Skip to content

Jak nagrać rozgrywkę na PC za pomocą NVIDIA ShadowPlay

25 de lipiec de 2021
0 shadowplay nvidia share overlay in doom eternal

ShadowPlay firmy NVIDIA, obecnie znany jako NVIDIA Share, oferuje łatwe nagrywanie rozgrywki, transmisję strumieniową na żywo, a nawet nakładkę licznika FPS. Może automatycznie nagrywać rozgrywkę w tle – tylko na PlayStation 4 i Xbox One – lub nagrywać rozgrywkę tylko wtedy, gdy jej powiesz.

Jeśli masz komputer z nowoczesnym sprzętem graficznym NVIDIA, istnieje duża szansa, że ​​masz dostęp do tej funkcji. Jest podobny do rejestratora gier w systemie Windows 10, ale ma więcej funkcji – i działa również w systemie Windows 7.

Tak, ShadowPlay wpływa na wydajność gry

Zanim jednak zaczniemy, powinniśmy zauważyć: Nagrywanie za pomocą ShadowPlay zmniejszy nieco wydajność gry. NVIDIA notatki że kara wydajności w wysokości 5% nie jest typowa, podczas gdy w bardziej wymagających grach może to być 10%.

Jeśli masz wystarczająco szybki komputer, nie powinno to mieć znaczenia. Wszystkie rozwiązania do nagrywania rozgrywki zajmują zasoby systemowe, w tym funkcję Game DVR w systemie Windows 10. Ale możesz chcieć wyłączyć ShadowPlay, gdy go nie używasz.

Aktualizacja: Jak nagrywać rozgrywkę za pomocą NVIDIA Share

NVIDIA zmieniła nazwę „ShadowPlay” na „NVIDIA Share” i zmieniła wygląd interfejsu. Możesz sterować NVIDIA Share (ShadowPlay) z nakładki NVIDIA GeForce Experience. Aby otworzyć nakładkę, naciśnij klawisze Alt+Z.

Nakładka GeForce Experience w systemie Windows 10


Jeśli nic nie widzisz, otwórz aplikację „GeForce Experience” z menu Start. Kliknij zielony przycisk „Udostępnij” po lewej stronie przycisku ustawień na pasku narzędzi, aby otworzyć nakładkę.

Jeśli ta aplikacja nie jest jeszcze zainstalowana, pobierz i zainstaluj Doświadczenie GeForce aplikacja firmy NVIDIA. Oprócz ShadowPlay, ta aplikacja oferuje również aktualizacje sterowników graficznych NVIDIA, optymalizację ustawień gier jednym kliknięciem i strumieniowe przesyłanie gier z komputera – wszystkie dość przydatne funkcje.

Otwieranie nakładki NVIDIA Share z poziomu oprogramowania GeForce Experience

Aby aktywować tryb natychmiastowej powtórki, w którym ShadowPlay automatycznie nagrywa całą rozgrywkę w tle, kliknij ikonę „Natychmiastowa powtórka” i kliknij „Włącz”.

Po włączeniu trybu Instant Replay możesz nacisnąć Alt+F10, aby zapisać do pliku ostatnie pięć minut rozgrywki. Jeśli nie zapiszesz ręcznie, NVIDIA Share automatycznie odrzuci nagraną rozgrywkę.

Aktywacja funkcji nagrywania w tle funkcji Instant Replay firmy NVIDIA

Aby rozpocząć nagrywanie od razu, kliknij przycisk „Nagraj” i kliknij „Start” lub naciśnij Alt + F9. NVIDIA ShadowPlay będzie nagrywać, dopóki nie przestaniesz.

Aby zatrzymać nagrywanie, ponownie naciśnij Alt + F9 lub otwórz nakładkę, kliknij przycisk „Nagraj” i kliknij „Zatrzymaj i zapisz”.


Aby wybrać, czy do nagrania ma być dołączony obraz wideo z kamery internetowej, czy dźwięk z mikrofonu, kliknij przyciski mikrofonu i kamery po prawej stronie nakładki.

Włączanie nagrywania rozgrywki w NVIDIA Share

Aby dostosować ustawienia ShadowPlay, kliknij przyciski „Natychmiastowa powtórka” lub „Nagraj” w nakładce i wybierz „Ustawienia”. Możesz wybrać opcje jakości, długości, FPS, szybkości transmisji i rozdzielczości.

