Skip to content

Jak obliczyć medianę w programie Microsoft Excel

28 de grudzień de 2021
microsoft excel hero 1200x675

Obliczenie mediany jest przydatne w wielu przypadkach. Dzięki funkcji MEDIANA program Microsoft Excel ułatwia znalezienie mediany dla dowolnego zestawu liczb nieparzystych lub parzystych. Oto jak.

Jaka jest mediana w programie Excel?

Mediana to liczba w środku posortowanego zestawu liczb. Na przykład, jeśli Twoje liczby to 1, 2, 3, 4 i 5, mediana to 3. Lub, jeśli Twoje liczby to 1, 8 i 9, mediana to 8.

Jednak w przypadku, gdy liczba liczb w serii jest parzysta, średnia z dwóch środkowych liczb jest uważana za medianę. Warto zauważyć, że mediana różni się od średniej, która jest średnią zbioru liczb.

Pamiętaj, że Excel ignoruje puste komórki podczas obliczania mediany.

Jak znaleźć medianę w programie Excel

Aby rozpocząć proces obliczania mediany, najpierw otwórz arkusz kalkulacyjny w programie Microsoft Excel. W arkuszu kalkulacyjnym zaznacz komórkę, w której chcesz wyświetlić medianę wynikową.

Wybierz komórkę w arkuszu kalkulacyjnym Excel.

W wybranej komórce wpisz następującą formułę, używającMEDIAN funkcji i naciśnij Enter. W funkcji zamień D2 oraz D6 z zakresem, w którym masz swoje numery.

=MEDIAN(D2:D6)

Wpisz funkcję MEDIAN w wybranej komórce.

Jeśli chcesz bezpośrednio wpisać swoje liczby w funkcji, wprowadź swoje liczby w funkcji, jak pokazano poniżej. Każda liczba jest oddzielona przecinkiem.

=MEDIAN(10,20,30,40,50)

Wprowadź funkcję MEDIANA z wartościami bezpośrednimi.

W wybranej komórce zobaczysz wynikową medianę.

Wynik funkcji MEDIANA.

I to wszystko.

Podczas pracy z liczbami pomocne może być również znalezienie procentowej zmiany w programie Excel.

Czy ten post był pomocny?