Skip to content

Jak korzystać z Flirc, aby dodać dowolny pilot do dowolnego centrum multimedialnego?

10 de lipiec de 2021
img 555b7ba506f47

Oprogramowanie i sprzęt centrum multimedialnego rozwinęły się wykładniczo w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ale wciąż może być dość uciążliwe, aby uruchomić pilota z jednostką. Dzisiaj patrzymy na klucz sprzętowy Flirc IR, niezwykle sprytny i skuteczny sposób na połączenie dowolnego pilota z prawie każdym centrum multimedialnym.

Co to jest Flirc?

Flirc(20 USD) to mały klucz USB o wielkości około połowy tradycyjnej pamięci USB. Na pierwszy rzut oka niezwykle łatwo byłoby pomylić jednostkę Flirc z rzeczywistą pamięcią USB, ponieważ przezroczysta obudowa, widoczna płytka drukowana i punkty odbiornika podczerwieni (które wyglądają jak diody LED) mocno odzwierciedlają konstrukcję pamięci USB .

Jednostka Flirc jest jednak znacznie sprytniejsza niż zwykła jednostka pamięci i działa jako absolutnie pomysłowe rozwiązanie problemu łączenia pilotów na podczerwień z oprogramowaniem centrum multimedialnego. Widzisz, że istnieje podstawowy problem, jeśli chodzi o połączenie typowego pilota uniwersalnego lub telewizora z systemem centrum multimedialnego, takim jak Raspberry Pi z Kodi / XBMC, Amazon Fire TV, komputer z systemem Plex lub Windows Media Center lub podobny: urządzenia te są zoptymalizowane pod kątem własnego specjalnego pilota (takiego jak pilot Bluetooth dostarczany z Amazon Fire TV) lub są zoptymalizowane pod kątem map klawiszy mapowanych na klawiaturę (takich jak Kodi / XBMC i Windows Media Center).

Nie zrozumcie nas źle, jest więcej niż możliwe, aby zagłębić się w wnętrzności wielu pakietów oprogramowania centrum multimedialnego (takich jak Kodi/XBMC) i zmienić przypisanie kluczy. Nie jest to jednak łatwe zadanie, a już na pewno nie dla początkujących. Co więcej, wymaga to już kupienia jakiegoś klucza IR (który może Cię uruchomić w dowolnym miejscu od 10 do 20 USD).

1625898903 693 Jak korzystac z Flirc aby dodac dowolny pilot do dowolnego

Z drugiej strony FLIRC omija cały problem w dość nowatorski sposób. Zamiast działać jako „głupi” most IR-do-USB, który po prostu przekazuje polecenia IR do systemu operacyjnego hosta, jednostka FLIRC jest w rzeczywistości programowalnym urządzeniem, które wykorzystuje standardy USB HID (Human Interface Device) do emulacji klawiatury.


Załóżmy, że oprogramowanie centrum multimedialnego, którego używasz, jest przypisane do klawisza „Home” na klawiaturze, aby powrócić do ekranu głównego oprogramowania centrum multimedialnego. Możesz wziąć przycisk na pilocie centrum multimedialnego i zmapować go za pomocą systemu FLIRC, aby reprezentował klawisz „Home” na tradycyjnej klawiaturze. Następnie, gdy podłączysz klucz sprzętowy FLIRC do swojego centrum multimedialnego i naciśniesz przycisk pilota, centrum multimedialne zostanie oszukane, myśląc, że klucz sprzętowy USB FLIRC jest w rzeczywistości klawiaturą i że właśnie nacisnąłeś klawisz „Home”.

Spryt tego rozwiązania polega na tym, że jest uniwersalny. Nie potrzebujesz specjalnych sterowników, nie musisz edytować map klawiszy urządzenia (jeśli nawet możesz) i nie potrzebujesz specjalnego pilota. Możesz linkować dosłowniekażdy Pilot na podczerwień dokażdy system centrum multimedialnego, który ma port USB, który akceptuje wejście klawiatury.

Na marginesie, zanim przejdziemy do samouczka, FLIRC również robi naprawdę niesamowita obudowa Raspberry Pi 2 / B+(~16 USD), który ma zintegrowany radiator z aluminiowym korpusem; jeśli szukasz dobrego futerału na centrum multimedialne dla swojego Pi, to nie tylko dobrze wygląda, ale także całkiem skutecznie utrzymuje twoją tablicę w chłodzie. Najwyraźniej ludzie stojący za projektem Flirc pomagają zbudować wysokiej jakości centrum multimedialne dookoła.

Jak skonfigurować Flirc

Aby poprawnie skonfigurować Flirc, potrzebujesz trzech rzeczy: klucza sprzętowego / oprogramowania Flirc, pilota, którego chcesz używać z centrum multimedialnym, oraz listy wejść klawiatury i skrótów, z których korzysta dane oprogramowanie centrum multimedialnego. Przyjrzyjmy się, jak dowiedzieć się, jaka jest mapa klawiszy urządzenia, a następnie jak użyć Flirc do połączenia istniejącej mapy klawiszy z pilotem.

