Skip to content

Jak korzystać z DOSBox do uruchamiania gier DOS i starych aplikacji?

31 de lipiec de 2021
dosbox header

Nowe wersje systemu Windows nie obsługują w pełni klasycznych gier DOS i innych starych aplikacji — tutaj pojawia się DOSBox. Zapewnia pełne środowisko DOS, które uruchamia stare aplikacje DOS na nowoczesnych systemach operacyjnych.

W przeszłości pisaliśmy o używaniu interfejsu D-Fend Reloaded dla DOSBox, ale co, jeśli chcesz po prostu używać samego DOSBox? Pokażemy Ci, jak montować katalogi, używać wewnętrznych poleceń DOSBox, uruchamiać programy i używać skrótów klawiaturowych DOSBox jak profesjonalista.

Pierwsze kroki

DOSBox jest dostępny do bezpłatnego pobrania z strona internetowa DOSBox. Nie dotyczy to tylko systemu Windows — instalatory są dostępne dla systemów Mac OS X, Linux i innych systemów typu UNIX. Jeśli używasz Ubuntu, DOSBox znajdziesz w Centrum oprogramowania Ubuntu.

1627754127 954 Jak korzystac z DOSBox do uruchamiania gier DOS i starych

Będziesz także potrzebować gry lub aplikacji, którą chcesz uruchomić. Jeśli masz starą dyskietkę, czas ją wyciągnąć. Jeśli gra była dostępna jako shareware, masz szczęście — powinieneś być w stanie ją znaleźć online. Większość gier DOS jest w pełni kompatybilna, ale hosty strony głównej DOSBox lista kompatybilności dzięki czemu możesz sprawdzić kompatybilność swojej ulubionej gry.

Katalogi montażowe

Po zainstalowaniu możesz uruchomić DOSBox z pulpitu lub menu Start. Otrzymasz dwa okna — okno stanu i główne okno DOSBox. Możesz zignorować okno statusu.


(Jak zauważyli czytelnicy, możesz również uruchomić program, przeciągając i upuszczając jego plik EXE na ikonę aplikacji DOSBox, więc możesz spróbować.)

1627754127 608 Jak korzystac z DOSBox do uruchamiania gier DOS i starych

Zanim uruchomisz grę, będziesz musiał zamontować jej katalog. Środowisko DOSBox jest oddzielone od systemu plików komputera. Innymi słowy, dysk C: w DOSBox jest całkowicie oddzielony od dysku C: na twoim komputerze.

Oto przykładowe polecenie montowania:

montuj cc:gry

To polecenie montuje katalog C: Games na twoim komputerze jako dysk C: w DOSBox. Zastąp c:games lokalizacją katalogu gier na komputerze.

1627754127 771 Jak korzystac z DOSBox do uruchamiania gier DOS i starych

Dodaj -t cdrom przełącznik, jeśli montujesz CD-ROM. Na przykład następujące polecenie pobiera napęd CD-ROM w D: na twoim komputerze i montuje go jako dysk C: w DOSBox:

mount c D: -t cdrom

Poruszanie się i uruchamianie aplikacji

Po zamontowaniu plików gry możesz wpisać C: i naciśnij Enter, aby przełączyć się na dysk C: DOSBox.

Użyj reż polecenie, aby wyświetlić zawartość bieżącego katalogu i płyta CD polecenie, po którym następuje nazwa katalogu, aby przejść do katalogu. Użyj płyta CD .. polecenie, aby przejść do katalogu.

1627754127 528 Jak korzystac z DOSBox do uruchamiania gier DOS i starych


Wpisz nazwę pliku EXE w bieżącym folderze, aby uruchomić ten program. Być może będziesz musiał pobiec zainstalować przed rozpoczęciem gry lub uruchomieniem aplikacji.

1627754127 76 Jak korzystac z DOSBox do uruchamiania gier DOS i starych

Jeśli tak, zainstaluj grę tak, jak w normalnym systemie DOS.

1627754127 110 Jak korzystac z DOSBox do uruchamiania gier DOS i starych

Po zainstalowaniu możesz przejść do pliku EXE gry i uruchomić go, wpisując jego nazwę.

1627754128 547 Jak korzystac z DOSBox do uruchamiania gier DOS i starych

W tym momencie jesteś gotowy do gry. Będziesz musiał powtórzyć proces montowania za każdym razem, gdy ponownie uruchomisz DOSBox, chociaż będziesz musiał zainstalować i skonfigurować grę tylko raz.

1627754128 569 Jak korzystac z DOSBox do uruchamiania gier DOS i starych

Skróty klawiszowe

DOSBox ma wiele skrótów klawiaturowych. Oto najważniejsze z nich:

Alt-Enter przełącza między trybami pełnoekranowym i okienkowym.

Jeśli gra działa zbyt szybko, możesz ją spowolnić, naciskając Ctrl+F11. Podobnie możesz przyspieszyć wolne gry, naciskając Ctrl+F12. Emulowana prędkość procesora DOSBox, wyświetlana na pasku tytułu, zmieni się za każdym razem, gdy naciśniesz te klawisze.


Wpisz specjalne wprowadzenie polecenie, aby zobaczyć pełną listę skrótów klawiszowych DOSBox.

1627754128 814 Jak korzystac z DOSBox do uruchamiania gier DOS i starych

DOSBox może również uruchamiać programy DOS, które nie są grami – w tym sam system operacyjny Windows 3.1 – ale gry są jego głównym zastosowaniem. Programy DOS, na których ludzie polegali, zostały zastąpione, ale klasyczne gry nigdy nie mogą zostać zastąpione.

Czy ten post był pomocny?