Skip to content

Jak odblokować bootloader telefonu z Androidem, oficjalny sposób?

29 de lipiec de 2021
androidunlock 2

Odblokowanie bootloadera telefonu z Androidem to pierwszy krok do zrootowania i flashowania niestandardowych ROM-ów. I, wbrew powszechnemu przekonaniu, jest w pełni obsługiwany na wielu telefonach. Oto jak odblokować bootloader w oficjalny sposób.

Nie każdy telefon Ci na to pozwoli

Na tym świecie istnieją dwa rodzaje telefonów: te, które umożliwiają odblokowanie bootloadera i te, które tego nie robią.

To, czy możesz odblokować bootloader, zależy od producenta telefonu, posiadanego modelu, a nawet operatora. Wszystkie telefony Nexus z natury można odblokować, a wiele telefonów Motorola i HTC umożliwia odblokowanie bootloadera w podobnym procesie, jak Nexus.

Jednak inne telefony – i niektórzy operatorzy – nie pozwalają na oficjalne odblokowanie bootloadera, co oznacza, że ​​​​musisz poczekać, aż programiści wykorzystają lukę w zabezpieczeniach, jeśli chcesz toroot i flash ROM. Jeśli masz jeden z tych telefonów, ten przewodnik niestety ci nie pomoże.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, do jakiej kategorii należy Twój telefon, jest przejrzenie jego sekcji na Programiści XDA. Jeśli masz telefon HTC lub Motorola, możesz również sprawdzić jego możliwość odblokowania na stronie HTC lub Motorola. Jeśli nie obsługuje odblokowywania, będziesz musiał użyć nieoficjalnej metody odblokowywania lub rootowania, którą zwykle znajdziesz na forach programistów XDA.


Jeśli Twój telefon obsługuje odblokowywanie za pośrednictwem bardziej oficjalnych kanałów, czytaj dalej.

Krok zero: Utwórz kopię zapasową wszystkiego, co chcesz zachować

Zanim zaczniemy, warto wspomnieć: ten proces spowoduje usunięcie wszystkich Twoich danych. Jeśli więc masz w telefonie jakieś zdjęcia lub inne pliki, które chcesz zachować, przenieś je teraz na komputer. Ponadto, jeśli masz jakieś ustawienia aplikacji, które chcesz zachować, użyj ich funkcji kopii zapasowej, aby utworzyć plik ustawień kopii zapasowej i przenieś je również na swój komputer.

Oto dodatkowa wskazówka: ponieważ wiem, że w końcu zrootuję telefon, zawsze odblokowuję bootloader, gdy tylko kupię nowe urządzenie. W ten sposób nie tracę czasu na jego konfigurowanie, tylko po to, aby wymazać telefon za kilka dni i zrobić wszystko od nowa. Jeśli jesteś obsesyjnym twórcą Androida, który wie, że wkrótce się zakorzenisz, rozważ odblokowanie, zanim przejdziesz przez kłopoty z konfiguracją telefonu.

Po utworzeniu kopii zapasowej wszystkiego, co chcesz zachować, wykonaj poniższe czynności.

Krok pierwszy: zainstaluj pakiet Android SDK i sterowniki telefonu

1627553991 291 Jak odblokowac bootloader telefonu z Androidem oficjalny sposob

Do tego procesu potrzebne będą dwie rzeczy: Android Debug Bridge, czyli narzędzie wiersza poleceń dla komputera, które umożliwia komunikację z telefonem, oraz sterowniki USB telefonu. Nawet jeśli zainstalowałeś je wcześniej, powinieneś teraz pobrać najnowsze wersje.