Aby zmienić skróty klawiaturowe używane przez nakładkę – od skrótu Alt + Z, który otwiera go do skrótów Alt + F9 i Alt + F10 do nagrywania – kliknij ikonę „Ustawienia” po prawej stronie nakładki i wybierz „Skróty klawiaturowe. ”

Inne ustawienia są również dostępne w menu ustawień. Na przykład możesz kliknąć Ustawienia> Układ HUD, aby wybrać, gdzie (lub czy) Twoja kamera internetowa lub licznik FPS ma być wyświetlany na ekranie.

Zmiana skrótów klawiaturowych w GeForce Experience

Twoje nagrania będą domyślnie wyświetlane w folderze dotyczącym gry w folderze Wideo na Twoim koncie użytkownika. Na przykład, jeśli nagrywasz swój pulpit, znajdziesz nagrania w C:UsersNAMEVideosDesktop.


Aby wybrać inny folder, kliknij Ustawienia> Nagrania w nakładce i zmień katalog „Wideo”.

Gdzie NVIDIA ShadowPlay/Share przechowuje pliki wideo

Sprawdź, czy Twój komputer obsługuje ShadowPlay

Aktualizacja: Zaktualizowaliśmy ten artykuł o nowe informacje o tym, jak działa ShadowPlay (obecnie znany jako NVIDIA Share) w 2020 roku. Zapoznaj się z powyższymi instrukcjami, aby dowiedzieć się, jak działa w najnowszych wersjach oprogramowania NVIDIA. Zostawiamy tutaj oryginalne instrukcje dla starszych wersji ShadowPlay w celach historycznych.

Możesz sprawdzić Witryna firmy NVIDIAaby zobaczyć listę sprzętu graficznego NVIDIA, który obsługuje ShadowPlay. Jeśli jednak masz sprzęt NVIDIA, możesz po prostu sprawdzić również na swoim komputerze.

Aby to zrobić, otwórz aplikację „GeForce Experience” z menu Start. Jeśli nie jest jeszcze zainstalowany, pobierz i zainstaluj Doświadczenie GeForce aplikacja firmy NVIDIA. Oprócz ShadowPlay, ta aplikacja oferuje również aktualizacje sterowników graficznych NVIDIA, optymalizację ustawień gier jednym kliknięciem i strumieniowe przesyłanie gier z komputera – wszystkie dość przydatne funkcje.

W zakładce „My Rig” w aplikacji kliknij zakładkę „ShadowPlay” i sprawdź, czy Twój komputer spełnia wymagania systemowe. Jeśli tak, ShadowPlay będzie „Gotowy”. Jeśli tak się nie stanie, aplikacja poinformuje Cię, dlaczego.

1627206821 840 Jak nagrac rozgrywke na PC za pomoca NVIDIA ShadowPlay

Jak nagrywać lub przesyłać strumieniowo rozgrywkę za pomocą ShadowPlay

Domyślnie ShadowPlay jest wyłączony i nie robi nic w tle. Aby go włączyć, musisz uruchomić aplikację NVIDIA GeForce Experience i kliknąć przycisk „ShadowPlay” w prawym górnym rogu okna.

1627206821 46 Jak nagrac rozgrywke na PC za pomoca NVIDIA ShadowPlay

Kliknij przełącznik po lewej stronie okna ShadowPlay, aby go włączyć. Pojawi się zielone światło wskazujące, że włączona jest funkcja NVIDIA ShadowPlay.

1627206822 618 Jak nagrac rozgrywke na PC za pomoca NVIDIA ShadowPlay


Domyślnie ShadowPlayużywa trybu „Shadow & Manual”. Tryb cienia automatycznie rejestruje rozgrywkę i zachowuje ostatnie pięć minut. Po naciśnięciu skrótu klawiaturowego Alt+F10 ShadowPlay zapisze klip z ostatnich pięciu minut rozgrywki w folderze Wideo.

W trybie ręcznym możesz nacisnąć skrót klawiaturowy Alt+F9, aby rozpocząć ręczne nagrywanie klipu, a następnie nacisnąć Alt+F9, aby zatrzymać klip po zakończeniu nagrywania. ShadowPlay pozwala również nacisnąć Alt + F12, aby wyświetlić licznik FPS na żywo w dowolnej grze, nawet jeśli nie nagrywasz.

Możesz dostosować te ustawienia po włączeniu ShadowPlay (jak opisano w dalszej części tego przewodnika), ale jeśli wyglądają dobrze, możesz teraz rozpocząć nagrywanie. Po prostu uruchom grę i użyj powyższych skrótów klawiszowych, aby nagrać rozgrywkę i wyświetlić licznik FPS.

1627206822 385 Jak nagrac rozgrywke na PC za pomoca NVIDIA ShadowPlay

Nagrania będą domyślnie wyświetlane w podfolderze dotyczącym gry w folderze Wideo.

