Skip to content

Jak korzystać z emotikonów na smartfonie lub komputerze?

3 de sierpień de 2021
img 54cffb680ad0f

Podczas gdy emoji jest popularne w Japonii od wielu lat (tam powstało), dopiero niedawno dotarło do Ameryki Północnej, zaskakując wielu i pozostawiając im pytanie: „Co do cholery to emoji?”

Żeby było jasne, emoji to nie to samo, co emotikony. Emotikony (emocja + ikona) to stworzone przez użytkownika symbole, które każdy może wypisać. W tym celu liczba emotikonów, które możesz mieć, jest praktycznie nieograniczona. Większość ludzi w pewnym stopniu zna emotikony i prawdopodobnie używa ich od czasu do czasu. Emotikony mogą być przydatne do wyrażania treści emocjonalnych, które mogą nie wynikać z tekstu i są prostym sposobem na przekazanie intencji bez długich opisów.

Emotikony mogą być używane w tym samym celu, ale w przeciwieństwie do emotikonów, które można tworzyć na dowolnej klawiaturze, emotikony mają ograniczoną liczbę, a Twoje urządzenie lub system operacyjny muszą je obsługiwać (co prawdopodobnie tak jest).

(Bardzo) szybka historia Emoji

Emoji zostały stworzone w Japonii pod koniec lat 90. i przez jakiś czas były obsługiwane tylko przez japońskich operatorów komórkowych, zanim rozprzestrzeniły się w Azji, a następnie zyskały przyczółek na Zachodzie. Ponieważ emotikony narodziły się i prosperowały w Japonii, wiele z ich postaci jest wyjątkowo japońskich, ale kilka zestawów emotikonów zostało włączone do Unicode, który jest standardem, według którego urządzenia komputerowe obsługują i wyświetlają tekst w prawie wszystkich cyfrowych systemach pisma.

Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Zasadniczo oznacza to, że dostęp do emoji można uzyskać na prawie każdym urządzeniu, przede wszystkim na iPhone’ach i urządzeniach z Androidem, a także na komputerach Mac i Windows. Co więcej, emotikony nie zmienią się na przykład niezależnie od urządzenia, chociaż mogą różnić się wyglądem w systemach Apple w porównaniu z Androidem lub Windows, Emotikona z uśmiechniętą twarzą będzie nadal dostępny, o ile Twoje urządzenie to obsługuje; tak samo jak zawsze popularny Pile of Poo emoji, Emotikona złamanego serca, i tak dalej.

Korzystanie z emotikonów na iPhonie

Bez dalszej zwłoki pokażemy Ci, jak używać emoji na swoim urządzeniu. Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS (iPhone lub iPad), możesz po prostu dotknąć ikony buźki w dolnym rzędzie klawiatury dotykowej. We wcześniejszych wersjach iOS lub alternatywnych klawiaturach, takich jak Swype, może to być ikona kuli ziemskiej. Jednak w systemie iOS 8 jest dość oczywiste, do czego służy ten przycisk.

1627987302 541 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze


Na klawiaturze iOS możesz przesuwać palcem w lewo lub w prawo, aby przeglądać różne emoji w każdej kategorii. Pierwsza kategoria to Ludzie, która w dużej mierze składa się z twarzy.

1627987303 355 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Należy zauważyć, że emoji to nie tylko okazjonalny sposób przekazywania, a nie sugerowania znaczenia. Dla wielu emoji to podstawowy sposób komunikacji. W związku z tym w klawiaturze emoji wbudowany jest przycisk spacji i cofania, dzięki czemu można łączyć emoji w całe zdania, pod warunkiem, że wiesz, co oznacza każdy emoji.

Jeśli chcesz wrócić do normalnego pisania, stuknij ikonę kuli ziemskiej.

Dolny rząd pozwala również użytkownikom na przełączanie kategorii emoji, więc tutaj widzimy emoji natury, które są w dużej mierze poświęcone zwierzętom, fazom księżyca i symbolom związanym z pogodą.

1627987303 872 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Trzecią kategorią emoji są Obiekty, na które składają się takie rzeczy jak gadżety, sprzęt sportowy i artykuły spożywcze.

1627987303 144 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Następna kategoria to Miejsca. Wiele z tych emotikonów jest zorientowanych na podróże, więc znajdziesz takie rzeczy, jak pociągi, samoloty, samochody, a także budynki i flagi kilku państw.

1627987303 873 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze


Wreszcie są Symbole, które są mieszanką rzeczy, takich jak cyfry, litery, znaki, tarcze zegara i wiele losowych ikon.

