Skip to content

Jak kupować i sprzedawać kody filmów cyfrowych dołączone do dysków?

3 de sierpień de 2021
uv 1 650x300

W tej chwili przechodzimy do całkowicie cyfrowego świata rozrywki i wkrótce będziemy mogli mniej więcej zapomnieć o płytach DVD, CD, Blu-ray i kasetach z grami. Ale kiedy siedzimy w tej przejściowej fazie, studia filmowe próbują nakłonić nas do kupowania filmów na płytach, osładzając garnek darmowymi kodami do kopii cyfrowych.

Ale co, jeśli nie chcesz kodu, który jest dostarczany za darmo z Blu-ray? Albo alternatywnie, co jeśli nie rzucasz się na Blu-ray, ale chcesz zaoszczędzić trochę gotówki na tej cenie 15-20 USD za cyfrowy HD? Na szczęście w sieci jest pełno wolnych rynków, które wykorzystują te pęknięcia w gospodarce cyfrowej.

Kupowanie kodów z internetowych rynków

Jeśli chcesz kupić cyfrowe kody filmowe, zwłaszcza dla nieco niewygodnego standardu UltraViolet, masz wybór. Różne strony internetowe przechowują ogromną bazę aktywnych, legalnych kodów z filmów, dzięki czemu można je kupić jak każdy przedmiot cyfrowy i otrzymać kod za pośrednictwem poczty elektronicznej lub konta logowania. Oto kilka z nich:

Możesz także kupić kody od zwykłych rynki między użytkownikami, takie jak eBay, a nawet Craigslist (jeśli lubisz żyć niebezpiecznie). Redbox niedawno zaczął sprzedawać kody do filmów Disneya które są dostarczane z kopiami filmów, które wypożyczają, chociaż z jakiegoś powodu nadal musisz udać się do fizycznych automatów, aby faktycznie uzyskać kod.

Jak kupowac i sprzedawac kody filmow cyfrowych dolaczone do dyskow

Po otrzymaniu kodu do filmu w skrzynce e-mail lub na stronie konta możesz go wykorzystać w dowolnym momencie. Kody UltraViolet mogą być używane na VUDU lub Fandango. Kody tylko dla iTunes to, cóż, tylko iTunes, ale kody Disney Anywhere można wykorzystać w iTunes, VUDU, Google Play lub Amazon. Stamtąd wystarczy otworzyć odpowiednią aplikację na telefonie lub dekoderze i obejrzeć film.

Sprzedawanie własnych kodów

Przede wszystkim powinieneś zrozumieć, że sprzedaż kodów cyfrowych z płyt DVD i Blu-ray nie będzie jakąś drogą do ekstremalnego zysku. Możesz kupić kilka dolarów tu i tam, ale nie zwróci to kosztów samego dysku, a szczerze mówiąc łatwiej jest po prostu wysłać kod znajomemu lub członkowi rodziny, jeśli wiesz, że nie będziesz go używać.


Ale jeśli chcesz sprzedawać ten kod, jest kilka miejsc, od których możesz zacząć. eBay jest całkiem niezły jeśli chcesz mieć pewność, że jesteś chroniony przez PayPal lub systemy płatności kartą kredytową: po prostu zrób aukcję lub aukcję Kup teraz i czekaj. Pamiętaj, że będziesz rywalizować na jednym z największych rynków detalicznych na świecie — jeśli chcesz, aby Twój kod się sprzedał, musisz zarobić go o dolara lub dwa taniej niż ten sam film, który jest sprzedawany w innych aukcjach. Każdy inny rynek użytkownik-użytkownik będzie działał w ten sam sposób.

