Skip to content

Jak korzystać z nowej aplikacji Apple Notes, aby uporządkować swoje myśli?

27 de lipiec de 2021
img 56f2c95d244aa

Robienie notatek może sprawić, że różnica między zapamiętaniem tego genialnego pomysłu, który wpadłeś pod prysznicem, a odpuszczeniem go w błoto. Aplikacja Notatki firmy Apple przeszła długą drogę od czasów fałszywych bloczków z papieru, wypełnioną funkcjami, które zapewniają, że najlepsze burze mózgów są zawsze w zasięgu ręki.

Notatki pomagają odciążyć Twój mózg, dając Ci wygodny sposób na zapisywanie najpilniejszych myśli, a jeśli masz inne urządzenia Apple podłączone do tego samego konta iCloud, zostaną one natychmiast zsynchronizowane, co oznacza, że ​​gdziekolwiek jesteś, więc też są twoje notatki.

Wielka metamorfoza Notes pojawiła się w iOS 9 i OS X 10.11 El Capitan, a od czasu premiery zyskała jeszcze więcej nowych funkcji. Korzystamy z najnowszej wersji programu Notes znalezionej w systemach iOS 9.3 i OS X 10.11.4. Jeśli nie masz zainstalowanej żadnej z tych wersji, nie będziesz w stanie zablokować notatek, co jest nową kluczową funkcją.

Jak korzystać z notatek w systemie OS X

Notatki są dołączone do systemu OS X, więc nie trzeba nic pobierać ani instalować. Jeśli nie masz go jeszcze przypiętego do Docka, możesz go otworzyć z folderu Aplikacje lub za pomocą Spotlight.

W aplikacji Notatki są trzy panele: panel folderów, lista notatek i treść notatki, więc po kliknięciu notatki zobaczysz pełny tekst tego, co napisałeś po prawej stronie.

1627411062 405 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje


U góry aplikacji Notatki znajduje się pasek narzędzi umożliwiający od lewej do prawej: pokazywanie lub ukrywanie folderów, przeglądanie załączników, usuwanie notatki, pisanie nowej notatki, tworzenie listy kontrolnej, stosowanie stylu tekstowego, dodawanie zdjęcia lub wideo , dodaj lub usuń blokadę hasła oraz udostępniaj i przeszukuj notatki.

1627411062 778 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Aby utworzyć notatkę, kliknij przycisk nowej notatki lub użyj skrótu klawiaturowego Command+N.

1627411062 413 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Pierwszy wiersz Twojej notatki będzie zawierał tytuł, a każdy kolejny wiersz będzie treścią notatki.

1627411062 864 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Notatki zawierają również możliwość dołączania zdjęć lub filmów. Może to okazać się bardzo przydatne, gdy próbujesz przypomnieć sobie, co Cię zainspirowało.

1627411063 376 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Jeśli chcesz dołączyć zdjęcie lub wideo do notatki, po prostu przeciągnij je na notatkę. Na przykład, jeśli używasz aplikacji Notatki do tworzenia listy zakupów, możesz przypomnieć sobie o kupowaniu karmy dla kotów i sprawić, że będzie to szczególnie przekonujące dzięki załączonemu zdjęciu głodnego kotka.

Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Kiedy skończysz z notatką – powiedzmy, że udało ci się zrealizować swój genialny, genialny pomysł – możesz go usunąć. Wybierz notatkę i kliknij ikonę kosza lub po prostu naciśnij klawisz „Usuń”. Jeśli popełnisz błąd i chcesz wskrzesić notatkę, możesz przejść do folderu „Ostatnio usunięte” i przeciągnąć go z powrotem do folderu Notatki.

1627411063 668 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Mówiąc o folderach, możesz łatwo tworzyć więcej. Więc jeśli jesteś pedantem do organizacji, możesz umieścić wszystkie swoje notatki w schludnych kategoriach. Aby utworzyć nowy folder, po prostu kliknij „+” w lewym dolnym rogu panelu folderów lub użyj skrótu klawiaturowego Shift + Command + N.

1627411063 58 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Aby przenieść foldery notatek, należy je utworzyć na komputerze Mac, iPhonie lub iPadzie. Możesz przenieść foldery notatek na przykład z folderu „Na moim Macu” do „iCloud” i odwrotnie, ale nie możesz przenieść folderów notatek (takich jak w poprzednim przykładzie) z folderu Mac lub folderu iCloud do Google folder notatek.

Ponadto nie można przenosić folderów domyślnych, takich jak foldery „Notatki” lub „Ostatnio usunięte”, tylko niestandardowe foldery notatek, które tworzysz.

Jak przeglądać załączniki

Porozmawiajmy przez chwilę o załącznikach. Z biegiem czasu możesz dodać sporo załączników do swoich notatek i czasami możesz zapomnieć, który załącznik jest powiązany z konkretną notatką. Na szczęście, jeśli klikniesz przycisk „Przeglądaj załączniki”, możesz zobaczyć wszystkie swoje załączniki, zmieniając kategorię w jednym dogodnym miejscu.

1627411063 389 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Chcesz zobaczyć notatkę, do której dołączone jest zdjęcie, dokument lub witryna internetowa? Nie ma problemu, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Przejdź do notatki”.

1627411063 370 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Dostęp do przeglądarki załączników można również uzyskać za pomocą kombinacji klawiszy Command+1.

Jak zrobić notatkę prywatną?

