Skip to content

Jak naprawić porysowane i uszkodzone zdjęcia lub skany

22 de lipiec de 2021
sshot 252

Wydaje się, że stare fotografie zbierają brud, zadrapania i złe tekstury, ponieważ zbierają kurz w pudełkach po butach i albumach fotograficznych. Jeśli podjąłeś się zadania ich przeskanowania, ale znalazłeś uszkodzenia i zadrapania, oto jak je naprawić.

Podczas gdy tylko cud (lub utalentowany artysta) może naprawić wyjątkowo złe zdjęcia, kurz, zadrapania, brud i inne uszkodzenia można szybko naprawić, nie tylko w Photoshopie. Popularne darmowe programy GIMP i Paint.NET oferują narzędzia, których można użyć, aby złe skany wyglądały jak zupełnie nowe zdjęcia w mgnieniu oka. Czytaj dalej, aby zobaczyć, jak to się robi.

Naprawianie rys w programie Photoshop (wideo)

1626944455 934 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany

Cały problem z kurzem i zadrapaniami polega na tym, że nawet jeśli nie są dotkliwe, brzydko psują zdjęcie i odwracają uwagę od samego obrazu. Chociaż mogą nie wyróżniać się na tym obrazie przytłaczająco…

1626944455 50 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany

Wymazane tą metodą jest prawie niemożliwe, aby stwierdzić, że w ogóle tam były. Obejrzyj wideo, aby zobaczyć narzędzia Photoshopa w akcji, lub czytaj dalej, aby dowiedzieć się o narzędziach, których możesz używać w Photoshopie, GIMP lub Paint.NET.

Narzędzia do naprawy obrazów

1626944455 315 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany

Narzędzie do klonowania: Photoshop, GIMP, Paint.NET

1626944455 688 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany1626944455 704 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany

Jeden ze zszywek naprawy zdjęć, Stempel klonowania będzie próbkować (kopiować) i umożliwia malowanie innymi obszarami zdjęcia.


W programie Photoshop przytrzymaj klawisz Alt, aby wybrać obszar próbki, a następnie pomaluj go na uszkodzonych obszarach za pomocą lewego przycisku myszy.

GIMP i Paint.NET działają w ten sam sposób, z wyjątkiem tego, że musisz użyć klawisza Ctrl, aby pobrać próbkę obrazu. Po prostu próbuj (i ponownie próbkuj) i zamaluj niechciane obszary obrazu, aby poprawić swoje zdjęcie.

 • Photoshop: Klawisz skrótu (S), próbka z Alt + Click
 • KORDONEK: Klawisz skrótu (C), próbka z Ctrl + Click +
 • Paint.NET: Klawisz skrótu (L), próbka z Ctrl + Click

1626944455 28 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany1626944455 935 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany

Marquee, narzędzia do zaznaczania lasso: Photoshop, GIMP, Paint.NET

1626944456 563 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany1626944456 383 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany

Jedno z najbardziej podstawowych rozwiązań do naprawy zdjęcia — kopiuj i wklej. Narzędzia wyboru markizy i lasso pozwolą Ci wybrać fragmenty obrazu i skopiować je, aby ukryć skazy na zdjęciu. Jest to szczególnie pomocne przy zakrywaniu dużych zadrapań i kurzu, a nawet dużych obszarów zawierających niechciane obiekty.

We wszystkich trzech programach kopiowanie i wklejanie to Ctrl + C, a następnie Ctrl + V. Możesz użyć gumki, znaczków klonów itp., aby zmieszać obszar z resztą zdjęcia.

