Skip to content

Jak korzystać z danych EXIF, aby uczyć się od głównych fotografów?

21 de lipiec de 2021
exif

Fotografia cyfrowa ma ukrytą zaletę i nazywa się Exif. Zobacz, co to jest, jak może Ci pomóc i jak możesz z niego korzystać, aby uczyć się od wykwalifikowanych fotografów w całym Internecie.

Exif może być jak podręcznik pełen instrukcji dla zaradnego maniaka zdjęć. Czytaj dalej, aby zobaczyć, gdzie możesz znaleźć dane Exif i poznaj sekrety mistrzów.

Co to jest Exif?

1626883011 919 Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych

Exif to akronim reprezentujący „Wymienny format pliku obrazu”. W fotografii jest to rodzaj metadanych, które zwykle powstają, gdy zdjęcie jest eksponowane i zapisywane na dysku. „Metadane” w tym przypadku oznaczają informacje o wykonane zdjęcia. Nowoczesne aparaty cyfrowe (także aparaty do telefonów komórkowych!) mogą wykrywać wszelkiego rodzaju dane podczas robienia zdjęć. Na przykład zazwyczaj zawiera informacje o czasie otwarcia migawki, czułości ISO i przysłonie, a także informacje o rodzaju użytego obiektywu, marce aparatu, miejscu wykonania zdjęć (geotagowanie), a nawet autorze obrazki.

Exif nie jest idealnie wystandaryzowany. Obrazy często mają luki, brakujące wartości niektórych przedmiotów, których nigdy nie można odzyskać. Niektóre starsze programy do edycji zdjęć mogą również niezdarnie usuwać Exif podczas zapisywania, chociaż prawie każdy nowoczesny program do edycji zdjęć powinien czytać i zachowywać Exif na obrazach.

Jak mogę to przeczytać?

1626883011 720 Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych

Jeśli nie wiesz o danych Exif na swoich obrazach, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że witryny, do których przesyłasz zdjęcia, wydają się wiedzieć więcej o Twoich zdjęciach niż Ty. Istnieje wiele sposobów na uzyskanie metadanych obrazu i zapoznanie się z obrazami na komputerze. Tu jest kilka:

1626883011 925 Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych


Adobe Bridge: Bridge, darmowy program z Photoshopem, ma wbudowany czytnik Exif i jest świetnym źródłem informacji dla fotografów.

Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych

Adobe Lightroom: Lightroom jest prawdopodobnie nawet lepszy dla fotografów niż Photoshop, a także z łatwością czyta Exif.

1626883012 998 Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych1626883012 305 Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych

System Windows 7: Exif staje się tak powszechny, że systemy operacyjne mogą odczytywać dane od razu po wyjęciu z pudełka. Kliknij prawym przyciskiem myszy plik obrazu na komputerze, wybierz „Właściwości”, a następnie wybierz zakładkę „Szczegóły”, aby uzyskać bogactwo Exif.

1626883012 805 Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych

Mac OS X: Mac OS zapewni Ci również niektóre z ważniejszych plików Exif zaraz po wyjęciu z pudełka. Po prostu wybierz obraz i naciśnij Cmd + I, aby „Pobierz informacje”. Exif znajdziesz w zakładce „Więcej informacji”.

1626883012 161 Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych1626883012 704 Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych

Darmowe oprogramowanie: Shareware Przeglądarka Exif dla Windows i Prosta przeglądarka Exif dla OS X to programy, które udostępniają pełne dane Exif za darmo. Prosty Exif dla OS X jest szczególnie przydatny, ponieważ OS X nie zapewnia pełnych szczegółów Exif po wyjęciu z pudełka.

Czego mogę się z tego nauczyć?

1626883012 596 Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych

Jedną z interesujących rzeczy w Exif jest to, że często utrzymuje się po przesłaniu zdjęć, a następnie ich ponownym pobraniu. Pobierz ciekawe zdjęcia z Flickr, DeviantArtlub pro strona ze zdjęciami 500px, a dane najprawdopodobniej pozostaną nienaruszone. Exif powie Ci, czego fotograf użył do uzyskania obrazu i podpowie, czego potrzeba, aby stworzyć wspaniałe zdjęcie.

