Skip to content

Jak nauczyłem się przestać nienawidzić i zacząć kochać Windows 8?

17 de lipiec de 2021
loving win8 0 1024x390 1

Windows 8 jest z nami już od dobrych kilku miesięcy. Od zapowiedzi konsumenckich po wydane produkty, było wiele gadania na temat zmian wprowadzonych przez Microsoft. Ale po początkowym znienawidzeniu Windows 8, zacząłem go kochać. Prawdziwie.

Podobnie jak wiele osób, początkowo byłem rozczarowany Windowsem 8. Być może nie było to do końca nieoczekiwane – w końcu czekała nas kolejna durna wersja Windowsa. Po Windows 3.1 Windows 95 był nowatorskim powiewem świeżego powietrza.

Droga do Windows 8

Następnie pojawił się ogólnie solidny Windows 98, który ładnie podniósł się z miejsca, w którym zakończył się jego poprzednik. Ale potem sprawy przybrały gorszy obrót dzięki Windows Me, wydaniu, które było niemal powszechnie wyśmiewane.

Poza konsumencką gałęzią systemu operacyjnego Windows 2000 zdobywał stałą popularność, ponieważ użytkownicy dostrzegali korzyści płynące z pracy z wersją systemu Windows opartą na NT. Były też zalety zauważone przez Microsoft, a następca Me, Windows XP, szybko stał się najpopularniejszą wersją systemu Windows w historii; tak bardzo, że jest nadal szeroko stosowany ponad dekadę po jego wydaniu.

1626506076 547 Jak nauczylem sie przestac nienawidzic i zaczac kochac Windows 8

Następna była Vista, uważana przez wielu za niewiele więcej niż kolejny Service Pack dla XP, ale nie trzeba było długo czekać, zanim Windows 7 ujrzał światło dzienne. Chociaż nie znaleziono tutaj niczego wstrząsającego Ziemią, wprowadzono szereg interesujących zmian w interfejsie, lepszą sieć i lepszą wydajność.

1626506076 757 Jak nauczylem sie przestac nienawidzic i zaczac kochac Windows 8


Historia sugerowała więc, że Windows 8 będzie rozczarowaniem. Byłem przygotowany na to, że się mylę, ale testowanie wczesnych wersji i technicznych zapowiedzi potwierdziło moje obawy… Windows 8 był katastrofą, która miała się zakończyć klapą. A przynajmniej tak myślałem na początku.

Niechętna aktualizacja

Pisanie dla magazynów i stron internetowych wymaga ode mnie bycia na bieżąco z oprogramowaniem i dlatego w dużej mierze wytrwałem przy wydaniach zapowiedzi. Aktualizacja do wersji RTM była żałosnym krokiem, ale niska cena aktualizacji pomogła nieco złagodzić cios.

1626506076 323 Jak nauczylem sie przestac nienawidzic i zaczac kochac Windows 8

Ale w ciągu miesięcy, kiedy używałem Windowsa 8 – początkowo na maszynie wirtualnej, potem jako jedynego systemu operacyjnego na jednym z moich komputerów stacjonarnych, a ostatecznie także na moim laptopie – nauczyłem się przestać nienawidzić i zacząć, no cóż, może nie , kochający, ale przynajmniej doceniający dokonane zmiany.

1626506077 327 Jak nauczylem sie przestac nienawidzic i zaczac kochac Windows 8

Bardzo łatwo jest zrozumieć, dlaczego w systemie Windows 8 jest tak dużo witriolu – wydaje się, że znacznie różni się od wszystkiego, co było przed nim. Przyzwyczailiśmy się, że do wyboru są co najmniej wersje systemu Windows, ale nawet po podziale na wersje na komputery stacjonarne i RT, system Windows 8 wydawał się być zaprojektowany z myślą o urządzeniach z ekranem dotykowym.

Popularność iPadów i tabletów z Androidem tylko pokazuje, że nie ma realnej opozycji do systemów operacyjnych z ekranem dotykowym, ale jest to coś, co najchętniej kojarzy się z urządzeniami mobilnymi – i być może terminalami samoobsługowymi. Ile osób chce wchodzić w interakcję ze swoim komputerem stacjonarnym, dotykając monitora?

