Skip to content

Jak kontrolować Plex Media Center za pomocą Amazon Echo

17 de lipiec de 2021
img 58952a3bf27f2

Plex Media Center jest niesamowity, a sterowanie głosowe jest niesamowite… więc co może być lepszego niż połączenie tych dwóch? Dzięki nowej umiejętności Alexa możesz teraz wydawać proste polecenia głosowe do swojego Amazon Echo i sterować odtwarzaniem multimediów na swoim Plex Media Server.

Czego potrzebujesz

Nie tak szybko: do tego potrzebujesz więcej niż tylko Plex i Echo. Jest trochębardzo ważny drobny druk, aby zejść z drogi, aby zaoszczędzić trochę frustracji podczas konfigurowania systemu Plex + Alexa (Plexa?).

Po pierwsze, najprostsza część: potrzebujesz urządzenia, które jest kompatybilne z platformą asystentów głosowych Amazon Alexa. Obejmuje to oryginalny produkt, Amazon Echo, a także Echo Dot, Tap, Fire TV i Fire Tablet.

Jak kontrolowac Plex Media Center za pomoca Amazon Echo

Po drugie, musisz uruchomić Plex Media Server (przynajmniej w wersji 0.9.16.0 lub nowszej) połączony z kontem Plex z włączonym dostępem zdalnym. Nie ma problemu, konfiguracja serwera i konta Plex jest prosta, a my napisaliśmy szczegółowy przewodnik dotyczący konfiguracji i rozwiązywania problemów ze zdalnym dostępem.

Wreszcie nieco myląca część: nie wszyscy klienci Plex są obsługiwani. Chcemy, aby silnie podkreśl, że aby oszczędzić Ci wiele frustracji, próbując połączyć klienta z Alexą, którego nie można połączyć.


Tylko dlatego, że masz klienta Plex, który dobrze współpracuje z serwerem Plex Media Server, nie oznacza to, że będzie grał dobrze z Alexą (ponieważ istnieje wiele klientów zgodnych z podstawowym odtwarzaniem, nie wszyscy klienci mają dodatkowe komponenty oprogramowania wymagane do zdalnego kontrola i integracja Alexa).

Obecnie obsługiwane są tylko oficjalne aplikacje Plex dla następujących platform:

  • Amazon Fire TV
  • Android (mobilny)
  • Android TV
  • Telewizor apple
  • iOS
  • PlayStation 4
  • Odtwarzacz multimedialny Plex
  • Aplikacja internetowa Plex
  • Roku
  • Telefon z systemem Windows/Windows

Niestety, oznacza to, że klient Plex, do którego Twój smart TV ma dostęp, może nie działać, a nieoficjalni i niepubliczni klienci, tacy jak RasPlex, również nie działają. Czy nasze serce pęka z tego powodu? Właśnie skończyłem dodawać RasPlex do wszystkich telewizorów w naszym domu… ​​tak, tak.

Na szczęście mamy też pod ręką Apple TV i konfiguracja była bardzo prosta. Rzućmy okiem na to, jak zainstalować umiejętność Plex, aby Alexa mogła rozmawiać z serwerem multimedialnym, jak korzystać z poleceń głosowych i specjalne uwagi dotyczące gospodarstw domowych z wieloma klientami i / lub serwerami Plex.

Konfigurowanie Alexy i Plex

Pierwszym krokiem integracji Alexy i Plex jest skorzystanie z bazy danych umiejętności i nauczenie Alexy interakcji z Plex. Możesz to zrobić albo za pomocą przeglądarki internetowej po zalogowaniu się na swoje konto Amazon lub za pośrednictwem aplikacji Alexa na urządzeniu mobilnym (znajdziesz ją, dotykając ikony menu, wybierając „Umiejętności” w okienku nawigacji i wyszukując „Plex”).

1626532797 49 Jak kontrolowac Plex Media Center za pomoca Amazon Echo

Zalecamy sposób internetowy, ponieważ chociaż kliknięcie „Włącz” jest dość łatwe zarówno na platformach internetowych, jak i mobilnych, znacznie wygodniej jest wpisać login i hasło do konta Plex za pomocą zwykłej klawiatury. Bez względu na to, której metody używasz, musisz kliknąć „Włącz” na liście umiejętności Plex, a następnie musisz zalogować się na swoje konto Plex, aby połączyć te dwie usługi.


Po wykonaniu tego prostego pierwszego kroku przejdź do zabawnych rzeczy: używania głosu do sterowania Plexem.

Kontrolowanie Plex za pomocą poleceń Alexa

Musimy przekazać to zespołowi Plex: naprawdę zrobili wszystko, aby dać nam szeroki zakres oraz zarówno elastyczne, jak i zabawne polecenia do użycia z Alexą. Po połączeniu tych dwóch elementów w poprzednim kroku możesz od razu przejść do używania sterowania głosowego.

Zanim przejdziemy dalej, upewnij się, że klient Plex, którego chcesz użyć, jest otwarty. Jeśli używasz aplikacji Plex na Apple TV, tak jak w tym samouczku, nie wystarczy uruchomić Apple TV – rzeczywista aplikacja Plex musi być otwarta. Niestety, nie możesz zmusić Alexy do uruchomienia aplikacji na Apple TV, więc chwyć pilota i najpierw go otwórz.

