Skip to content

Jak korzystać z wtyczek Java, Silverlight i innych w nowoczesnych przeglądarkach?

31 de lipiec de 2021
img 58c73129a299e

Najnowsze wersje Google Chrome, Mozilla Firefox i Microsoft Edge obsługują tylko wtyczkę Flash. Musisz znaleźć alternatywną przeglądarkę, jeśli chcesz używać Java, Silverlight lub jakiejkolwiek innej wtyczki opartej na ActiveX lub NPAPI.

Większość użytkowników sieci może obejść się bez tych wtyczek. Dlatego twórcy przeglądarek już ich nie wspierają. Ale niektóre strony internetowe, zwłaszcza stare aplikacje biznesowe i rządowe, nadal wymagają tych starych technologii. Więc jeśli ich potrzebujesz, czego powinieneś użyć?

Użyj Internet Explorera (nawet w systemie Windows 10)

Internet Explorer to starsza przeglądarka firmy Microsoft, a firma Microsoft nadal obsługuje ją za pomocą aktualizacji zabezpieczeń. Nawet w systemie Windows 10, gdzie Microsoft Edge jest domyślną przeglądarką internetową, firma Microsoft nadal zawiera starą wersję Internet Explorera 11 w celu zapewnienia zgodności. Jest to ważne, ponieważ Microsoft Edge, nowoczesna przeglądarka Microsoftu, nie obsługuje żadnych wtyczek opartych na ActiveX. Obsługuje tylko własną wbudowaną wersję Adobe Flash.

Niezależnie od tego, czy używasz systemu Windows 7, 8, czy 10, Internet Explorera znajdziesz w menu Start. W systemie Windows 10 znajdziesz go ukryty w menu Start > Akcesoria systemu Windows > Internet Explorer. Jeśli korzystasz z Microsoft Edge, możesz kliknąć menu> Otwórz za pomocą Internet Explorera na dowolnej stronie internetowej, aby szybko otworzyć tę stronę internetową w Internet Explorerze.

1627759228 298 Jak korzystac z wtyczek Java Silverlight i innych w nowoczesnych


Prawdopodobnie nie będziesz chciał używać Internet Explorera jako przeglądarki przez cały czas, ale możesz go uruchamiać za każdym razem, gdy potrzebujesz skorzystać ze strony internetowej, która wymaga wtyczki. Aby zainstalować te wtyczki, po prostu uruchom IE i odwiedź odpowiednią stronę —Witryna Java firmy Oracle lub Witryna Silverlight firmy Microsoft, na przykład.

1627759228 181 Jak korzystac z wtyczek Java Silverlight i innych w nowoczesnych

Jeśli Java nie działa poprawnie, upewnij się, że wtyczka przeglądarki jest włączona w jej panelu sterowania. Panel sterowania Java znajdziesz w Panelu sterowania > Programy > Java. Na karcie „Zabezpieczenia” upewnij się, że włączona jest opcja „Włącz zawartość Java w przeglądarce”. Po zmianie tego ustawienia może być konieczne ponowne uruchomienie przeglądarki.

1627759228 634 Jak korzystac z wtyczek Java Silverlight i innych w nowoczesnych

Jeśli musisz uzyskać dostęp do starej strony internetowej, która nie działa z programem Internet Explorer 11 i wymaga starszej wersji programu Internet Explorer, możesz użyć trybu Enterprise programu Internet Explorer 11. Wymaga to jednak profesjonalnej wersji systemu Windows 10 i nie jest dostępne w wersji domowej.

Zainstaluj Mozilla Firefox ESR w systemie Windows, macOS lub Linux

Mozilla zakończyła obsługę tradycyjnych wtyczek do przeglądarek NPAPI, oprócz Flasha, w Firefoksie 52 7 marca 2017 r.

Jednak Mozilla oferuje „Extended Support Release” lub ESR, gałąź przeglądarki Firefox. Ta przeglądarka jest przeznaczona dla organizacji, które mają stabilną, długoterminową platformę, która otrzymuje tylko aktualizacje zabezpieczeń, a nie częste aktualizacje funkcji i zmiany, które otrzymuje główna wersja Firefoksa.

