenie, dzięki czemu „pękanie”, które następuje, staje się bardziej widoczne.


Na gitarze basowej wyższe dźwięki będą głośniejsze i mocniejsze niż niższe. Kompresor sprawi, że niskie tony będą głośne, a wyższe miękkie. Z drugiej strony, kiedy używasz klapsów do akcentowania, możesz powstrzymać je przed zbyt wysokimi skokami i rozpraszaniem, ale nadal zachowują ostrzejsze niż normalne nuty basowe. Możesz także wydłużyć czas utrzymywania się nuty przy większej głośności.

Gitarzyści często dają się ponieść grze. Kompresory mogą sprawić, że lekko szarpane lub brzdąkane nuty pozostaną lekkie, a cięższe – głośne. Po pewnym momencie, ciężkie brzdąkanie zaczyna zniekształcać dźwięk. Ustawienie progu kompresora – o czym później – na mniej, zapobiegnie zepsuciu utworu przez zachwyconych gitarzystów. Możesz także zmienić sustain.

W tym samym duchu, co gitara basowa, śpiewacy mają tendencję do śpiewania głośniej przy wyższych tonacjach i ciszej przy niższych tonacjach, w zależności od ich zakresu. Możesz zachować tony wokalisty nawet bez konieczności wkładania w nie większej lub mniejszej mocy.

W ten sposób kompresja zakresu dynamiki może być wykorzystana do wygładzenia mniejszych fluktuacji wydajności artystów. Pozwala to na uzyskanie bardziej jednolitego brzmienia, ale nadal pozwala muzykom celowo podkreślać pewne nuty i kadencje. Nie pozbywa się całkowicie dynamiki dźwięków, po prostu sprawia, że ​​muzyk musi w to włożyć więcej wysiłku. Wszystko to jest szczególnie ważne podczas występów na żywo, gdzie występy są bardzo zmienne i dużo bardziej wrażliwe na wytrzymałość i samopoczucie wykonawców.


Posłuchaj pierwszych 20 sekund, skupiając się na zmianie między wstępem a resztą utworu.

W tym przykładzie Cancer Bats zdecydowały się skompresować zakres dynamiczny w całym utworze, a nie w jednym konkretnym utworze. Zwróć szczególną uwagę na koniec intro, w około 14 sekundach. Gitara jest głośna, gdy jest skupiona, ale gdy reszta instrumentów włącza się, opada i miesza się. Ogólna głośność utworu nie t zmienić przez przejście. Usłyszysz też trochę pompowania, ale nie tak bardzo jak w innych piosenkach. O ile nie jest to konkretny efekt, do którego dążysz, jest to często uważane za „słabe” użycie kompresji.


Posłuchaj końca solowego intro około 0:07.

Tutaj Daath użył DRC na poszczególnych ścieżkach instrumentów. Można to stwierdzić, ponieważ gitara w pierwszych kilku sekundach utworu ma określoną głośność i jest utrzymywana przez resztę utworu. W przeciwieństwie do powyższej piosenki Cancer Bats, piosenka Daath staje się głośniejsza, gdy inne instrumenty wchodzą w bardziej zauważalny sposób. To dobry przykład „dobrej” kompresji; jak mówi cytat z Futuramy: „Kiedy robisz wszystko dobrze, ludzie nie będą pewni, że w ogóle coś zrobiłeś”.


Ostatecznie zależy to od tego, czego chcesz. Profesjonaliści twierdzą, że kompresja powinna być stosowana na każdej ścieżce z osobna, a następnie, w razie potrzeby, na ścieżce końcowej jako całości. Zakres dynamiczny jest dobry, ponieważ dodaje dźwiękowi polotu, niuansów i koloru. Kompresja służy do zilustrowania tego, gdzie muzycy chcą, aby była, i jest to osiągane przez zmniejszenie zmienności gdzie indziej. Z drugiej strony kompresja może dodać własny efekt do dźwięku. Kilku artystów, a nawet większość niektórych gatunków, używa tego dla określonego odczucia, jako efektu artystycznego.