 • Photoshop: Klawisz skrótu (M) dla markizy, (L) dla Lasso
 • KORDONEK: Klawisz skrótu (R) dla markizy i (F) dla Lasso
 • Paint.NET: Klawisz skrótu (S) do przełączania między obydwoma

1626944456 534 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany1626944456 542 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany

Gumka, narzędzia pędzla: Photoshop, GIMP, Paint.NET

1626944456 146 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany1626944456 326 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany

Nie dla osób o słabym sercu, naprawa dużych fragmentów fotografii za pomocą narzędzi Gumka i Pędzel jest dokładnie tym, na co wygląda — przerysowywaniem utraconych i uszkodzonych obszarów. Jednak w niektórych sytuacjach pędzel i gumka mogą być pomocne, łącząc skopiowane informacje z tłem lub zamalowując małe plamki kurzu lub brudu. Poza tym możesz spodziewać się dużo żmudnej, powolnej pracy z narzędziami Gumka i Pędzel w tych nieuniknionych sytuacjach, kiedy musisz ich używać i tylko do naprawy obrazów.

We wszystkich trzech programach po prostu wybierz narzędzie i albo wymaż jego części do koloru tła, albo pomaluj kolorem pierwszego planu, aby ukryć wszystko, czego nie chcesz.

 • Photoshop: Klawisz skrótu (E) dla gumki, (B) dla pędzla
 • KORDONEK: Klawisz skrótu (Shift + E) dla gumki i (P) dla pędzla
 • Paint.NET: Klawisz skrótu (E) dla gumki, (B) dla pędzla

pędzel leczniczy healingpędzel do leczenia punktowego


Pędzel leczniczy i pędzel do leczenia punktowego: Tylko Photoshop i GIMP

1626944457 807 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany1626944457 77 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skany

Narzędzie użyte w filmie, Pędzel korygujący, pobierze próbkę z istniejącej części obrazu i powiąże ją z ogólnym wyglądem otaczającego obszaru, dzięki czemu pociągnięcia pędzlem będą bardziej niewidoczne na pierwszy rzut oka. Nowsze wersje programu Photoshop zawierają „Pędzel do wygładzania punktowego”, który automatycznie próbkuje obraz, bez konieczności używania kombinacji klawiszy Alt + kliknięcie, aby próbkować ręcznie. GIMP niestety brakuje tego konkretnego narzędzia, ale ma sprawny Pędzel Uzdrawiający.

Paint.NET nie ma tego narzędzia w instalacji po wyjęciu z pudełka.

 • Photoshop: Klawisz skrótu (J) dla pędzla korygującego, próbka z Alt + kliknięcie
 • KORDONEK: Klawisz skrótu (H) dla narzędzia do naprawiania, próbka z Ctrl + Click

narzędzie do rozmycia1626944457 983 Jak naprawic porysowane i uszkodzone zdjecia lub skanynarzędzie do rozmazywania

Inne przydatne narzędzia: Tylko Photoshop i GIMP

Podczas gdy narzędzie Kroplomierz, pokazane powyżej w środku, jest dostępne we wszystkich trzech programach, Rozmycie i Smudge to tylko narzędzia Photoshop i GIMP, oba rozsądne do zmiękczania i wymazywania uszkodzonych części zdjęć.

Użyj zakraplacza w połączeniu z narzędziem Pędzel, aby malować kolory podobne do kolorów na zdjęciu.

Użyj rozmycia, aby złagodzić ostre rysy lub niechciane tekstury ze skanów.


Użyj narzędzia Smużenie, aby wymazać i zakryć skazy i problematyczne obszary na zdjęciu.

 • Photoshop: Klawisz skrótu (R) do rozmycia i rozmazywania, (I) do zakraplacza
 • KORDONEK: Klawisz skrótu (Shift + U) do rozmycia, (U) do rozmazywania i (O) do zakraplacza
 • Paint.NET: Klawisz skrótu (K) dla pędzla

Chociaż najbardziej pomocnym narzędziem są z pewnością pędzle lecznicze GIMP i Photoshop, w innych narzędziach i technikach jest więcej niż wystarczająca moc edycji obrazu, aby usunąć skazy tych cennych zdjęć, nawet jeśli nie jesteś użytkownikiem Photoshopa lub GIMP. Zanurz się i spróbuj; edytowanie tych rys i niedoskonałości na skanach nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Kredyty obrazkowe: Zdjęcia rodziny autora, fotografowie nieznani. Tak, to Peyton Manning spotykający się z moim tatą.

Czy ten post był pomocny?