Skip to content

Jak odtwarzać pliki wideo i muzyczne na konsoli Xbox One

28 de lipiec de 2021
img 57367d9128e84

Xbox One ma zintegrowane funkcje telewizyjne i obsługę aplikacji do strumieniowego przesyłania multimediów, takich jak Netflix i Hulu, ale na tym się nie kończy. Możesz odtwarzać zgrane lub pobrane pliki wideo i muzyczne, podłączając dysk USB lub przesyłając je strumieniowo przez sieć lokalną.

Jest to możliwe dzięki aplikacji Xbox Media Player, którą Microsoft wypuścił około dziewięć miesięcy po wydaniu Xbox One. Sony dodało również podobną aplikację PS4 Media Player do swojej konsoli, więc zarówno Xbox One, jak i PlayStation 4 oferują tę funkcję.

Obsługiwane typy plików

Aplikacja Xbox One Media Player obsługuje szeroką gamę kodeków audio i wideo, formatów kontenerów i typów plików obrazów. Obsługuje nawet obrazy okładek albumów przechowywane w folderach muzycznych. Oto lista obsługiwanych przez aplikację, prosto z Microsoft:

  • Muzyka, wideo i formaty kontenerów: dźwięk 3GP, wideo 3GP, 3GP2, AAC, ADTS, .asf, AVI DivX, DV AVI, AVI nieskompresowane, AVI Xvid, H.264 AVCHD, M-JPEG, .mkv, .mov, MP3, MPEG-PS, MPEG -2, MPEG-2 HD, MPEG-2 TS, H.264/MPEG-4 AVC, MPEG-4 SP, WAV, WMA, WMA Lossless, WMA Pro, WMA Voice, WMV, WMV HD
  • Formaty obrazów: animowany GIF, BMP, JPEG, GIF, PNG, TIFF

W praktyce prawie wszystko, w co chcesz grać lub oglądać, powinno działać dobrze. Jeśli spróbujesz odtworzyć coś, co nie jest obsługiwane, zobaczysz komunikat o błędzie.

Zainstaluj aplikację Xbox Media Player

Ta aplikacja nie jest instalowana domyślnie, więc musisz zainstalować ją samodzielnie ze Sklepu Xbox. Aby uruchomić sklep Xbox, przejdź do Moje gry i aplikacje> Aplikacje> Znajdź więcej w sklepie Xbox. Wyszukaj „odtwarzacz multimedialny” i zainstaluj aplikację Media Player.

1627475921 233 Jak odtwarzac pliki wideo i muzyczne na konsoli Xbox One

Jak odtwarzać filmy i muzykę z dysku USB

Jeśli masz dysk flash USB lub dysk zewnętrzny, możesz go używać do odtwarzania filmów na konsoli Xbox One. Xbox One obsługuje dyski USB 1, USB 2 i USB 3. Dysk musi być sformatowany w systemie plików FAT16, FAT32, exFAT lub NTFS. Jeśli masz komputer z systemem Windows, dysk USB będzie działał na konsoli Xbox One tak długo, jak komputer z systemem Windows może go odczytać. Jeśli masz komputer Mac, sformatuj dysk jako exFAT, a nie w systemie plików tylko dla komputerów Mac, takim jak HFS+.


Podłącz dysk do komputera i skopiuj na niego pliki wideo, muzykę lub zdjęcia. Wysuń z komputera i podłącz go do jednego z portów USB na konsoli Xbox One. Xbox One ma trzy porty USB, których możesz użyć: dwa z tyłu konsoli i jeden z boku.

Otwórz aplikację Media Player, a zobaczysz podłączony dysk jako opcję. Wybierz dysk, aby przeglądać wszystkie znajdujące się na nim pliki multimedialne i odtwarzać je, kontrolując odtwarzanie za pomocą kontrolera Xbox.

1627475921 398 Jak odtwarzac pliki wideo i muzyczne na konsoli Xbox One

Jak przesyłać strumieniowo pliki multimedialne z komputera?

Alternatywnie możesz całkowicie pominąć dysk USB i przesyłać strumieniowo wideo z komputera na konsolę Xbox One za pomocą DLNA. Możesz również użyć urządzenia sieciowej pamięci masowej (NAS) jako serwera multimediów DLNA, jeśli taki posiadasz.