Określanie mapy klawiszy

Chociaż oprogramowanie konfiguracyjne Flirc starannie zawiera mapy klawiszy dla Kodi/XBMC, Boxee, Windows Media Center, Amazon Fire TV, a nawet mapowanie standardowych klawiszy multimedialnych klawiatury (i doceniamy tę przemyślaność), dobrze jest wiedzieć, jak szukać i uczyć się mapa klawiszy bez pomocy oprogramowania, dzięki czemu można skutecznie mapować wszystko do Flirc (a nie tylko wstępnie zmapowane wpisy, które zapewniają).

W tym celu pierwszym krokiem do uruchomienia i uruchomienia Flirc jest określenie, które polecenia klawiaturowe wykonują działania w twoim centrum multimedialnym. Idealnie ten proces powinien być tak prosty, jak przejście do Google i wyszukanie czegoś takiego jak „[media center name] mapa klawiszy” lub „[media center name] Skróty klawiszowe”.


Oto lista skrótów klawiaturowych dla typowych rozwiązań oprogramowania/sprzętu centrum multimedialnego:

Ostatni wpis, oficjalna lista skrótów klawiaturowych dla Amazon Fire TV, jest dobrym przykładem oficjalnej listy, która jest nieco niewystarczająca. Z nieznanych powodów Amazon wymienia proste skróty (takie jak nawigacja klawiszami strzałek), ale nie wymienia bardziej zaawansowanych (i przydatnych) skrótów, takich jak naciśnięcie klawisza F12, aby powrócić do ekranu głównego Fire TV. Wykopanie tych bardziej zaawansowanych skrótów wymagało przejścia do sekcji w Wiki Kodi na temat parowania klawiatur USB z Fire TV.

Jeśli Twoje Google Fu zawiedzie (lub po prostu nie ma dobrej listy map klawiszy, którą można znaleźć nigdzie w Internecie), musisz zrobić to w staromodny sposób i podłączyć klawiaturę USB do swojego centrum multimedialnego i przetestować wszystkie różne klawisze, aby dowiedzieć się, co robią. To trochę żmudne, ale jest niezawodne, ponieważ widzisz dokładnie, co każdy klawisz robi w rzeczywistym scenariuszu użycia.

Kiedy jesteś uzbrojony w mapę klawiszy, za pośrednictwem wyszukiwarki Google lub samodzielnie sprawdzając mapę klawiszy, nadszedł czas, aby przejść do komputera i zaprogramować klucz sprzętowy Flirc.

Programowanie Flirc

Do zaprogramowania klucza sprzętowego Flirc potrzebny jest komputer, kopia oprogramowania Flirc (międzyplatformowa i dostępny tutaj) i pilota, który chcesz zmapować do Flirc.

Zainstaluj oprogramowanie, a następnie, przed jego uruchomieniem, podłącz klucz sprzętowy Flirc i pozwól systemowi operacyjnemu wykryć je jako nowe urządzenie USB. Po rozpoznaniu klucza przez system uruchom aplikację Flirc. Znajdziesz się na głównym ekranie z ogólnym pilotem z komunikatem „Kliknij klawisz, aby rozpocząć nagrywanie” i „start!” przycisk.

1625898903 205 Jak korzystac z Flirc aby dodac dowolny pilot do dowolnego


Istnieje kilka sposobów na podejście do procesu programowania klucza Flirc. Możesz nacisnąć „idź!” przycisk, aby rozpocząć proces kreatora krok po kroku, który przeprowadzi Cię przez parowanie podstawowych skojarzeń przycisków, możesz użyć dołączonych map klawiszy (na przykład dla popularnych centrów multimedialnych, takich jak Kodi/XBMC i Fire TV) lub możesz użyć pełnego klawiatura, aby przypisać każdy przycisk pilota do naciśnięcia klawisza.

Oto jak wygląda podstawowy kreator w akcji. Po naciśnięciu „idź!” będą migać klawisze na pilocie ogólnym, aby poprosić o naciśnięcie odpowiedniego klawisza, którego chcesz użyć na pilocie fizycznym.

1625898904 980 Jak korzystac z Flirc aby dodac dowolny pilot do dowolnego

Ponadto tekst na dole ekranu wskazuje funkcje przycisku (w rzadkich przypadkach, gdy nie jest to jasne z ikony na migającym przycisku). Wszystko, co musisz zrobić, to nacisnąć fizyczny przycisk na pilocie, który chcesz zmapować do tej funkcji centrum multimedialnego. Po pomyślnym zarejestrowaniu przycisku naciśnij przycisk, aby przejść do następnego przycisku. Jeśli popełnisz błąd, naciśnij przycisk „wymaż” w lewym dolnym rogu, a zostaniesz poproszony o naciśnięcie fizycznego przycisku pilota, który chcesz usunąć i przyporządkować.

Podstawowa konfiguracja przycisków jest jednak nieco uproszczona dla większości potrzeb, więc przyjrzyjmy się, jak można przypisać naciśnięcia klawiszy do określonych funkcji centrum multimedialnego, a także do pełnej klawiatury.