Szczegółowo opisaliśmy, jak zainstalować oba wcześniej, ale oto krótka wersja:

  1. Udaj się do Strona pobierania Android SDK Android i przewiń w dół do „Tylko narzędzia SDK”. Pobierz plik ZIP dla swojej platformy i rozpakuj go w dowolnym miejscu, w którym chcesz przechowywać pliki ADB.
  2. Uruchom Menedżera SDK i usuń zaznaczenie wszystkiego oprócz „Narzędzia platformy Android SDK”. Jeśli używasz telefonu Nexus, możesz również wybrać „Sterownik Google USB”, aby pobrać sterowniki Google.
  3. Po zakończeniu instalacji możesz zamknąć menedżera SDK.
  4. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego telefonu. Możesz je znaleźć na stronie producenta telefonu (np. Motorola lub HTC). Jeśli masz Nexusa, możesz zainstalować sterowniki Google pobrane w kroku 2, korzystając z tych instrukcji.
  5. Uruchom ponownie komputer, jeśli zostaniesz o to poproszony.


Włącz telefon i podłącz go do komputera za pomocą kabla USB. Otwórz folder platform-tools w folderze Android SDK i Shift + prawy przycisk myszy na pustym obszarze. Wybierz „Otwórz tutaj wiersz polecenia” i uruchom następujące polecenie:

adb devices

Jeśli pokazuje numer seryjny, urządzenie zostanie rozpoznane i możesz kontynuować proces. W przeciwnym razie upewnij się, że powyższe kroki zostały wykonane poprawnie.

Krok drugi: Włącz debugowanie USB

1627553992 669 Jak odblokowac bootloader telefonu z Androidem oficjalny sposobNastępnie musisz włączyć kilka opcji w telefonie. Otwórz szufladę aplikacji telefonu, dotknij ikony Ustawienia i wybierz „Informacje o telefonie”. Przewiń w dół i kliknij siedem razy element „Numer kompilacji”. Powinieneś otrzymać wiadomość, że jesteś teraz programistą.

Wróć do głównej strony Ustawienia i powinieneś zobaczyć nową opcję u dołu o nazwie „Opcje programisty”. Otwórz to i włącz „OEM Unlocking”, jeśli opcja istnieje (jeśli nie, nie martw się – jest to konieczne tylko w niektórych telefonach).

Następnie włącz „Debugowanie USB”. Po wyświetleniu monitu wprowadź hasło lub kod PIN, jeśli dotyczy.

Gdy to zrobisz, podłącz telefon do komputera. Powinieneś zobaczyć wyskakujące okienko zatytułowane „Zezwalaj na debugowanie USB?” na Twoim telefonie. Zaznacz pole „Zawsze zezwalaj z tego komputera” i dotknij OK.

Krok trzeci: Zdobądź klucz odblokowujący (dla telefonów innych niż Nexus)

Jeśli używasz urządzenia Nexus, możesz pominąć ten krok. Urządzenia inne niż Nexus prawdopodobnie będą musiały wykonać jeden dodatkowy krok, zanim przejdziesz dalej.


Przejdź na stronę odblokowującą bootloadera swojego producenta (na przykład ta strona dla telefonów Motorola lub ta strona w przypadku telefonów HTC), wybierz swoje urządzenie (jeśli zostanie wyświetlony monit) i zaloguj się lub utwórz konto.

1627553992 217 Jak odblokowac bootloader telefonu z Androidem oficjalny sposob

Reszta tego kroku różni się nieco w zależności od telefonu, ale strona producenta powinna przeprowadzić Cię przez ten proces. Będzie wyglądać mniej więcej tak: Najpierw wyłącz telefon i uruchom komputer w trybie szybkiego uruchamiania. W każdym telefonie jest to nieco inne, ale na większości nowoczesnych urządzeń możesz się tam dostać, przytrzymując przyciski „Zasilanie” i „Zmniejsz głośność” przez 10 sekund. Zwolnij je i powinieneś być w trybie fastboot. (Użytkownicy HTC będą musieli wybrać „Fastboot” za pomocą klawisza zmniejszania głośności i nacisnąć przycisk zasilania, aby go najpierw wybrać.) Zwykle możesz znaleźć więcej informacji o swoim telefonie za pomocą szybkiego wyszukiwania Google, więc możesz to zrobić teraz, zanim przejdziesz dalej.