1627206822 880 Jak nagrac rozgrywke na PC za pomoca NVIDIA ShadowPlay

Jak nagrywać gry OpenGL (i cały pulpit systemu Windows)

Nie każda gra będzie domyślnie działać z NVIDIA ShadowPlay. ShadowPlay obsługuje tylko bezpośrednio z grami korzystającymi z Direct3D, a nie OpenGL. Podczas gdy większość gier nie korzysta z Direct3D, kilka z nich korzysta z OpenGL. Na przykład DOOM, którego użyliśmy jako przykład powyżej, używa OpenGL, podobnie jak Minecraft.

Aby nagrywać gry OpenGL, które nie działają z ShadowPlay, przejdź do NVIDIA GeForce Experience> Preferencje> ShadowPlay i aktywuj opcję „Zezwalaj na przechwytywanie pulpitu”. ShadowPlay będzie teraz mógł nagrywać pulpit systemu Windows, w tym dowolne gry OpenGL uruchomione w oknie na pulpicie.


W tym trybie nie działają automatyczne nagrywanie „Shadow” w tle oraz licznik FPS. Jednak nadal możesz uruchamiać i zatrzymywać nagrywanie ręczne za pomocą skrótów klawiszowych.

1627206822 939 Jak nagrac rozgrywke na PC za pomoca NVIDIA ShadowPlay

Jak skonfigurować NVIDIA ShadowPlay

Aby zmienić ustawienia ShadowPlay, wystarczy kliknąć ikony na dole okna ShadowPlay. Możesz wybrać tryb „Shadow”, aby używać tylko metody nagrywania ostatnich pięciu minut lub „Ręczny”, aby nagrywać tylko rozgrywkę ręcznie. Możesz także wybrać opcję „Twitch”, aby użyć NVIDIA ShadowPlay do transmitowania rozgrywki na żywo na Twitchu, zamiast zapisywać ją na dysku twardym.

Opcja „Czas cienia” pozwala wybrać, ile rozgrywki ShadowPlay zapisuje w swoim buforze. Możesz wybrać dowolny czas od 1 do 20 minut. Pamiętaj, że dłuższy czas wymaga więcej miejsca na dysku twardym. O ile więcej miejsca na dysku zależy od wybranego poziomu jakości.

Opcja „Jakość” pozwala skonfigurować jakość nagrania. Domyślnie jest ustawiony na wysoki i nagrywa wideo w rozdzielczości w grze, 60 klatek na sekundę, jakości 50 Mb / s i jako wideo H.264. Możesz wybrać profile Niski lub Średni lub wybrać Niestandardowe i ręcznie zmienić poszczególne ustawienia.

Opcja „Audio” pozwala wybrać ścieżki dźwiękowe dołączone do nagranego wideo. Domyślnie nagranie będzie zawierać wszystkie dźwięki z gry. Możesz także wybrać „W grze i mikrofon”, co pozwala mówić do mikrofonu i wstawić go do nagrania, lub wybrać „Wył”, aby wyłączyć nagrywanie dźwięku.

1627206822 226 Jak nagrac rozgrywke na PC za pomoca NVIDIA ShadowPlay

Poniżej przełącznika po lewej stronie dwa przyciski otwierają folder nagrywania (domyślnie folder „Wideo” na koncie użytkownika) i okno preferencji ShadowPlay. Dostęp do tego okna można również uzyskać, wybierając Preferencje > ShadowPlay w aplikacji GeForce Experience.


Ekran preferencji pozwala wybrać nakładki – możesz nałożyć na siebie kamerę internetową, wskaźnik stanu lub licznik FPS i wybrać, gdzie mają się pojawić. Możesz także wybrać między „Zawsze włączony” i „Naciśnij, aby mówić” dla swojego mikrofonu, jeśli zdecydujesz się dołączyć swój

Skróty klawiszowe do nagrywania, nadawania, przełączania kamery i aktywacji funkcji „naciśnij i mów” na mikrofonie można tutaj konfigurować. Możesz także wybrać inną lokalizację zapisywania nagrań wideo, jeśli nie chcesz ich umieszczać w normalnym folderze Wideo.

1627206822 248 Jak nagrac rozgrywke na PC za pomoca NVIDIA ShadowPlay

AMD nie ma własnej funkcji podobnej do ShadowPlay, więc będziesz potrzebować aplikacji do nagrywania gier innej firmy, aby to zrobić ze sprzętem graficznym AMD.

Czy ten post był pomocny?