Jak korzystac z Flirc aby dodac dowolny pilot do dowolnego

Na pasku menu wybierz „Kontrolery”, a następnie z menu rozwijanego wybierz wstępnie wypełnioną mapę klawiszy centrum multimedialnego, którą chcesz edytować. Do celów demonstracyjnych używamy mapy klawiszy dla Kodi Media Center.

1625898904 738 Jak korzystac z Flirc aby dodac dowolny pilot do dowolnego

Tutaj znajdujemy wszystkie główne kluczowe funkcje Kodi Media Center, gotowe do zmapowania. Aby zmapować przyciski, po prostu kliknij każdą funkcję, a następnie naciśnij odpowiedni przycisk na fizycznym pilocie. Na przykład na naszym pilocie testowym mieliśmy pasek kolorowych przycisków, które (domyślnie) nic nie robiły w Kodi. Korzystając z Flirc, byliśmy w stanie przypisać te przyciski do przydatnej funkcji (takich jak zamiana nieoznaczonego zielonego przycisku w przycisk główny, a nieoznaczonego żółtego przycisku w przycisk napisów zamkniętych).


Jeśli okaże się, że kreator podstawowy lub bardziej zaawansowany kreator specyficzny dla centrum multimedialnego nie zapewnia wystarczająco szczegółowej kontroli (lub mapy klawiszy dołączone do programu są nieaktualne dla Twojej wersji oprogramowania centrum multimedialnego), zawsze możesz skorzystać z większość rąk na trasie i bezpośrednio mapuj przyciski pilota bezpośrednio na klawisze klawiatury. Wybierz Kontrolery -> Klawiatura na pasku menu, aby wyświetlić pełną klawiaturę.

1625898904 961 Jak korzystac z Flirc aby dodac dowolny pilot do dowolnego

Możesz nie tylko sparować dowolne klawisze, ale także sparować kombinacje klawiszy. Załóżmy na przykład, że oprogramowanie centrum multimedialnego ma skrót klawiaturowy CTRL+SHIFT, który przeniesie Cię do ostatnio dodanych programów telewizyjnych (lub czegoś podobnego). Możesz zaprogramować przycisk na swoim fizycznym pilocie, aby przenosił Cię do ostatnio dodanych programów telewizyjnych, mapując do niego CTRL+SHIFT.

Kiedy skończysz konfigurowanie, pamiętaj, aby zapisać konfigurację, wybierając Plik -> Zapisz konfigurację i nazywając plik konfiguracyjny czymś, co będzie łatwe do zrozumienia za kilka miesięcy, jeśli chcesz edytować mapę klawiszy (np. „Okna w salonie -media-center.fcfg”).

Jeśli chcesz potwierdzić, że klawisze są poprawnie zmapowane w kluczu Flirc, możesz otworzyć prosty edytor tekstu w swoim systemie operacyjnym, taki jak Notatnik, i nacisnąć przyciski pilota. Pamiętaj, że cała magia Flirc polega na tym, że przetłumaczył naciśnięcia przycisków pilota (i powstałe kody IR wysyłane z pilota) na standardowe naciśnięcia klawiszy klawiatury USB HID. Jeśli zaprogramowałeś przycisk na pilocie, aby odpowiadał klawiszowi „s”, ponieważ jest to skrót w oprogramowaniu centrum multimedialnego, to po naciśnięciu tego przycisku pilota, gdy edytor tekstu jest otwarty, zgadłeś, że „s” pojawi się w pole edycyjne.

Korzystanie z Flirc w Twoim Media Center

Dowiedzieliśmy się o mapach klawiszy, dokładnie zaplanowaliśmy, które przyciski pilota powinny odpowiadać którym klawiszom klawiatury, iw tym momencie wszystkie trudne rzeczy są za nami. Właściwie używanie klucza Flirc po wykonaniu ciężkiej pracy programowania jest bezproblemowe.

1625898904 27 Jak korzystac z Flirc aby dodac dowolny pilot do dowolnego

Po prostu zainstaluj klucz sprzętowy na swoim urządzeniu w taki sposób, aby dwa małe odbiorniki podczerwieni były widoczne dla Ciebie, gdziekolwiek siedzisz i korzystasz z pilota. Jeśli twój komputer z centrum multimedialnym znajduje się z portem USB skierowanym na twoją kanapę, jest to tak proste, jak po prostu podłączenie klucza sprzętowego. Jeśli masz go schowany za stojakiem telewizyjnym lub podobnym, a port USB nie znajduje się w bezpośredniej linii wzroku, musisz go odebrać prosty przedłużacz USB aby go właściwie ustawić.

To wszystko! Opierając się na doświadczeniu początkujących użytkowników centrów multimedialnych, którzy od ponad dekady majstrują przy konfiguracjach zdalnego sterowania, obiecujemy, że doświadczenie Flirc to najłatwiejszy sposób na uruchomienie zdalnego sterowania w dowolnym centrum multimedialnym obsługującym klawiatury USB (ręce w dół w porównaniu z jakąkolwiek inną metodą).


Masz pilne pytanie dotyczące Flirc lub ogólnie centrów medialnych? Przejdź do poniższego forum, a my postaramy się na nie odpowiedzieć.

Czy ten post był pomocny?