Skip to content

Jak korzystać z klawiatury Bluetooth na urządzeniu z Androidem

18 de lipiec de 2021
IMG 9906 650x300

Coraz więcej osób zaczyna odkrywać, że tablety są przyzwoitymi narzędziami zwiększającymi produktywność. Z urządzeniami takimi jak Microsoft Surface i iPada Pro coraz bardziej popularne, możesz chcieć stworzyć coś podobnego na swoim urządzeniu z Androidem. Z klawiaturą Bluetooth to proste. Oto jak podłączyć jeden i wszystko, co możesz z nim zrobić.

Jak sparować klawiaturę

Konfiguracja klawiatury Bluetooth z systemem Android jest bardzo łatwa. Najpierw będziesz potrzebować klawiatury Bluetooth i oczywiście urządzenia z Androidem. W tym przykładzie używam Gotowe klucze firmy Logitechklawiatura.

W systemie Android włącz Bluetooth, jeśli nie jest jeszcze włączony. Aby włączyć Bluetooth, po prostu przejdź do Ustawienia> Bluetooth i dotknij suwaka „Wł.”. Następnie włącz klawiaturę Bluetooth i przełącz ją w tryb parowania. (Zazwyczaj automatycznie przejdzie w tryb parowania po włączeniu, chociaż niektóre klawiatury mogą wymagać dodatkowego kroku — sprawdź instrukcję, jeśli nie masz pewności).

Jak korzystac z klawiatury Bluetooth na urzadzeniu z Androidem

Na ekranie Bluetooth urządzenie z Androidem powinno automatycznie wyszukać i znaleźć klawiaturę. Jeśli nie uda ci się za pierwszym razem, po prostu włącz klawiaturę ponownie, a następnie dotknij „Wyszukaj urządzenia”, aby spróbować ponownie. Jeśli nadal nie działa, upewnij się, że masz nowe baterie (lub klawiatura jest naładowana), a klawiatura nie jest sparowana z innym urządzeniem. Jeśli tak, musisz usunąć sparowanie, zanim będzie działać z urządzeniem z Androidem.

Gdy Android znajdzie twoją klawiaturę, wybierz ją w „Dostępnych urządzeniach” i powinieneś zostać poproszony o wpisanie kodu.

1626621328 291 Jak korzystac z klawiatury Bluetooth na urzadzeniu z Androidem


Jeśli się powiedzie, zobaczysz, że urządzenie jest teraz „Połączone” i jesteś gotowy do pracy.

Jeśli chcesz przetestować różne rzeczy, spróbuj nacisnąć klawisze Windows + Esc na klawiaturze (lub Command + Esc, jeśli jest to klawiatura Mac), a zostaniesz przeniesiony na ekran główny.

Jak korzystać z klawiatury

Prawdopodobnie wiesz, że możesz używać klawiatury do pisania e-maili, postów na blogu lub dowolnego innego długiego tekstu. Ale twoja klawiatura może więcej niż pisać. Użytkownicy tradycyjnego systemu Windows i Mac wiedzą, że zwykle istnieje skrót klawiaturowy dla prawie wszystko. Więc gdzie jest Android pod względem zapieczonych poleceń klawiaturowych?

Powiedzielibyśmy, że skróty klawiaturowe Androida są „wystarczające, ale nie za dużo”. Istnieją zdecydowanie ustalone kombinacje, których można użyć do poruszania się, ale nie są one jasne i nie wydaje się, aby istniała jedna władza w kwestii tego, czym one są. Mimo to w Androidzie jest wystarczająco dużo funkcji klawiatury, aby była to realna opcja, choćby w tych czasach, kiedy musisz coś zrobić, a klawiatura ekranowa po prostu nie wystarczy.

Należy pamiętać, że Android jest i prawdopodobnie zawsze będzie interfejsem dotykowym. To powiedziawszy, robi pewne ustępstwa na rzecz fizycznych klawiatur. Innymi słowy, możesz dość dobrze poruszać się po Androidzie bez konieczności odrywania rąk od klawiszy, ale nadal będziesz musiał regularnie dotykać ekranu, chyba że dodasz mysz. Na przykład możesz obudzić urządzenie, dotykając klawisza zamiast naciskania jego przycisku zasilania. Jeśli masz hasło lub kod PIN, możesz je wpisać za pomocą klawiatury, ale jeśli urządzenie jest zablokowane za pomocą suwaka lub wzoru, do jego odblokowania konieczne będzie użycie ekranu dotykowego. Inne elementy, takie jak widżety oraz elementy sterujące i funkcje aplikacji, również będą musiały zostać dotknięte. Masz pomysł.

