Skip to content

Jak korzystać z adaptacyjnego oświetlenia ze światłami Apple HomeKit

14 de lipiec de 2021
homekit adaptive lighting

Oświetlenie adaptacyjne może automatycznie dostosowywać temperaturę barwową inteligentnych świateł w ciągu dnia, aby lepiej pasowały do ​​Twojego rytm dobowy i światło na zewnątrz. Oto, jak skonfigurować go za pomocą iPhone’a lub iPada i niektórych świateł obsługujących HomeKit.

Co to jest oświetlenie adaptacyjne?

Funkcja Adaptive Lighting została po raz pierwszy wprowadzona wraz z aktualizacjami oprogramowania iOS 14 i iPadOS 14 we wrześniu 2020 r. Dzięki tej funkcji oprogramowanie Apple HomeKit do inteligentnego domu może automatycznie dostosowywać temperaturę barwową obsługiwanych inteligentnych świateł domowych w ciągu dnia. Możesz uzyskać ciepłe żółte odcienie o poranku, gdy wschodzi słońce, chłodne białe światło w środku dnia i łagodniejsze żółte odcienie w nocy, gdy zachodzi słońce — wszystko to automatycznie.

Sprzęt, którego będziesz potrzebować

Oświetlenie adaptacyjne działa tylko z inteligentnymi światłami, które je obsługują. Od lutego 2021 r. Żarówki Philips Hue wesprzyj to, podobnie jak Pasek świetlny Eve. Miejmy nadzieję, że inne światła dodadzą do tego wsparcie w przyszłości.

Będziesz także musiał skonfigurować swoje światła do pracy z Apple HomeKit, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Na przykład w przypadku świateł Hue możesz otworzyć aplikację Hue na iPhonie lub iPadzie i wybrać Ustawienia> HomeKit i Siri, aby to skonfigurować. (Jeśli wcześniej to skonfigurowałeś i możesz obecnie sterować światłami za pomocą Siri i aplikacji Dom, już to skonfigurowałeś).

Potrzebne jest również urządzenie skonfigurowane jako „centrum domowe”. Możesz skonfigurować Telewizor apple, HomePod, HomePod mini, a nawet iPad jako centrum domowe. Automatyzacja faktycznie działa na tym urządzeniu — stale komunikuje się z Twoimi światłami i zmienia ich temperaturę barwową. Oto jak skonfigurować centrum domowe, dzięki uprzejmości Apple.

Jak skonfigurować oświetlenie adaptacyjne

Jeśli masz wymagany sprzęt i skonfigurowałeś centrum domowe, ta opcja powinna być łatwa do znalezienia. Po prostu uruchom aplikację „Dom” na swoim iPhonie lub iPadzie.


Możesz zobaczyć baner z napisem „Adaptacyjne oświetlenie już dostępne”. Jeśli tak, dotknij go, aby ustawić światła.

Baner Adaptive Lightning już dostępny w aplikacji Home.

Możesz także wybrać określone światło i ręcznie włączyć Jasność adaptacyjną. Znajdź swoje światło w aplikacji Dom i przytrzymaj je, aby wyświetlić jego elementy sterujące.

Naciśnij i przytrzymaj jasny kafelek w aplikacji Dom.

Kiedy światło obsługuje Adaptive Lighting, zobaczysz specjalną kontrolkę „Adaptive Lighting” na pierwszym miejscu w ustawieniach kolorów. W przeciwieństwie do innych kontrolek kolorów, ma logo słońca.

Aby włączyć Adaptive Lighting dla światła, po prostu dotknij ikony Adaptive Lighting.

Stuknij kółko „Adaptacyjna jasność” w lewym górnym rogu siatki kolorów.

To wszystko — światło jest teraz w trybie Adaptive Lighting. Możesz zmienić kolor na inny, kiedy tylko chcesz, ale pozostanie w tym kolorze, dopóki nie przełączysz go z powrotem w tryb Adaptive Lighting, stukając w kółko Adaptive Lighting.

Jak oświetlenie adaptacyjne działa z kontrolą jasności

Oświetlenie adaptacyjne nie dostosuje automatycznie jasności światła — tylko jego temperaturę barwową. W rzeczywistości, gdy ręcznie dostosujesz jasność światła, funkcja Adaptive Brightness automatycznie zmieni temperaturę barwową. Jest chłodniej przy wyższej jasności i cieplej przy niższej jasności.


Na przykład najchłodniejsza temperatura będzie przy 100% jasności w południe. Jeśli zmniejszysz jasność, temperatura kolorów będzie cieplejsza — nawet w środku dnia. Jeśli jest noc, a Twoje światła mają już ciepły odcień, przyciemnienie ich sprawi, że staną się jeszcze cieplejsze.

Spróbuj i zobacz, jak to działa.

Czy ten post był pomocny?