Aby to zrobić, musisz najpierw skonfigurować serwer DLNA na komputerze PC lub Mac. Microsoft zaleca i oficjalnie wspiera Windows Media Player jako serwer DLNA. Ta funkcja została wprowadzona w systemie Windows 7 i nadal działa w systemach Windows 8, 8.1 i 10. Jeśli używasz komputera Mac, musisz znaleźć serwer DLNA innej firmy, taki jak Pleks.

Aby aktywować serwer DLNA dołączony do systemu Windows, otwórz Panel sterowania, wyszukaj „media” i kliknij link „Opcje przesyłania strumieniowego multimediów” w Centrum sieci i udostępniania. Kliknij przycisk „Włącz strumieniowe przesyłanie multimediów” tutaj. Dzięki temu pliki w bibliotekach Muzyka, Obrazy i Wideo będą dostępne do przesyłania strumieniowego. (Jeśli więc plik wideo nie znajduje się już w folderze Wideo, warto go tam teraz umieścić).

1627475922 90 Jak odtwarzac pliki wideo i muzyczne na konsoli Xbox One


Po skonfigurowaniu serwera DLNA pojawi się on w aplikacji Media Player na konsoli Xbox One jako opcja obok wszystkich podłączonych dysków USB, umożliwiając przeglądanie i przesyłanie strumieniowe plików multimedialnych przechowywanych w bibliotekach multimediów.

1627475922 822 Jak odtwarzac pliki wideo i muzyczne na konsoli Xbox One

Jak przesyłać strumieniowo pliki multimedialne za pomocą funkcji „Odtwórz do” lub „Przesyłaj na urządzenie”

Możesz także użyć funkcji „Odtwórz do”, aby odtwarzać muzykę z komputera na Xbox One. Ta funkcja nosi teraz nazwę „Przesyłaj na urządzenie” w systemie Windows 10, ale nadal nosi nazwę „Odtwórz do” na konsoli Xbox One. Opiera się również na DLNA w tle. Nie musisz jednak konfigurować serwera DLNA. Po prostu przeglądasz pliki multimedialne na swoim komputerze i mówisz systemowi Windows, aby odtwarzał je na konsoli Xbox One.

Ta funkcja została wprowadzona w systemie Windows 7 i nadal działa w systemach Windows 8, 8.1 i 10.

Aby to zrobić, upewnij się, że na konsoli Xbox One jest włączona odpowiednia opcja. Przejdź do Ustawienia> Wszystkie ustawienia> Preferencje> Rejestrowanie gier i przesyłanie strumieniowe i upewnij się, że opcja „Zezwalaj na odtwarzanie strumieniowe” jest włączona.

1627475922 544 Jak odtwarzac pliki wideo i muzyczne na konsoli Xbox One

Aby odtwarzać pliki muzyczne lub wideo na konsoli Xbox One, kliknij je prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze plików lub Eksploratorze Windows i użyj menu „Przesyłaj na urządzenie” lub „Odtwórz do”, aby wybrać konsolę Xbox One.

1627475922 115 Jak odtwarzac pliki wideo i muzyczne na konsoli Xbox One

Pojawi się małe okno programu Windows Media Player, w którym możesz zarządzać swoją listą odtwarzania i sterować odtwarzaniem z komputera. Możesz także sterować odtwarzaniem na samej konsoli za pomocą kontrolera Xbox One.

1627475922 677 Jak odtwarzac pliki wideo i muzyczne na konsoli Xbox One


Jeśli nie zainstalowałeś jeszcze aplikacji Filmy i TV na konsoli Xbox One, zostaniesz o to poproszony. Otworzy się strona aplikacji w sklepie Xbox – wystarczy wybrać „Zainstaluj”, aby ją zainstalować. Musisz zainstalować aplikację, zanim zacznie działać strumieniowanie „Odtwórz do” lub „Przesyłaj na urządzenie”.

1627475922 183 Jak odtwarzac pliki wideo i muzyczne na konsoli Xbox One

Czy ten post był pomocny?