1626883013 776 Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych


Z tego Exifa możemy się wiele nauczyć. Oto niektóre z tego, co możemy wywnioskować z tych danych:

 • Fotograf posługuje się aparatem Canon, model EOS 60D. Jeśli szukasz nowego aparatu, sprawdź Exif fotografów, których lubisz. Jeśli znajdziesz wiele świetnych zdjęć zrobionych przez jedną markę lub model aparatu, kup go! To jak osobista rekomendacja, tylko lepiej!
 • To zdjęcie zostało zrobione przy użyciu obiektywu 85 mm z maksymalną przysłoną f/1,75 (funkcjonalnie można to nazwać f/1,8).
 • Oznacza to, że jest to rodzaj średniego teleobiektywu (pomaga rozmazać tło), który wpuszcza sporo światła.
 • Ten obiektyw wydaje się funkcjonalnie podobny do ten obiektyw Canon.
 • Zastosowano krótki czas otwarcia migawki w połączeniu z szeroko otwartym ustawieniem przysłony, aby uzyskać głębię ostrości.
 • Fotograf chciał mieć rozmyte tło, więc szeroko otwartą przysłonę zmniejsza głębia ostrości, pozwalająca na ładne rozmycie za obiektem.
 • Ponieważ to ustawienie przysłony pozwala na dużą ilość światła, do kompensacji zastosowano krótki czas otwarcia migawki i średnio szybkie ustawienie ISO, zapewniając odpowiednią ekspozycję obrazu.
 • Szybsze ustawienie ISO na 640 spowodowało również powstanie na obrazie pewnej tekstury ziarna. Sądząc po teksturowanej naturze obrazu, wydaje się to celowe.

Oczywiście, aby wydobyć tyle informacji z Exif, potrzeba trochę wiedzy o fotografii. Ale jeśli chcesz robić podobne zdjęcia, otrzymujesz rodzaj planu ustawień, których możesz użyć — użycie w świecie rzeczywistym, z artystycznym rezultatem. Przyjrzyjmy się jeszcze jednemu.

1626883013 625 Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych

Z Exif można nauczyć się świata ciekawych faktów, chociaż czasami są rozczarowujące luki. Exif nie ma informacji o tym, czy zdjęcie zostało poddane edycji po zrobieniu zdjęcia, co byłoby dobrze wiedzieć, jeśli masz nadzieję na odtworzenie tego efektu. Rzućmy okiem na nasze dane i zobaczmy, czego możemy się nauczyć z tego zdjęcia.

1626883013 510 Jak korzystac z danych EXIF aby uczyc sie od glownych

 • Ten fotograf jest użytkownikiem Nikona i robi zdjęcia aparatem D90.
 • Przysłona jest przymknięta od maksymalnego otwarcia f/3.8 do f/13.
 • Jednym z powodów jest to, że fotograf kontroluje światło przede wszystkim za pomocą przysłony, preferując tworzenie obrazu z długą ekspozycją 30 sekund.
 • Mocno przymknięta przysłona zwiększa również głębię ostrości, pozwalając na uzyskanie dobrej szczegółowości obrazu miejskiego.
 • Przy ekspozycji 30 sekund ten fotograf bez wątpienia używał statywu.
 • Ogniskowa 21 mm oznacza, że ​​to ujęcie zostało wykonane przy użyciu obiektywu szerokokątnego, co prawdopodobnie pozwoli uchwycić szersze, bardziej panoramiczne zdjęcie.
 • Obiektyw szerokokątny zapewnia również większe wrażenie głębi w porównaniu ze zwykłym obiektywem lub teleobiektywem — odległe obiekty są bardziej oddalone.
 • Chociaż technicznie nadal kwalifikuje się jako obiektyw szerokokątny, ogniskowa dla formatu filmu 35 mm to ogniskowa 31 mm. Większość cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych ma rozmiar 35 mm format—oznacza to, że robią zdjęcia podobne do zwykłych aparatów filmowych.

Jeśli czytałeś dalej Fotografia z How-To Geek, powinieneś mieć dużo informacji potrzebnych do dokonania niektórych z tych osądów. Jeśli wiele z tych informacji wprowadza Cię w błąd (Od autora: nie mam do ciebie pretensji, to dużo do wchłonięcia…) przynajmniej możesz zobaczyć ustawienia, których używają Twoi ulubieni fotografowie i je powielić, lub sprawdzić się i nauczyć się lepiej korzystać z ustawień ręcznych, kopiując wybrane przez Ciebie ustawienia automatyczne.

Kredyty obrazkowe: Canon EOS 5D Mark II autorstwa Nick Wheeler, Creative Commons. Lightroom przez Olympus Fotografia autorstwa Mássimo, Creative Commons. Marzę, aby żyć Khaled AlMekhyal, zakłada się dozwolony użytek. Nowy Jork w Las Vegas przez Werner Kunz, Creative Commons.

Czy ten post był pomocny?