Skip to content

Jak odczytać plik REG i sprawdzić, czy jest bezpieczny?

1 de sierpień de 2021
reg file

W systemie Windows plik .reg zawiera listę zmian w rejestrze systemu Windows. Te pliki to szybki sposób na wprowadzanie prostych zmian, ale mogą być również niebezpieczne. Oto jak sprawdzić, co robi plik REG przed jego uruchomieniem.

Co to jest plik REG?

Rejestr systemu Windows to baza danych, w której system Windows i niektóre aplikacje innych firm przechowują ustawienia i inne dane.

Wiele opcji w systemie Windows 10 można zmienić tylko w rejestrze systemu Windows. Niektóre opcje można również zmienić w zasadach grupy – ale tylko wersje Professional, Enterprise i Education systemu Windows 10 mają do tego dostęp.

Omawiamy wiele „hacków do rejestru” – zmian w rejestrze systemu Windows – tutaj w How-To Geek.


Możesz samodzielnie zmienić te ustawienia za pomocą Edytora rejestru, ale wymaga to pewnego kliknięcia. Aby przyspieszyć działanie, oferujemy również pliki REG do pobrania, które można uruchomić, aby wprowadzić te zmiany.

Pliki REG można tworzyć na kilka sposobów – możesz użyć opcji „Eksportuj” w Edytorze rejestru lub ręcznie napisać plik REG w edytorze tekstu, takim jak Notatnik.

Edytor rejestru w systemie Windows 10.

Dlaczego pliki REG mogą być niebezpieczne

Pliki REG zawierają tylko listę zmian w Rejestrze. Po dwukrotnym kliknięciu pliku REG system Windows wprowadzi zmiany określone w pliku.

Jeśli plik REG pochodzi z wiarygodnego źródła i nie zawiera żadnych błędów, to w porządku. Na przykład możesz napisać własny plik REG, aby szybko wprowadzić ulubione zmiany na dowolnym nowym komputerze z systemem Windows.

Jednak plik REG może również robić złe rzeczy. Po uruchomieniu może zepsuć różne ustawienia lub usunąć części rejestru systemu Windows.

Jak wyświetlić zawartość pliku REG

Przed uruchomieniem pliku REG zalecamy sprawdzenie jego zawartości. Pokażemy, jak to zrobić, korzystając z naszego hacka rejestru „LastActiveClick”, który powoduje, że pojedyncze kliknięcie ikony na pasku zadań aktywuje ostatnie okno, z którego korzystałeś z tego programu – bez konieczności wielokrotnych kliknięć.


Aby wyświetlić zawartość pliku REG, kliknij go prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze plików i wybierz „Edytuj”. To otworzy go w Notatniku.

Notatka: Jeśli nie widzisz opcji „Edytuj”, plik REG może znajdować się w archiwum ZIP. Przed kontynuowaniem może być konieczne wyodrębnienie pliku REG z archiwum ZIP. Możesz po prostu skopiować i wkleić lub przeciągnąć i upuścić do innego folderu.

Kliknij prawym przyciskiem myszy plik REG i wybierz „Edytuj” w Eksploratorze plików.

Zobaczysz ostrzeżenie przed otwarciem pliku, jeśli pobrałeś go z Internetu. Dopóki klikniesz „Edytuj”, możesz kliknąć „Uruchom”, aby kontynuować. To bezpieczne — po prostu otwierasz plik tekstowy w Notatniku.

Notatka: Jeśli przypadkowo klikniesz zamiast tego „Scal” – lub jeśli dwukrotnie klikniesz plik – po kliknięciu „Uruchom” zobaczysz okno Kontroli konta użytkownika. Kliknij „Nie” po wyświetleniu monitu, jeśli nie chcesz jeszcze dodać zawartości pliku do rejestru.

Kliknij „Uruchom”, aby otworzyć plik w Notatniku.

Jak czytać plik REG

Zobaczysz zawartość pliku REG wyświetloną w Notatniku. Jeśli jest to prosty hack rejestru, powinieneś zobaczyć tylko kilka linii. Oto jak wygląda nasz hack rejestru ostatniego aktywnego kliknięcia:

Windows Registry Editor Version 5.00

; created by Walter Glenn
; for How-To Geek
; article: https://www.howtogeek.com/281522/how-to-make-your-taskbar-buttons-always-switch-to-the-last-active-window/

[HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced] „LastActiveClick”=dword:00000001

Pierwsza linia, „Edytor rejestru systemu Windows w wersji 5.00”, po prostu informuje, jaki to jest typ pliku.

W tym pliku wiersze od drugiego do czwartego zaczynają się od „;” postać. Oznacza to, że są „komentarzami”. W rzeczywistości nie robią nic, kiedy uruchamiają plik — są tutaj tylko po to, aby być czytelnym dla każdego człowieka czytającego plik.

Wiersz piąty i szósty są treścią tego konkretnego pliku. Piąty wiersz informuje system Windows o wprowadzeniu zmiany w następującej lokalizacji lub „kluczu” w rejestrze:

HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced

Szósty wiersz mówi systemowi Windows, aby utworzył wartość DWORD o nazwie „LastActiveClick” i ustaw jej wartość na „1”. (Jeśli wartość już istnieje, system Windows ustawi jej wartość na „1”.)

1627822349 552 Jak odczytac plik REG i sprawdzic czy jest bezpieczny


Mamy też plik rejestru, który cofa te zmiany. Różni się tym, że zamiast tego ma ten tekst:

[HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced] „LastActiveClick”=-

Znak minus („-”) mówi systemowi Windows, aby usunąć wartość LastActiveClick.

Pliki REG mogą zawierać wiele linii zmian, ale wszystkie będą w podobnym formacie.

Jak się dowiedzieć, czy plik REG jest bezpieczny?

10 najlepszych hacków rejestru dla systemu Windows 10ZWIĄZANE Z10 najlepszych hacków rejestru dla systemu Windows 10 W How-To Geek łączymy pliki REG do pobrania z instrukcjami dotyczącymi samodzielnej zmiany ustawień w rejestrze. Jeśli nie masz nic przeciwko ręcznemu wprowadzaniu zmian w rejestrze, powinieneś mieć pewność, że uruchomisz plik REG, który wprowadza tę samą zmianę.

Jeśli nie rozumiesz, co robi plik REG — a zwłaszcza jeśli nie ufasz jego źródłu — nie uruchamiaj go.

Wskazówka: Nie zalecamy też, abyś nam zaufał! Zachęcamy do sprawdzenia naszej pracy: Kiedy pobierzesz od nas plik REG, sprawdź jego zawartość i upewnij się, że czujesz się z nim komfortowo, zanim go uruchomisz. Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk podwójnego sprawdzania wszystkich plików REG przed ich uruchomieniem.

Jeśli ufasz plikowi, po prostu kliknij go dwukrotnie – lub kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Scal”. System Windows zapyta, czy chcesz zezwolić Edytorowi rejestru na wprowadzanie zmian na komputerze. Zgadzam się, a zawartość pliku rejestru zostanie połączona z rejestrem komputera.

Czy ten post był pomocny?