1626532797 728 Jak kontrolowac Plex Media Center za pomoca Amazon Echo

Struktura poleceń Plex jest podobna do innych umiejętności Alexa. Musisz najpierw wywołać Alexę za pomocą słowa obserwacyjnego, takiego jak „Alexa”, a następnie musisz wskazać, że chcesz wchodzić w interakcję z Plex, mówiąc „zapytaj Plex” lub „powiedz Plexowi” przed poleceniem. Powiedzmy, że chcemy wyświetlić konkretny odcinek programu telewizyjnego. Oto jak wyglądałoby to polecenie:

Alexa, powiedz Plexowi, żeby zagrał w Adventure Time, sezon pierwszy, odcinek pierwszy.

Z zaskakującą szybkością Alexa wysyła żądanie do API Plex, sieć Plex komunikuje się z twoim serwerem i zaczyna się akcja:

1626532797 681 Jak kontrolowac Plex Media Center za pomoca Amazon Echo

Podczas gdy Alexa może zrozumieć podstawowe żądania dotyczące dowolnych filmów, programów telewizyjnych lub muzyki w Twojej kolekcji – polecenia takie jak „Alexa, poproś Plex o grę Rush” lub „Alexa, poproś Plex o gręMacierzsą elementarne — istnieje również cała gama poleceń, które umożliwiają korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji Plex.


Możesz przeglądać całą listę dostępnych poleceń aby sprawdzić je wszystkie, ale oto kilka fajnych. Jeśli zawsze tracisz kontrolę nad tym, co oglądasz, spróbuj:

Alexa, spytaj Plexa, w czym byłem?

Alexa, zapytaj Plex, co jest na mojej liście obserwowania?

Te polecenia poinformują Alexę o tym, co ostatnio oglądałeś (ale nie ukończyłeś) i wymienisz wszystkie najnowsze rzeczy, które oglądałeś, ale nie ukończyłeś (przydatne, jeśli jednocześnie oglądasz wiele programów telewizyjnych).

Chcesz zobaczyć, co jest świeże i następne w kolejce? Wypróbuj te polecenia:

Alexa, zapytaj Plexa, co się dzieje?

Alexa, zapytaj Plexa, co nowego?

Pierwsze polecenie uzyska dostęp do sekcji Plex „On Deck”, aby pokazać, jakie są następne programy telewizyjne w serialu, który oglądasz. Na przykład Alexa może zasugerować, że możesz chcieć obejrzeć sezon 2, odcinek 5 z Domponieważ niedawno zakończyłeś odcinek 4. „Co nowego?” polecenie wskakuje w sekcję „Ostatnio dodane” i podświetla nowe multimedia dodane do Twojej kolekcji.

Oprócz proszenia o konkretną zawartość i sprawdzania, co nowego na serwerze multimediów, Alexa rozumie również szeroki zakres szerszych poleceń, takich jak:

Alexa, powiedz Plexowi, żeby nakręcił film.

Alexa, poprosić Plex o polecenie programu telewizyjnego?

Alexa, powiedz Plexowi, żeby odtworzył muzykę.


Proste polecenia, takie jak te, wejdą w Twój Plex Media Server i utworzy losowy film, zaleci program, który możesz chcieć obejrzeć, lub przetasuje kolekcję muzyki.

Specjalne polecenia do przełączania klientów i serwerów

Wreszcie istnieją dwa bardzo przydatne polecenia do obsługi zadań administracyjnych za kulisami. Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym jest wielu klientów Plex, Alexa może kontrolować tylko jednego na raz i będziesz musiał przełączać się między nimi. Możesz użyć następujących poleceń:

Alexa, poproś Plex o zmianę odtwarzacza.

Alexa, poproś Plex o zmianę mojego odtwarzacza na [name].

Jeśli nie jesteś wielkim fanem domyślnych nazw klientów Plex w swojej sieci, w większości przypadków możesz je zmienić w menu ustawień.

Jeśli masz dostęp do więcej niż jednego serwera — być może Ty i Twoi znajomi udostępniacie sobie nawzajem dostęp Plex — możesz przełączać się między serwerami za pomocą poleceń głosowych.

Alexa, poproś Plex o zmianę mojego serwera.

Alexa, poproś Plex o zmianę mojego serwera na [name].

Pierwsze polecenie poprosi Alexę o wyświetlenie wszystkich dostępnych serwerów, abyś mógł wybrać, a drugie, jeśli znasz nazwę, umożliwia natychmiastowe przełączenie.

Wystarczy odrobina zamieszania, aby błyskawicznie przejąć kontrolę głosową nad swoją kolekcją multimediów Plex — możesz rzucić pilota i leżeć leniwie na kanapie, żądając od Alexy, aby bawić się Plexem i przeglądać jej sugestie niczym futuryści z przeszłości mógł tylko pomarzyć.

Czy ten post był pomocny?