Parametry kompresji

drc w śmiałości

Kompresory są budowane na różne sposoby. Niektórzy używają lamp, inni zaworów, niektórzy używają czujników światła i diod LED, a tańsi używają części półprzewodnikowych. Różne typy DRC będą inaczej „koloryzować” dźwięk, aczkolwiek nieznacznie. Celem nie jest oczywiście zmiana samego dźwięku, ale posiadanie drogiego kompresora lampowego, który sprawia, że ​​dźwięk jest cieplejszy, na pewno nie zaszkodzi. Niezależnie od tego, czy są tanie, czy drogie i niezależnie od mechanizmu, wszystkie pracują, aby zobaczyć sygnał i dostosować głośność. Efekty kompresora zasadniczo naśladują kompresory sprzętowe; powyżej możesz zobaczyć panel efektu kompresora w Audacity. Oba skupiają się na kilku parametrach.

Próg: Jest to poziom, na którym zadziała sprężarka. Można to ustawić na minimalną lub maksymalną głośność, ale częściej używa się go jako słupka prowadzącego, w którym kompresor wprowadza zmiany. Po tym punkcie wzrosty (lub spadki, jeśli są używane do podbijania w górę) głośności są znacznie tłumione.

Stosunek: Jest to współczynnik, o który zmniejsza się przekroczenie mocy. Stosunek 20:1 zmniejszy o tyle wszystko, co przekracza próg, więc 20 dB powyżej progu wyjdzie ze sprężarki jako 1 dB powyżej. Ponieważ system decybeli jest logarytmiczny, ma to znacznie większy wpływ na głośność. Naprawdę wysokie współczynniki, takie jak 20:1, 60:1 lub nieskończoność:1, skutecznie ograniczają głośność.

Atak: Sygnał nie jest natychmiast zmieniany przez kompresor; jest niewielkie opóźnienie. Atak pozwala kontrolować to opóźnienie. Zwykle jest mierzony w milisekundach, więc wyższe wartości pozwolą na skoki głośności przez próg przed skompresowaniem, dzięki czemu gitary brzmią bardziej energicznie. Niższe wartości pomogą w twardym ograniczeniu.

1627309081 110 Jak kompresja zakresu dynamiki zmienia dzwiek

Obraz przedstawiający skompresowany sygnał w porównaniu z jego oryginalnym sygnałem (z Wikimedia Commons)


Uwolnienie: Skompresowany dźwięk można natychmiast przywrócić do rzeczywistej głośności lub można je dłużej utrzymać na progu. Użycie wyższej wartości do uwolnienia pomoże zwiększyć „podtrzymanie” gitary lub basu, pozwalając na dłuższe utrzymywanie nut.

Kolano: Atak dyktuje, jak szybko kompresor będzie działał na sygnał, który przekracza próg. Kolano określa, jak szybko kompresja jest stosowana do tego sygnału. „Twarde” kolano oznacza, że ​​gdy tylko kompresor zadziała, całkowicie kompresuje sygnał. Działa to dobrze, gdy używa się kompresora jako ogranicznika głośności. „Miękkie” kolano będzie się stopniowo zwiększać do pełnej kompresji. Dzięki temu wokale brzmią naturalnie pomimo zastosowania kompresji.

Wyjście: Jest to poziom wyjściowy, który można modyfikować. Po skompresowaniu ścieżki lub sygnału można go przywrócić do pełnej głośności lub przyciąć do niższej.

Oczywiście różne instrumenty brzmią bardziej „naturalnie” z określonymi ustawieniami. Poszukaj informacji w Internecie i eksperymentuj ze swoim uchem, aż znajdziesz żądany dźwięk. Musisz zadać sobie pytanie „Czego potrzebuje mój utwór?” Teraz, gdy już wiesz, jak działa kompresja zakresu dynamiki, możesz samodzielnie majstrować przy dźwięku.

Jeśli szukasz więcej informacji, jest świetny post na forum gitarowym Seven Strings na DRC.

Czy ten post był pomocny?