Firefox 52 ESR została wydana 7 marca 2017 r. i zawiera obsługę wtyczek do przeglądarek innych niż Flash. Mozilla będzie nadal wspierać Firefox 52 ESR z aktualizacjami bezpieczeństwa do kiedyś w drugim kwartale 2018 r.. W tym momencie następna wersja Firefoksa ESR zrezygnuje z obsługi wtyczek NPAPI.

Odwiedzić Pobierz stronę wersji rozszerzonej pomocy technicznej dla Firefoksa aby pobrać wersję Firefoksa ESR. Jeśli nie masz pewności, którą wersję pobrać, wybierz 32-bitową wersję Firefoksa, aby uzyskać maksymalną zgodność ze starszymi wtyczkami. Starsze wtyczki mogą nie mieć dostępnych wersji 64-bitowych.

1627759228 111 Jak korzystac z wtyczek Java Silverlight i innych w nowoczesnych


Możesz sprawdzić, czy korzystasz z wersji ESR przeglądarki Firefox, klikając menu > Pomoc > Informacje o przeglądarce Firefox. Zobaczysz tutaj „Firefox ESR”, jeśli korzystasz z kanału aktualizacji ESR.

1627759228 666 Jak korzystac z wtyczek Java Silverlight i innych w nowoczesnych

Włącz wtyczki w Safari na macOS

Apple ma domyślnie wyłączone wtyczki w Safari w systemie macOS. Nawet Flash nie będzie domyślnie odtwarzany i będziesz musiał go włączyć za każdym razem, gdy odwiedzasz stronę internetową, na której chcesz używać Flasha.

1627759228 451 Jak korzystac z wtyczek Java Silverlight i innych w nowoczesnych

Pomimo tych agresywnych posunięć firma Apple nie usunęła obsługi wtyczek NPAPI z Safari — przynajmniej od wersji macOS Sierra 10.12. Safari nadal obsługuje wtyczki Java, Silverlight, Unity i inne wtyczki oparte na NPAPI. W rzeczywistości jest to ostatnia nowoczesna przeglądarka, która nadal obsługuje te wtyczki. Nawet jeśli normalnie używasz przeglądarki Chrome lub Firefox na komputerze Mac, musisz użyć przeglądarki Safari, aby uzyskać dostęp do strony internetowej wymagającej wtyczki.

Nie zdziwilibyśmy się, gdyby Apple całkowicie zrezygnowało z obsługi wtyczek w przyszłej wersji systemu macOS. Ale Apple nie ogłosiło publicznie harmonogramu tego.

Możesz normalnie używać tych wtyczek w Safari. Musisz je najpierw włączyć. Aby to zrobić, zainstaluj wtyczkę normalnie. Na przykład możesz pobierz Javę ze strony Oracle.

Przejdź do Safari> Preferencje> Bezpieczeństwo> Ustawienia wtyczek. Włącz zainstalowaną wtyczkę, której chcesz użyć.

1627759228 90 Jak korzystac z wtyczek Java Silverlight i innych w nowoczesnych


Możesz włączyć wtyczkę dla wszystkich stron internetowych lub tylko dla określonych stron internetowych. Na przykład, aby Safari pytało, czy chcesz używać wtyczki, gdy odwiedzana strona internetowa tego chce, wybierz wtyczkę, a następnie ustaw opcję „Podczas odwiedzania innych witryn” u dołu okna na „Zapytaj”.

1627759229 737 Jak korzystac z wtyczek Java Silverlight i innych w nowoczesnych

Oczywiście prawdziwym rozwiązaniem jest odejście od treści internetowych, które wymagają wtyczek. Aplikacje utworzone za pomocą Java, SIlverlight i Unity nadal działają poprawnie poza przeglądarką internetową. Aplikacje desktopowe napisane w Javie lub Silverlight są bezpieczne i będą działać normalnie.

Do dostarczania wideo do przeglądarek internetowych firma Microsoft zaleca teraz wideo HTML5 zamiast własnej wtyczki Silverlight. Netflix był najbardziej znanym użytkownikiem Silverlight i porzucił Silverlight dla wieloplatformowego wideo HTML5.

Flash jest nadal powszechny, dlatego oszczędzono mu siekiery. Jest również domyślnie zintegrowany z Chrome i Edge, co pomaga utrzymać go w piaskownicy i aktualizować. Ale nawet Flash prawdopodobnie zostanie w tyle.

Czy ten post był pomocny?