Skip to content

Jak mogę śledzić modyfikacje wprowadzane przez instalatora programu?

15 de lipiec de 2021
sshot50a5469ede6ec

Co dokładnie czy te aplikacje instalacyjne działają tak, jak śmignął pasek postępu? Jeśli chcesz mieć wszystko na oku, potrzebujesz odpowiednich narzędzi.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Gregory Moussat chce wiedzieć, co dzieje się za fasadą instalatora:

Chcę wiedzieć, co robią niektóre instalatory: głównie jakie pliki, foldery i wpisy rejestru dodają, usuwają lub modyfikują.

Wiele „profesjonalnych” programów jest tak słabo udokumentowanych, że trudno jest znaleźć właściwy sposób ich konfiguracji, aktualizacji itp.

InstallRiteto program, który jest w stanie wykonać „migawkę” przed i po instalacji programu, a następnie porównać migawki. Dzięki temu możesz wiedzieć, co zostało zrobione, a nawet utworzyć niestandardowy dezinstalator. Niestety wydaje się, że InstallRite nie jest już utrzymywany i nie był aktualizowany od 2008 roku.

Jakie narzędzie zastępuje InstallRite?

Odpowiedź

Kontrybutor Synetech oferuje alternatywne narzędzie:

Jest ich kilka i testowałem co najmniej 10-12, ale ten, który wolę i polecam toDezinstalator ZSoft. Jest bezpłatny i dobrze sprawdza się w znajdowaniu różnic bez przytłaczania zewnętrznym bałaganem, jak większość tych programów, nawet komercyjnych.

Korzystam również z PC MagazineInCtrl 5co jest bardzo dobre (wystarczy, aby uzyskaćZgoda Microsoft), ale kilka lat temu przestali rozpowszechniać swoje programy za darmo, ale ponieważ kiedyś było to bezpłatne, wciąż jest ich mnóstwokopiedostępny(niestety nie tak z nowszym InCtrl X.)

Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem zmodernizowanej kopii InCtrl (InCtrl X), otrzymasz 8 USD–przeczytaj więcej o InCtrl X tutaj.

Inny współtwórca, Prahlad Yeri, przedstawia kilka sugestii dotyczących ręcznego sprawdzania, co robi aplikacja:

Nie można poznać szczegółów tego, co naprawdę robi instalator, z wyjątkiem być może inżynierii wstecznej jego instrukcji binarnych. Oto kilka znaków, które możesz sprawdzić:

 1. Sprawdź foldery aplikacji w katalogu Program Files. Zwykle jest wpis wC:Program FilesAppXYZ.
 2. Podobnie sprawdź foldery systemowe (C:WindowsSystem32). Twoja aplikacja mogła umieścić tutaj biblioteki (DLL/OCX/TLB).
 3. BiegaćCCleaneraby sprawdzić, czy utworzył jakieś wpisy rejestru. CCleaner pokazuje również inne zmiany, które aplikacja mogła wprowadzić, takie jak rejestracja typu MIME itp.
 4. Pamiętaj, aby sprawdzić .NET GAC (Global Assembly Cache). Zawiera wszystkie zestawy .NET, które Twoja aplikacja mogła zarejestrować na Twoim komputerze. Zwykle znajduje się w folderzeC:windowsassembly
 5. Oczywiste (ale czasami oczywiste jest pomijane!):
  • Menu Start i skróty na pulpicie
  • Pliki wC:usersUSER-NAMEApplication Data(CCleaner to pokaże)
  • Wpisy w menu startowym iboot.ini(biegaćmsconfigaby to sprawdzić)


Pomiędzy sprawdzaniem migawek za pomocą aplikacji a ręcznym sprawdzaniem plików, będziesz mieć wszystkie swoje podstawy. Możesz sprawdzić pełna dyskusja na SuperUser tutaj. Masz narzędzie lub technikę do dodania do listy? Dźwięk w komentarzach.

Czy ten post był pomocny?