1627987303 395 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Chcemy wskazać każdą kategorię emoji, ponieważ, jak powiedzieliśmy, są one zintegrowane z Unicode, więc to, co widzisz na iPhonie, będzie oferowane na Androida, Windows, Mac i tak dalej. Żaden z nich nie będzie wyglądał dokładnie tak samo (z wyjątkiem iOS/OS X, które mają te same znaki), ale będą oznaczać to samo.

1627987304 863 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Jest też ostatnio używany przycisk, który symbolizuje powyżej ikona zegara. Ta ikona lub jej wariant można znaleźć w każdym systemie obsługującym emoji, więc jeśli widzisz ją lub coś podobnego, wiesz, do czego służy.

Korzystanie z emotikonów na Androidzie 4.4 i nowszych

W systemie Android natywna obsługa emotikonów została włączona do Klawiatury Google od wersji 4.4. Jeśli nie masz Klawiatury Google na swoim urządzeniu, może to być pobrane za darmo ze Sklepu Play. Mówiliśmy już krótko o Klawiaturze Google oraz o tym, jak wyłączyć dźwięk i wibracje w jej ustawieniach.

Aby jednak używać emoji z Klawiaturą Google, wystarczy dotknąć i przytrzymać ikonę w prawym dolnym rogu, która ma kilka różnych funkcji, najczęściej wyszukiwanie (lupa) lub w tym przypadku symbol enter lub return . Widzisz, że po przytrzymaniu tego przycisku pojawia się ikona buźki.

1627987304 681 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Klawiatura emoji na Androida ma podobną funkcję do tej znajdującej się na iOS. Masz przycisk Backspace, spację i możesz szybko wrócić do zwykłej klawiatury, dotykając przycisku „ABC”. Podobnie jak w przypadku wersji na iOS, u góry znajdują się tradycyjne kategorie emoji (choć w nieco innej kolejności): Ludzie, Obiekty, Natura, Miejsca i Symbole.

1627987304 680 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze


Dodatkowo jest jeszcze jedna kategoria składająca się z 15 często używanych emotikonów emotikonów, ale jeśli chcesz po prostu używać emotikonów, prawdopodobnie łatwiej jest je wykorzystać w staromodny sposób ze zwykłymi postaciami.

1627987304 948 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

To prawie tyle dla twoich dwóch głównych mobilnych systemów operacyjnych. W tym momencie możesz komunikować się za pomocą emotikonów do woli, a ponieważ są to Unicode, każdy, kto otrzyma Twoją wiadomość, powinien być w stanie ją przeczytać zgodnie z zamierzeniami.

Korzystanie z emotikonów w systemie MacOS X

Jeśli używasz emotikonów, prawdopodobnie będziesz ich używać głównie z telefonem, na przykład do wysyłania SMS-ów lub wiadomości, ale możesz też używać ich na komputerze Mac lub komputerze z systemem Windows.

Aby używać ich na Macu (10.9 Mavericks i nowszych), możesz użyć skrótu klawiszowego „Command + Control + Spacja”. Jeśli używasz OS X 10.7 lub 10.8, skrót klawiaturowy to „Command + Option + T”.

Spowoduje to otwarcie panelu wprowadzania małych znaków, z którego możesz następnie kliknąć emoji, które chcesz wstawić.

1627987304 392 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Oprócz tych samych podstawowych pięciu kategorii emoji, OS X ma kilka dodatkowych znaków, do których można uzyskać dostęp, klikając szewrony po prawej stronie. To nie są emoji i prawdopodobnie nie zainteresują większości użytkowników emoji.


Jeśli przewiniesz w górę, możesz uzyskać dostęp do pola wyszukiwania, umożliwiającego znalezienie określonych znaków lub alternatywnie, możesz kliknąć symbol w prawym górnym rogu i otworzyć pełny panel znaków.

1627987305 824 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Panel postaci jest bardzo pomocny, jeśli chodzi o znalezienie konkretnych postaci. Jeśli klikniesz „emoji”, zobaczysz pięć uniwersalnych kategorii. Kliknij dowolny konkretny znak, a zobaczysz jego nazwę, odmianę czcionki (jeśli dotyczy) oraz możliwość dodania tego znaku do ulubionych.

1627987305 83 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Dodawanie ulubionych różni się od ostatnio używanych emotikonów. Jeśli dodasz emoji lub inne znaki do ulubionych, powinny one być trwałe, co oznacza, że ​​OS X zapamięta je, dopóki fizycznie ich nie usuniesz.

1627987305 415 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Aby powrócić do wprowadzania mniejszych znaków, po prostu ponownie kliknij ikonę w prawym górnym rogu. Aby całkowicie go zamknąć, możesz kliknąć poza obszar tekstowy lub użyć czarnego „X” w lewym górnym rogu.