Skróty klawiaturowe i nawigacja

Jak powiedzieliśmy, zapieczone kombinacje skrótów klawiaturowych niekoniecznie są obfite ani widoczne. Jedyną rzeczą, którą zawsze możesz zrobić, jest wyszukiwanie. Za każdym razem, gdy chcesz coś Google, zacznij pisać z ekranu głównego, a ekran wyszukiwania otworzy się automatycznie i zacznie wyświetlać wyniki.

1626621328 955 Jak korzystac z klawiatury Bluetooth na urzadzeniu z Androidem


Poza tym oto, co udało nam się ustalić:

  • Esc = Wróć
  • Ctrl+Esc= Menu
  • Alt+Spacja= Strona wyszukiwania (powiedz „OK Google” do wyszukiwania głosowego)
  • Alt+Tab i Alt+Shift+Tab=Przełącz zadania

Ponadto, jeśli masz wyznaczone klawisze funkcyjne głośności, te prawdopodobnie również będą działać. Istnieje również kilka dedykowanych skrótów, które uruchamiają aplikacje, takie jak kalkulator, Gmail i kilka innych:

  • Windows+C= Kontakty
  • Windows+G = Gmail
  • Windows + L = Kalendarz
  • Windows + P = Odtwarzaj muzykę
  • Windows+Y = YouTube

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to pełna lista i nie ma dedykowanych kombinacji klawiszy dla pełnej gamy produktów Google. To prawda, że ​​trudno sobie wyobrazić, by klawiatura z Mapami przejechała dużo kilometrów, ale z czymś w rodzaju Trzymać, możesz pisać długie, szczegółowe listy na tablecie, a następnie przeglądać je na smartfonie, gdy wychodzisz na zakupy.

Możesz także używać klawiszy strzałek, aby poruszać się po skrótach na ekranie głównym i otwierać szufladę aplikacji. Gdy coś na ekranie zostanie wybrane, zostanie podświetlone. Naciśnij „Enter”, aby otworzyć swój wybór.

1626621328 894 Jak korzystac z klawiatury Bluetooth na urzadzeniu z Androidem

Dodatkowo, jeśli aplikacja ma własny zestaw skrótów, na przykład GmaillubChrom, niektóre — choć nie wiele — będą działać w systemie Android (na przykład nie w YouTube). Ponadto wiele „uniwersalnych” skrótów, takich jak Kopiuj (Ctrl+C), Wytnij (Ctrl+X), Wklej (Ctrl+V) i Zaznacz wszystko (Ctrl+A), działa w wielu aplikacjach.

Tworzenie niestandardowych skrótów do aplikacji

Podczas gdy niestandardowe skróty klawiaturowe były w rzeczywistości częścią systemu w czasach Piernika, niestety już tak nie jest. Na szczęście jest na to aplikacja (jak ze wszystkim).


Nazywa się to pomocnikiem klawiatury zewnętrznej (EKH), a gdy istnieje while darmowa wersja demo, wersja płatna to tylko kilka dolców.

Aby z niego skorzystać, najpierw otwórz aplikację, a zobaczysz główny ekran aplikacji. Nie martw się o wybór niestandardowego układu lub coś w tym stylu. Chcesz przejść bezpośrednio do „Ustawień zaawansowanych”.

1626621328 591 Jak korzystac z klawiatury Bluetooth na urzadzeniu z Androidem

Stamtąd wybierz „Mapowanie klawiatury”, a następnie „Skróty aplikacji”.

1626621328 956 Jak korzystac z klawiatury Bluetooth na urzadzeniu z Androidem

Możesz mieć do 16 niestandardowych skrótów do aplikacji. W tym przykładzie utwórzmy niestandardowy skrót do aplikacji Facebook. Najpierw wybierz „A0”, a z wynikowej listy Facebook. Możesz to zrobić dla dowolnej liczby aplikacji, usług i ustawień. Jak widać, aplikacja Facebook została teraz połączona z aplikacją zero (A0):

1626621329 436 Jak korzystac z klawiatury Bluetooth na urzadzeniu z Androidem

Teraz wróć do strony Ustawienia zaawansowane i wybierz „Dostosuj mapowania klawiatury”. Zostaniesz poproszony o utworzenie niestandardowego układu klawiatury – wybierz „Niestandardowy 1”.

