Skip to content

Jak monitorować poziom wilgotności w domu?

25 de lipiec de 2021
IMG 0492

Wysoka wilgotność nie jest zabawna, podobnie jak niska wilgotność — potrzebujesz dobrej równowagi między nimi. Oto jak monitorować wilgotność w domu, aby dokonać odpowiednich regulacji.

Poziom wilgotności w Twoim domu powinien być w dowolnym miejscu od 30% do 60% (chociaż 40%-50% jest idealne). Im wyższy i istnieje ryzyko rozwoju pleśni, a każdy niższy może spowodować nadmierne wysuszenie. Co więcej, wszystko poza tym zakresem może być po prostu niewygodne.

Jeśli nie masz pewności, jaki jest poziom wilgotności w Twoim domu, czas się tego dowiedzieć. Oto kilka rozwiązań do rozważenia.

Kup tanie czujniki wilgotności

1627215045 550 Jak monitorowac poziom wilgotnosci w domu

Najtańszym sposobem na to jest zakup prostych czujników wilgotności i umieszczenie ich w domu.

Możesz kupić trochę za mniej niż 10 USD za sztukę a kilka z nich powinno wystarczyć na pokrycie całego domu. Większość z nich wyświetla również temperaturę, a nawet pokaże Ci najwyższe i najniższe poziomy zarówno wilgotności, jak i temperatury.


Mam kilka takich w moim własnym domu i chociaż nie są one zbyt dobrze znane z wysokiej dokładności, zapewniają figurę pola golfowego, która przynajmniej daje mi wyobrażenie o tym, jaka jest wilgotność wewnątrz.

Dodaj czujniki wilgotności Z-Wave do swojego istniejącego Smarthome

1627215045 940 Jak monitorowac poziom wilgotnosci w domu

Jeśli chcesz podnieść poziom rzeczy i masz już w domu hub smarthome, możesz zdobyć czujniki wilgotności Z-Wave i podłączyć je do swojego huba.

Amazon sprzedaje mała garstka tych za nieco więcej niż kosztowałby czujnik wilgotności „głupawy”, ale mógłbyś robić takie rzeczy, jak otrzymywanie alertów lub automatyzacja innych urządzeń w oparciu o poziomy wilgotności. Po prostu upewnij się, że czujnik, z którego korzystasz, współpracuje z konkretnym koncentratorem smarthome.

Sprawdź, czy termostat wyświetla informacje o wilgotności

1627215045 446 Jak monitorowac poziom wilgotnosci w domu

W zależności od rodzaju posiadanego termostatu, w ogóle nie trzeba kupować czujników wilgotności. Być może Twój termostat ma już wbudowany.

Prawie każdy inteligentny termostat ma taki, w tym Nest i Ecobee3, ale zwykły programowalny termostat może również mieć czujnik wilgotności.

Zaletą inteligentnych termostatów jest jednak to, że możesz skonfigurować alerty, aby otrzymywać powiadomienia, jeśli wilgotność kiedykolwiek osiągnie określony punkt, a nawet kontrolować klimatyzację, aby chłodziła dom na podstawie wilgotności poziomy, a niekoniecznie tylko temperatura. Niektóre systemy mają nawet osuszacze, które pozwalają ustawić żądany poziom wilgotności bezpośrednio na termostacie.

Jak dostosować wilgotność w domu?

1627215046 38 Jak monitorowac poziom wilgotnosci w domu

Jeśli wilgotność w twoim domu jest poza wykresami, nie masz pecha i jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przynajmniej utrzymać wilgotność na rozsądnym poziomie.

Być może absolutnie najlepszym sposobem na regulację wilgotności w twoim domu jest użycie nawilżacza i osuszacza w całym domu. Problem polega jednak na tym, że mogą być niesamowicie drogie, jeśli twój dom nie ma jeszcze czegoś takiego (co robi wiele nowszych systemów).

Najlepiej zaopatrzyć się w kilka przenośnych jednostek. Na przykład mam nawilżacze (ten w szczególności) na górze i na dole, które biegną zimą, aby utrzymać wilgotność w domu na rozsądnym poziomie. Jeśli chodzi o lato, klimatyzator jest do pewnego stopnia naturalnym osuszaczem i uważam, że działa na tyle dobrze, że nie potrzebuje dedykowanego osuszacza. Jeśli jednak uważasz, że potrzebujesz więcej, pamiętaj, że jednostki przenośne może być nieco droższy niż ich odpowiedniki nawilżające.

W końcu stwierdzam, że moje własne ciało może dać mi ogólne pojęcie o poziomie wilgotności w moim domu – jeśli jest duszno i ​​wszystko się skleja, to prawdopodobnie wilgotność jest na zbyt wysokim poziomie. Natomiast jeśli zauważę, że moje gardło, oczy lub skóra bardzo wysychają, to wilgotność jest prawdopodobnie bardzo niska. Jednak nigdy nie zaszkodzi mieć oficjalne źródło, na którym można polegać, aby uzyskać lepszy obraz poziomu wilgotności w domu.

Czy ten post był pomocny?