Korzystanie z emotikonów w systemie Windows 8.x i nowszych

Wreszcie jest system Windows, który obsługuje również emoji, ale jeśli używasz systemu Windows 7, musisz kopiować i wklejać, co jest żmudnym procesem.

Jeśli chcesz używać emoji w systemie Windows 7, powinieneś o tym wiedzieć Oficjalnym wsparciem Microsoftu jest zaktualizowana wersja czcionki Segoe UI, i jako taki będzie wyświetlany tylko w czerni i bieli. Po zainstalowaniu, możesz odwiedzić tę stronę, aby zobaczyć wszystkie swoje emotikony na jednej stronie. Stąd możesz klikać i kopiować emotikony i wklejać je pojedynczo do wiadomości lub e-maila.


Korzystanie z emoji jest znacznie łatwiejsze w systemach Windows 8.1 i Windows 10, z natywną obsługą wbudowaną bezpośrednio w system. Aby uzyskać dostęp do emoji w systemie Windows 8.x i nowszych, otwórz klawiaturę dotykową, klikając symbol na pasku zadań.

1627987305 506 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Jeśli ten symbol nie jest dostępny, kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierz „Paski narzędzi -> Klawiatura dotykowa”.

1627987305 664 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Z tego miejsca możesz uzyskać dostęp do emotikonów, klikając buźkę na klawiaturze dotykowej.

1627987305 997 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Klawiatura dotykowa systemu Windows ma taką samą funkcjonalność, jak trzy omówione wcześniej metody wprowadzania emoji. Oprócz spacji i przycisku Backspace jest też przycisk „Tab”. Aby powrócić do zwykłej klawiatury, naciśnij przycisk w prawym dolnym rogu, a aby uzyskać dostęp do cyfr i symboli, użyj przycisku „&123” w lewym dolnym rogu.

Układ emoji klawiatury Windows jest prawie taki sam jak wszystkie inne. Na dole znajduje się pięć kategorii emoji oraz ulubione (symbol serca), Ludzie, Obiekty, Miejsca, Natura i Symbole. To, co widzisz, nie jest wszystkim, co dostajesz. Możesz przechodzić w lewo lub w prawo, klikając klawisze strzałek wzdłuż lewej krawędzi klawiatury.

1627987305 217 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze

Windows zawiera również sporo emotikonów emoji, takich jak te, które można znaleźć w Androidzie; dokładnie trzy strony.

1627987306 341 Jak korzystac z emotikonow na smartfonie lub komputerze


W przeciwieństwie do wprowadzania emotikonów w OS X, możesz w pełni „pisać” emoji, tak jak w iOS lub przy użyciu Klawiatury Google. Po prostu otwórz swoją ulubioną aplikację lub witrynę, kliknij miejsce, w którym chcesz wpisać tekst, otwórz klawiaturę emoji i idź do miasta!

Inne zasoby

W tym momencie moglibyśmy mówić o emotikonach, ale teraz, gdy już wiesz, jak go używać w swoim systemie (systemach), prawdopodobnie jesteś zainteresowany ich wypróbowaniem.

Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej, istnieje wiele zasobów, które możesz przejrzeć. Aby uzyskać przegląd emotikonów, historię i inne szczegóły dotyczące integracji Unicode oraz informacje dotyczące konkretnej platformy, powinieneś przeczytać artykuł w Wikipedii.

Aby uzyskać dokładną prezentację wszystkich emotikonów, ich znaczenia i sposobu, w jaki pojawiają się na poszczególnych platformach, w tym Whatsapp, Twitter i Windows Phone, zdecydowanie chcesz sprawdź Emojipedię. To zdecydowanie najbardziej autorytatywne źródło emoji. Na przykład, jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest konkretny emoji, takich jak Uśmiechnięta twarz z otwartymi ustami wygląda na to, że ma go Emojipedia, a także inne nazwy, pod którymi się znajduje, i inne emoji, które są blisko spokrewnione.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik był dla Ciebie przydatny. Chociaż emoji nie są skomplikowanym tematem, jest ich wiele i prawdopodobnie na początku mogą być nieco onieśmielające, zwłaszcza jeśli nie wiesz, jak ich używać na telefonie lub komputerze. To powiedziawszy, z pewnością emoji to o wiele więcej niż to, co tutaj omówiliśmy. Zachęcamy do skorzystania z naszego forum dyskusyjnego, aby podzielić się swoimi przemyśleniami i odczuciami na ten temat.

Czy ten post był pomocny?