Aby zablokować notatkę, najpierw musisz wybrać notatkę, którą chcesz zablokować, a następnie kliknąć ikonę blokady na pasku narzędzi.

1627411064 400 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje


Zamierzasz utworzyć hasło dla wszystkich swoich zablokowanych notatek, więc będziesz musiał wprowadzić hasło, zweryfikować je, a następnie, jeśli chcesz, podpowiedź, która pomoże ci zapamiętać hasło. Pamiętaj, że to hasło będzie dotyczyć wszystkich notatek, które zablokujesz w tym miejscu, więc na wszelki wypadek dobrym pomysłem może być utworzenie podpowiedzi.

1627411064 119 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Musisz tylko raz utworzyć początkowe hasło. Od tego momentu, za każdym razem, gdy chcesz zablokować nową lub istniejącą odblokowaną notatkę, po prostu wybierz ją, kliknij ikonę kłódki i wprowadź hasło blokady.

1627411064 472 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Jeśli zablokujesz notatkę, pamiętaj, że jej tytuł nadal będzie widoczny; tylko jego zawartość będzie chroniona.

1627411064 370 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Jeśli chcesz zamknąć wszystkie notatki na raz, kliknij ponownie ikonę kłódki i wybierz „Zamknij wszystkie zablokowane notatki”. Zapewni to, że przypadkowo nie zostawisz żadnego otwartego.

Jak korzystać z notatek w systemie iOS

Porozmawiajmy teraz o Notatkach na iPhonie i iPadzie, które mają wiele takich samych funkcji, w tym fajną funkcję adnotacji, która dosłownie pozwala tworzyć odręczne notatki.


Aplikacja Notatki na iPhonie lub iPadzie prawdopodobnie nie zaskoczy Cię. Ma prawie taką samą funkcjonalność jak aplikacja Notes na OS X.

Zaczynamy od widoku Foldery, który zawiera wymagane foldery „Wszystkie iCloud”, „Notatki” i „Ostatnio usunięte”, a także zsynchronizowany folder „Rzeczy do zapamiętania”, który utworzyliśmy wcześniej.

Jeśli chcesz wprowadzić zmiany, możesz dotknąć przycisku „Nowy folder” w prawym dolnym rogu. Dotknięcie „Edytuj” pozwoli ci usunąć wiele folderów lub możesz po prostu przesunąć palcem w lewo nad pojedynczym folderem, aby go usunąć. Uwaga, nie można wprowadzać i zmieniać domyślnych trzech folderów.

1627411064 984 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Dotkniemy folderu Notatki, aby wyświetlić wszystkie nasze notatki, zsynchronizowane między naszym komputerem Mac a wszystkimi naszymi urządzeniami z systemem iOS za pośrednictwem iCloud. Każde urządzenie zalogowane na Twoje konto iCloud będzie synchronizować Twoje notatki, chyba że wyłączysz synchronizację Notatek. U dołu aplikacji znajduje się przycisk do tworzenia nowej notatki lub uzyskiwania dostępu do przeglądarki załączników, tak jak omówiliśmy w pierwszej sekcji.

1627411065 400 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Dotknij przycisku „Edytuj”, a obok każdej notatki pojawią się dymki wyboru. Następnie możesz masowo przenosić lub usuwać notatki.

1627411065 783 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Możesz też przesunąć palcem w lewo, aby przenieść lub usunąć poszczególne notatki.

1627411065 270 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Otwórz notatkę i zwróć uwagę na pasek narzędzi na dole. Od lewej do prawej masz przyciski do usunięcia, utworzenia listy kontrolnej, załączenia zdjęcia lub wideo, dodania adnotacji i utworzenia nowej notatki.

1627411065 274 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje


Jeśli dotkniesz ikony aparatu, możesz dołączyć zdjęcie lub film z biblioteki albo zrobić nowe.

1627411065 988 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Sprawdźmy narzędzie do adnotacji. Masz do wyboru kilka narzędzi, które pozwolą Ci pisać notatki za pomocą długopisu, ołówka lub markera, a także mierzyć, wymazywać lub wybierać inny kolor.

1627411066 889 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Podobnie jak w OS X, możesz również tworzyć notatki jako prywatne.

Jak zrobić notatkę prywatną?

Aby zablokować notatkę na iPhonie lub iPadzie, najpierw wybierz notatkę, a następnie dotknij ikony „Udostępnij”, a zobaczysz przycisk „Zablokuj notatkę”.

1627411066 129 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Po dotknięciu tego przycisku zostaniesz poproszony o podanie hasła.

1627411066 828 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Po wprowadzeniu hasła wystarczy dotknąć ikony kłódki na pasku narzędzi.

1627411066 197 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje


Po zablokowaniu możesz wprowadzić hasło lub użyć odcisku palca TouchID, aby je odblokować.

1627411066 71 Jak korzystac z nowej aplikacji Apple Notes aby uporzadkowac swoje

Będzie to działać na obu platformach, więc jeśli zablokujesz notatkę na komputerze Mac, możesz odblokować ją na iPhonie i odwrotnie.

Bez wątpienia, jeśli często wymyślasz świetne pomysły, ale często zapominasz o nich, zanim zdążysz je zapisać, aplikacja Notatki będzie bardzo cenna, zwłaszcza że Twoje notatki będą synchronizowane zarówno na platformach iOS, jak i OS X. Daje to podwójną pewność, że bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystasz, Twoje notatki będą zawsze przed Tobą.

Czy ten post był pomocny?