Skip to content

Jak ocenić i przeanalizować dobre zdjęcie

2 de sierpień de 2021
preview 1

Po sesji nadszedł czas, aby przejrzeć wszystkie zrobione zdjęcia i wyciągnąć te dobre. Ale co sprawia, że ​​zdjęcie jest dobre? Zobaczmy, jak oceniać i analizować swoje obrazy.

W tym artykule skupię się głównie na ocenie twojej własnej pracy, aby zobaczyć, które z twoich zdjęć są mocne i mają potencjał, ale możesz użyć tego samego procesu, aby krytycznie spojrzeć na zdjęcia, które widzisz na co dzień. Oglądanie świetnych zdjęć i zadawanie sobie pytania, dlaczego działają (lub równie dobre, patrzenie na złe zdjęcia i zadawanie sobie pytania, dlaczego nie działają) to jeden z najlepszych sposobów na poznanie fotografii. Jeśli jesteś jednym z regularnych czytelników moich samouczków, zachęcam Cię do krytycznego spojrzenia na każdy z publikowanych przeze mnie obrazów; nie są idealne, więc oddziel to, co myślisz, że działa, a co nie. Pamiętaj tylko, że jeśli jest jakiś obraz, którego nienawidzisz, wybrałem go celowo, aby cię przetestować – a przynajmniej to moja wymówka.

A teraz podzielmy to wszystko.

Krok pierwszy: czy ci się to podoba?

Pierwszy krok podczas przeglądania zdjęć jest prosty: jaka jest twoja instynktownie na to zareagujesz? Podoba Ci się strzał? Nienawidzisz tego? Gdzieś pomiędzy? Jeśli nie podoba Ci się zdjęcie, które zrobiłeś, oznacz je jako odrzucone w Lightroomie lub dowolnej aplikacji katalogowej, której używasz. Nie ma sensu zastanawiać się nad obrazem, jeśli twoją początkową reakcją jest obojętność.

Oto zdjęcie wylosowane z mojej kolekcji, które od razu odrzuciłem. Nie ma co lubić: mój pies niezgrabnie pozuje, kompozycja nie jest świetna, a to wszystko trochę meh.

Jak ocenic i przeanalizowac dobre zdjecie

W przypadku obrazów innych ludzi, nawet jeśli twoją początkową reakcją jest obojętność, powinieneś przynajmniej zastanowić się, dlaczego tak się czujesz. Czy to temat? Kompozycja? Kolory? Czy to tylko przeciętna migawka? Przemyśl to.

Krok drugi: Ocena techniczna

Technicznie ocena obrazu sprowadza się do dwóch dużych pytań: czy jest ostry i dobrze naświetlony? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań brzmi „nie”, nawet jeśli podoba Ci się obraz, prawdopodobnie warto go zabić na tym etapie.


Aby być bardziej konkretnym, w tym momencie musisz zadać sobie następujące pytania:

  • Czy zdjęcie jest ostre? Czy wyostrzona jest właściwa część obiektu? Czy oczy są ostre?
  • Czy użyto długiego czasu otwarcia migawki? Jeśli tak, czy jest jakieś rozmycie z poruszającego się obiektu? A co z rozmyciem spowodowanym drżeniem aparatu?
  • Czy obraz jest prawidłowo naświetlony, bez prześwietleń i zmiażdżonych cieni? W porządku, jeśli jest trochę prześwietlony lub niedoświetlony, ale czy histogram wygląda na to, że możesz naprawić jakiekolwiek problemy podczas edycji?
  • Czy zostało nakręcone w formacie RAW, czy przypadkiem zostawiłeś aparat w formacie JPEG? Zdarzyło mi się to już wcześniej i jest to poważny ból głowy, jeśli chodzi o edycję.
  • Jak wyglądają kolory? Jaki jest balans bieli? Te rzeczy są dość łatwe do naprawienia w edycji, ale powinieneś o tym pomyśleć teraz.

Przyjrzyjmy się kilku zdjęciom, które odrzuciłem z przyczyn technicznych. W tym ujęciu straciłem ostrość, więc oczy mężczyzny są zamazane.

1627886007 719 Jak ocenic i przeanalizowac dobre zdjecie

W tym ujęciu mój czas otwarcia migawki był zbyt wolny, więc aparat w moich rękach jest trochę rozmyty.

1627886007 903 Jak ocenic i przeanalizowac dobre zdjecie

To ujęcie jest zbyt niedoświetlone. Pamiętam, że poprawiłem swoją ekspozycję na scenie, więc kilka chwil później mam lepszą.