Przyjazny dla klawiatury

Kiedy używasz zwykłej klawiatury do pisania, podniesienie ręki, by dotknąć ekranu, spowalnia pracę. I odwrotnie, podczas korzystania z dedykowanego urządzenia z ekranem dotykowym, w którym stukanie jest normalnym sposobem uruchamiania aplikacji i opcji dostępu, trzeba zmagać się z okropną klawiaturą ekranową. Mam iPada i tablet z Androidem. Oba są szeroko używane, ale nigdy nie są używane do pisania o dowolnej długości – lub znaczeniu, ze względu na przerażające umiejętności pisania, które wydają się we mnie wydobywać klawiatury ekranowe.

1626506077 42 Jak nauczylem sie przestac nienawidzic i zaczac kochac Windows 8


Zacząłem jednak zdawać sobie sprawę, że Windows 8 nie został zaprojektowany wyłącznie, a nawet przede wszystkim, do użytku z ekranem dotykowym – wymagał tylko od użytkowników nieco innego spojrzenia na sposób interakcji z komputerem. Podział systemu Windows na interfejs pulpitu i nowoczesny jest początkowo niepokojący, nie da się tego obejść. Po spędzeniu większej części dwóch dekad z rzeczami działającymi w określony sposób, zmiany mogą być trudne do przełknięcia. Ale zmiana to także dobra rzecz.

Tak, menu Start zniknęło, ale czy to naprawdę problem? Ile razy dziennie naprawdę musisz go odwiedzać? Jasne, istnieje wiele programów, których używam przez cały dzień i muszę mieć do nich dostęp, kiedy tylko potrzebuję, ale tutaj wchodzą w grę skróty na pulpicie i na pasku zadań.

1626506077 448 Jak nauczylem sie przestac nienawidzic i zaczac kochac Windows 8

Nie lubię mieć zagraconego pulpitu, więc polegam wyłącznie na przypinaniu aplikacji do paska zadań. Nie oznacza to, że ograniczam się do korzystania tylko z tych aplikacji, ale używam tego obszaru pulpitu do przechowywania skrótów do narzędzi, których najczęściej używam.

Kiedy nadejdzie czas, że muszę użyć aplikacji, która nie ma tutaj skrótu, nadal uważam, że nie muszę tak naprawdę korzystać z ekranu Start. Naciśnij klawisz Windows i zacznij pisać – w sekundę znalazłem aplikację, której szukałem.

Ale prawdziwym kluczem do nauki pokochania systemu Windows 8 jest zrozumienie, ile czasu zaoszczędzą Ci skróty klawiaturowe. Wiele osób przechodzących na system Windows 8 skarżyło się, że niewygodne jest nawigowanie kursorem myszy do hotspotów w rogu ekranu, aby uzyskać dostęp do ekranu startowego, paska zaklęć i przełącznika aplikacji.

1626506077 94 Jak nauczylem sie przestac nienawidzic i zaczac kochac Windows 8

Ale w rzeczywistości nie ma potrzeby ich używania — istnieją skróty klawiaturowe, dzięki którym można łatwiej uzyskać dostęp do wszystkich tych obszarów systemu Windows. Naucz się trzymać palce na klawiaturze, zamiast sięgać po mysz, a prawdopodobnie przekonasz się, że rzeczy są równie szybkie i łatwe – jeśli nie szybsze i łatwiejsze – do osiągnięcia, jak w systemie Windows 7 i wcześniejszych.

Konieczność ulepszenia

Podobnie jak prawie wszyscy inni, którzy pracowali z systemem Windows 8, zwróciłem się do jednego z niezliczonych narzędzi do ulepszania, które można wykorzystać do dostosowania ekranu Start, przywrócenia przycisku Start i zastąpienia innych funkcji systemu operacyjnego. Ale bez wyjątku żadne z narzędzi nie przetrwało długo na moim komputerze.

1626506077 224 Jak nauczylem sie przestac nienawidzic i zaczac kochac Windows 8


Nauczyłem się, że nadal mogę korzystać z systemu Windows 8 w taki sam sposób, w jaki korzystałem z systemu Windows. Aplikacje desktopowe działają dokładnie w ten sam sposób. Obecnie jest bardzo mało nowoczesnych aplikacji, które przemawiają, więc rzadkością jest dla mnie rezygnacja z trybu pulpitu.