1626621329 796 Jak korzystac z klawiatury Bluetooth na urzadzeniu z Androidem

Gdy zdecydujesz się utworzyć niestandardowy układ, możesz zrobić o wiele więcej rzeczy za pomocą klawiatury. Na przykład wiele klawiatur ma wstępnie zdefiniowane klawisze funkcyjne (Fn), które można mapować na elementy sterujące jasnością tabletu, przełączniki Wi-Fi i nie tylko.

Porada: aplikacja automatycznie mapuje niektóre klawisze podczas tworzenia niestandardowego układu. Może to zepsuć niektóre istniejące kombinacje klawiszy. Jeśli chcesz po prostu dodać trochę funkcji do swojej klawiatury, możesz śmiało usunąć domyślne zmiany EKH i rozpocząć niestandardowy układ od zera.


Aby utworzyć nową kombinację, wybierz „Dodaj nowe mapowanie klawiszy”.

1626621329 212 Jak korzystac z klawiatury Bluetooth na urzadzeniu z Androidem

W przypadku nowego skrótu przypiszmy aplikację Facebook do otwierania po naciśnięciu Alt + F. Aby to zrobić, dotknij pola „Scancode” i wprowadź klawisz „F” na klawiaturze – pojawi się on jako „33”, ponieważ jest to kod litery F. Możesz to również zmienić później, używając „Zmień” przycisk.

Teraz przypiszmy klawisz Alt do aplikacji „A0”, wcześniej wyznaczonej jako aplikacja Facebook. W polu „AltGr” wpisz „A0”, a następnie zapisz niestandardową kombinację.

1626621329 638 Jak korzystac z klawiatury Bluetooth na urzadzeniu z Androidem

Odtąd, o ile używasz właśnie utworzonego niestandardowego układu, aplikacja Facebook powinna uruchamiać się za każdym razem, gdy naciśniesz Alt + F na klawiaturze. Bułka z masłem.

1626621329 382 Jak korzystac z klawiatury Bluetooth na urzadzeniu z Androidem

Pomocnik klawiatury zewnętrznej wykracza daleko poza proste skróty do aplikacji, a jeśli szukasz głębszych opcji dostosowywania klawiatury, zdecydowanie powinieneś to sprawdzić. EKH obsługuje między innymi dziesiątki języków i pozwala szybko przełączać się między układami za pomocą klawisza lub kombinacji, dodawać do 16 niestandardowych skrótów tekstowych i wiele więcej.

Możesz kupić pełną wersję za 1,99 USD w Sklepie Play, ale możesz spróbować wersja demo za darmo. Bardziej obszerna dokumentacja o tym, jak korzystać z aplikacji jest również dostępna.

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów operacyjnych na komputery stacjonarne, do korzystania z mobilnego systemu operacyjnego nie jest potrzebna fizyczna klawiatura i mysz. Możesz kupić iPada, Pixela C lub dowolny inny tablet z Androidem i nigdy nie potrzebujesz innego akcesorium ani urządzenia peryferyjnego — działają one zgodnie z przeznaczeniem od razu po wyjęciu z pudełka. Teoretycznie możesz napisać esej, książkę lub cokolwiek innego, używając tylko dotyku opartej na klawiaturze tabletu – ale byłoby to żmudne i absurdalnie czasochłonne. Niepolecane.


W takiej sytuacji używanie klawiatury z Androidem ma większy sens. Nie musisz nawet dodawać dostosowań (choć są ładne), ponieważ w Androidzie jest wystarczająco dużo skrótów klawiaturowych, aby można było z niego korzystać. Ponadto, jeśli chodzi o wprowadzanie tekstu, na przykład w edytorze lub aplikacji terminalowej, w pełni popieramy duże, fizyczne klawiatury. Podsumowując: jeśli szukasz sposobu na ulepszenie swojego tabletu z Androidem, daj szansę klawiaturze.

Czy ten post był pomocny?