1627886007 823 Jak ocenic i przeanalizowac dobre zdjecie


Odrzucam przynajmniej kilka ujęć, które mi się podobają, ponieważ coś mi się nie udało technicznie.

Krok trzeci: rozważ kompozycję

To, co zwykle dzieje się podczas robienia zdjęć, polega na tym, że robisz kilka nieco różnych zdjęć praktycznie tej samej rzeczy. Oto dwanaście bardzo podobnych zdjęć latarni morskiej w pobliżu mojego domu. Tam jest kilka próbnych ujęć; Bawiłem się czasem otwarcia migawki i czekałem, aż statki w zatoce się poruszą.

1627886008 953 Jak ocenic i przeanalizowac dobre zdjecie

W większości obrazy są technicznie równe: są ostre, ostre i dość dobrze naświetlone. Mają też ten sam temat, więc tutaj pojawiają się drobne różnice w składzie.

W miarę postępu będziesz miał bardziej instynktowne wyczucie tego, co działa, a co nie, ale nadal warto świadomie myśleć o kompozycji.

  • Czy ściśle trzymasz się zasady trójpodziału, czy postawiłeś na bardziej zrównoważony wizerunek? Pamiętaj, że możesz przyciąć obraz, ale zbyt duże przycięcie obniża jakość obrazu.
  • Czy coś się dzieje na pierwszym planie i w tle?
  • Gdzie padają twoje oczy, gdy po raz pierwszy patrzysz na obraz? Czy to tam, gdzie chcesz, by padł wzrok widza? Czy są jakieś wiodące linie, które ciągną Cię do pewnych obszarów?
  • Co się dzieje z kolorami i kontrastem? Czy są jakieś jasne lub nasycone obiekty? Czy paleta kolorów będzie dobrze działać?
  • Czy obraz pokazuje to, co chcesz, aby pokazywał? Czy jest to punkt, o którym chcesz, aby to zrobić?

Wszystko to jest subiektywne i często trudno będzie wybrać między dwoma bardzo podobnymi obrazami. W takich przypadkach albo kieruję się instynktem, albo wybieram pierwszy, który strzeliłem.

Jeśli jesteście ciekawi, oto zdjęcie, z którym w końcu poszedłem tego dnia, fotografując latarnię morską.

1627886008 268 Jak ocenic i przeanalizowac dobre zdjecie

Kręciłem go do konkretnego projektu, co nieco ograniczyło moją kompozycję, ale ogólnie jestem z niego wystarczająco zadowolony. Ciężkie szare niebo nie jest idealne, ale uwielbiam głębię między latarnią morską na pierwszym planie a subtelnymi wariacjami cienia wyspy i gór w tle.

Krok czwarty: Pociągnij wszystko razem

Po wyciągnięciu kilku ulubionych zdjęć z sesji nadszedł czas na ich edycję. Powinieneś pomyśleć o tym, jak rozwiązać problemy, podkreślić mocne strony i zminimalizować wszelkie słabości obrazu. Teraz nadszedł czas, aby wyprostować horyzont i usunąć wszelkie niedoskonałości. Każdy sfotografowany obraz cyfrowy będzie wymagał co najmniej kilku drobnych korekt jasności, kontrastu i koloru. Na przykład, oto oryginalna wersja tej latarni.

1627886008 120 Jak ocenic i przeanalizowac dobre zdjecie

A oto znowu moja ostateczna wersja.

1627886008 268 Jak ocenic i przeanalizowac dobre zdjecie


Nie zrobiłem nic drastycznego. Wyciąłem ciemny kawałek ziemi w prawym dolnym rogu i rozjaśniłem wszystko. Ponownie, nie jest to najlepszy obraz, jaki kiedykolwiek zrobiłem, ale najlepszy, jaki zrobiłem tego dnia.

Gdy zaczniesz gromadzić kolekcję dobrych obrazów, które Ci się podobają, możesz ponownie poddać je wszystkiemu procesowi. Przyjrzyj się im naprawdę krytycznie i wyjaśnij, co poszło dobrze, co się pomyliło, co lubisz, czego nie lubisz, a co najważniejsze, dlaczego myślisz o takich rzeczach. Możesz i powinieneś zrobić to samo z obrazami innych osób. Nawet zwykłe przejrzenie przyzwoitego magazynu da ci dziesiątki zdjęć do oceny.

Czy ten post był pomocny?