Wygląda na to, że Microsoft stara się stworzyć jednolite doświadczenie między urządzeniami. Praca z komputerem stacjonarnym powinna być praktycznie taka sama, jak korzystanie z laptopa lub tabletu. To z kolei jest niewiarygodnie podobne do korzystania z telefonu komórkowego i można śmiało założyć, że interfejs użytkownika konsoli Xbox 720 nie będzie oddalony o milion mil od wyglądu Windows 8.

Mogłoby się wydawać, że mam obsesję na punkcie wyglądu Windowsa 8. W pewnym stopniu to prawda, ale chyba tylko dlatego, że estetyka jest najbardziej od razu widoczną zmianą w systemie operacyjnym.

Dręczące problemy

Są pewne rzeczy, do których wciąż trzeba się trochę przyzwyczaić. Kiedy nadchodzi czas na ponowne uruchomienie lub zamknięcie systemu Windows, nadal uważam, że mój kursor automatycznie przeskakuje w lewym dolnym rogu pulpitu – przeszkolenie tego mięśnia pamięci zajmie dużo czasu.

Windows 8 nie jest idealny, bynajmniej. Niektóre obszary systemu operacyjnego są trudniejsze do uzyskania, ale większość problemów, które napotkałem, wynika z faktu, że dostosowanie się do robienia rzeczy w inny sposób zajmuje trochę czasu. Eksplorator jest w dużej mierze taki sam jak w Windows 7, ale wstążka jest czymś, co jest sprzeczne z intuicją zarówno w pakiecie Office, jak i Windows.

1626506078 264 Jak nauczylem sie przestac nienawidzic i zaczac kochac Windows 8


Przyciski szybkiego dostępu są przydatne, ale nie zapewniają dostępu do wszystkich opcji, których mogę potrzebować, tak jak robią to zwykłe przyciski paska narzędzi lub menu. Wstążka zapewnia dostęp do prawie wszystkiego, co mogę zrobić, ale jest duża i brzydka i niekoniecznie zorganizowana w sposób, który ma dla mnie sens.

To, co szczególnie cieszy w systemie Windows 8, to zmiana w sposobie, w jaki patrzymy na sprzęt. Nie jest już ważne, że masz najnowszy i najlepszy komputer zawierający najdroższy i najmocniejszy sprzęt, aby uzyskać przyzwoite wrażenia z systemu Windows. Wymagania systemowe dla Windows 8 są bardzo niskie – i nie oznacza to, że jeśli uruchomisz minimum, będziesz miał świetne wrażenia, ale też nie będzie to straszne.

1626506078 331 Jak nauczylem sie przestac nienawidzic i zaczac kochac Windows 8

Laptop, który mam jako maszynę „pracującą w ruchu”, jest stary. To starzejący się Samsung NC10 z procesorem 1,6 GHz, zintegrowaną grafiką i nieco słabymi 2 GB pamięci RAM. Ale Windows 8 działa dobrze.

W ciągu ostatnich kilku lat o Windows 8 mówiło się tyle, że kontynuowanie debaty wydaje się prawie jak chłosta martwego konia. Zajęło mi to trochę czasu, ale w końcu zdałem sobie sprawę, że Windows 8 to prawdopodobnie moja ulubiona wersja systemu Windows. Wciąż jest miejsce na ulepszenia i nadal będę narzekać gorzko, głośno i przeklinając, gdy próbuję zrobić coś tak, jak robiłem to w Windows 7. Ale mimo wszystkich skarg, Windows 8 to świetny system operacyjny. To jest jak konfesjonał lub wprowadzenie na mityngach AA. Nazywam się Mark W i uwielbiam Windows 8.

Oczywiście możesz się nie zgodzić; to wszystko jest częścią zabawy z systemem Windows. Podziel się swoimi przemyśleniami, skargami, opiniami w komentarzach poniżej. Uwielbiasz system Windows 8, ale potrzebujesz tego jednego specjalnego narzędzia, aby rozwiązać szczególną irytację? Udostępnij to tutaj.

Czy ten post był pomocny?