Skip to content

Jak możesz stwierdzić, czy dwie płyty DVD są dokładnie takie same, czy nie?

26 de lipiec de 2021
howcanyoutelliftwodvdsareexactlythesameornot00

Czy to tylko kwestia ciekawości, czy szczera potrzeba wiedzy, jak rozpoznać, czy dwie płyty DVD są dokładnie takie same? Dzisiejsze pytania i odpowiedzi dla superużytkowników dotyczą różnych sposobów, aby się dowiedzieć.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Luca Colli (flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser Mega chce wiedzieć, czy istnieje sposób na stwierdzenie, czy dwie płyty DVD są dokładnie takie same, czy nie:

Mam dwie płyty DVD i jeśli je otworzę, a następnie skopiuję zawartość na dysk twardy, aby porównać odpowiednie pliki, nie widać różnicy. O ile mi wiadomo, płyty DVD mają również dodatkową zawartość (na przykład informację, czy DVD można uruchomić, wraz z pewnymi informacjami o formatowaniu, jak sądzę).

Jak mogę również sprawdzić tę dodatkową zawartość? Czy to możliwe bez dodatkowych programów w systemie Windows lub Ubuntu?

Czy istnieją metody, za pomocą których dana osoba może sprawdzić, czy dwie płyty DVD są identyczne, czy nie?

Odpowiedź

Współtwórcy SuperUser mtak i Dithermaster mają dla nas odpowiedź. Po pierwsze, mtak:

Najłatwiejszym sposobem ustalenia, czy dwa dyski są takie same, jest wykonanie ich skrótu:

  • sudo md5sum /dev/cdrom

Jeśli skróty się zgadzają, dyski są dokładnie takie same. Jeśli jednak skróty nie pasują do siebie, to nie powie ci, co się w nich różni. Jeśli nawet jeden bit jest inny, otrzymasz zupełnie inny hasz.

Możesz sprawdzić tablicę partycji dysku za pomocą fdisk:

  • sudo fdisk -l /dev/cdrom

Następnie odpowiedź od Dithermastera:

Samo porównywanie folderów i plików pomija inne rzeczy dotyczące płyty. Jeśli utworzysz plik obrazu .ISO z każdego dysku i porównasz je bajtowo, będziesz miał lepszy pomysł, czy dyski są naprawdę takie same, czy nie.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?