1627553992 169 Jak odblokowac bootloader telefonu z Androidem oficjalny sposob

Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB. Twój telefon powinien wskazywać, że urządzenie jest podłączone.Na komputerze otwórz folder platform-tools w folderze Android SDK i Shift + prawy przycisk myszy na pustym obszarze. Wybierz „Otwórz tutaj wiersz polecenia” i użyj tego okna wiersza polecenia, aby pobrać klucz odblokowujący zgodnie z opisem producenta. (Na przykład telefony Motorola będą działać wfastboot oem get_unlock_data polecenie, podczas gdy telefony HTC będą uruchamiaćfastboot oemget_identifier_tokenKomenda.)

Jak odblokowac bootloader telefonu z Androidem oficjalny sposob

Wiersz polecenia wypluje token w postaci bardzo długiego ciągu znaków. Wybierz go, skopiuj i wklej w odpowiednim polu na stronie producenta — upewnij się, że nie ma spacji! — i prześlij formularz. Jeśli Twoje urządzenie można odblokować, otrzymasz e-maila z kluczem lub plikiem, którego będziesz używać w następnym kroku.

Jeśli Twojego urządzenia nie można odblokować, otrzymasz komunikat informujący o tym. Jeśli chcesz zrootować urządzenie lub sflashować ROM, musisz użyć bardziej nieoficjalnej metody, którą zwykle można znaleźć na stronie takiej jak Programiści XDA.

Krok czwarty: odblokuj swój telefon

Teraz jesteś gotowy do wykonania odblokowania. Jeśli Twój telefon jest nadal w trybie fastboot, uruchom poniższe polecenie. Jeśli nie, wyłącz telefon i przytrzymaj przyciski „Zasilanie” i „Zmniejsz głośność” przez 10 sekund. Zwolnij je i powinieneś być w trybie fastboot. (Użytkownicy HTC będą musieli wybrać „Fastboot” za pomocą klawisza zmniejszania głośności i nacisnąć przycisk zasilania, aby go najpierw wybrać.) Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB.


Na komputerze otwórz folder platform-tools w folderze Android SDK i Shift + prawy przycisk myszy na pustym obszarze. Wybierz „Otwórz tutaj wiersz polecenia”.

Aby odblokować urządzenie, musisz uruchomić jedno proste polecenie. W przypadku większości urządzeń Nexus to polecenie to:

fastboot oem unlock

Jeśli masz nowszego Nexusa, takiego jak Nexus 5X lub 6P, polecenie będzie nieco inne:

fastboot flashing unlock

Jeśli masz urządzenie inne niż Nexus, producent poinformuje Cię, jakie polecenie należy uruchomić. Na przykład urządzenia Motorola muszą działaćfastboot oemunlock UNIQUE_KEY, używając unikalnego klucza z otrzymanej wiadomości e-mail. Urządzenia HTC będą działaćfastboot oemunlocktoken Unlock_code.binza pomocą pliku Unlock_code.bin otrzymanego od HTC.

Po uruchomieniu polecenia telefon może zapytać, czy na pewno chcesz odblokować. Użyj klawiszy głośności, aby potwierdzić.

1627553992 31 Jak odblokowac bootloader telefonu z Androidem oficjalny sposob


Po zakończeniu użyj menu ekranowego, aby ponownie uruchomić telefon (lub uruchomfastboot rebootpolecenie z komputera). Jeśli wszystko działało poprawnie, podczas uruchamiania powinien pojawić się nowy komunikat informujący, że twój bootloader jest odblokowany, a po kilku sekundach powinien uruchomić się w systemie Android. Ważne jest, aby uruchomić system Android, zanim zrobisz cokolwiek innego, na przykład flashowanie niestandardowego odzyskiwania.

Gratulujemy odblokowania telefonu! Jeszcze nie zauważysz dużej różnicy, ale dzięki odblokowanemu bootloaderowi będziesz mógł flashować niestandardowe odzyskiwanie, otwierając drzwi do dostępu do roota i niestandardowych ROM-ów.

Kredyt obrazu:Norebbo

Czy ten post był pomocny?