1628008571 332 Jak kupowac i sprzedawac kody filmow cyfrowych dolaczone do dyskow

Istnieją również dedykowane fora i grupy sieci społecznościowych do handlu i sprzedaży kodów UltraViolet, iTunes i Disney Anywhere. Blu-ray.com, który jest połączonym sklepem i forum użytkowników (nie oficjalnie powiązanym ze standardem Blu-ray), oferuje konkretna sekcja forum za handel kodami dołączonymi do filmów Blu-ray. Jest bardzo aktywna społeczność Google+ poświęcony temu samemu tematowi, z moderatorami najwyraźniej prowadzącymi bardzo ciasny statek. W obu przypadkach PayPal wydaje się być giełdą z wyboru: opublikuj, jakie filmy masz i ile chcesz za nie, poczekaj na prywatną wiadomość za pośrednictwem forum lub Hangoutów i wyślij kod, gdy otrzymasz alert PayPal.

Oczywiście, gdy sprzedajesz bezpośrednio ludziom przez Internet, ryzykujesz oszustwami, zarówno przy kupowaniu, jak i sprzedawaniu. Ale ponieważ ceny pełnych filmów są często niższe niż cyfrowe wypożyczenie HD, a jeśli sprzedajesz kod, którego i tak nie planowałeś używać, ryzyko jest minimalne. Pamiętaj tylko, aby nigdy nie podawać swoich danych osobowych, zwłaszcza numerów kont bankowych, numerów kart kredytowych, adresów domowych i dokumentów tożsamości.

Czy to jest legalne?

Prawny konsensus w sprawie sprzedaży cyfrowych kodów filmowych z opakowań Blu-ray i DVD wydaje się być głośnym „ech”. Warunki korzystania z filmów zdecydowanie wskazują, że studia filmowe nie chcą, abyś to robił. „Nie na sprzedaż ani odsprzedaż” jest dość jasne. W rzeczywistości, Disney pozywa obecnie Redbox próbować powstrzymać ich od oferowania wspomnianej powyżej sprzedaży filmów cyfrowych, a polityka eBay wydaje się być: w najlepszym razie niespójne.

Biorąc to pod uwagę, doktryna pierwszej sprzedaży (który jest aktywny w Stanach Zjednoczonych, z podobnymi prawami i statutami w innych krajach) dość wyraźnie odnosi się do kodu filmu, ponieważ jest to oddzielny element od samego dysku z filmem. Więcsprzedawaniekod jest prawdopodobnie legalny, w tym sensie, że jest to rzecz, którą posiadasz — tylko dlatego, że jest to element w pakiecie z Blu-ray lub DVD, nie wpływa na jego wartość jako oddzielnego elementu. Ale dzięki bizantyńskim zasadom i przepisom dotyczącym praw autorskich może to być nielegalne:odkupićkod do filmu przesyłanego strumieniowo, jeśli nie masz płyty, z którą został sprzedany. Prawnicy branży filmowej z pewnością wysunęliby ten argument, gdyby rzeczywiście uznali, że warto w ogóle ścigać ten stosunkowo niewielki wycinek rynku wtórnego. Nie wydaje się to zbyt prawdopodobne, przynajmniej na krótką metę – studia filmowe są bardziej zainteresowane znalezieniem i ściganiem piratów niż ludzi, którzy robią wszystko, aby „kupić” film, nawet w tak okrężny sposób.


Ale tak, wykorzystanie otrzymanego kodu filmowego bez faktycznego zakupu płyty z filmem prawdopodobnie narusza warunki korzystania z usługi, a technicznie albo studio, albo usługa, w której wykorzystałeś kod (VUDU, iTunes, Google Play), może unieważnić Twoje prawo własności lub zawiesić Twój konto, jeśli się dowiedzą. Ponieważ studia ani serwis nie mają możliwości dowiedzenia się, kto kupił film w sklepie i kto wykorzystał kod, praktyczne niebezpieczeństwo tego jest dość niskie.

Specjalne podziękowania dla profesora Dereka Bambauera z University of Arizona za wskazówki dotyczące ostatniej części tego artykułu. Prof. Bambauer założył Klinika Własności Intelektualnej James E. Rogers College of Law, który oferuje bezpłatną pomoc prawną przedsiębiorcom i start-upom.

Czy ten post był pomocny?