Skip to content

Jak odzyskać pliki z dysku zaszyfrowanego funkcją BitLocker

2 de sierpień de 2021
img 578eca4fe099c

Szyfrowanie BitLocker firmy Microsoft zawsze wymusza utworzenie klucza odzyskiwania podczas jego konfigurowania. Być może wydrukowałeś ten klucz odzyskiwania, zapisałeś go, zapisałeś w pliku lub przechowywałeś online za pomocą konta Microsoft. Jeśli dysk BitLocker nie odblokowuje się normalnie, klucz odzyskiwania jest jedyną opcją.

Istnieje wiele powodów, dla których możesz zostać zablokowany na dysku twardym — być może moduł TPM komputera nie odblokowuje już dysku automatycznie lub zapomniałeś hasła lub kodu PIN. Będzie to również konieczne, jeśli chcesz usunąć dysk zaszyfrowany funkcją BitLocker z komputera i odblokować go na innym komputerze. Jeśli moduł TPM pierwszego komputera nie jest obecny, będziesz potrzebować klucza odzyskiwania.

Najpierw znajdź swój klucz odzyskiwania

Jeśli nie możesz znaleźć klucza odzyskiwania, spróbuj wrócić do tego, kiedy konfigurujesz funkcję BitLocker. Zostałeś poproszony o zapisanie klucza, wydrukowanie go na kartce papieru lub zapisanie go w pliku na dysku zewnętrznym, takim jak dysk USB. Otrzymałeś również opcję przesłania klucza odzyskiwania funkcji BitLocker na swoje konto Microsoft online.

Ten klucz powinien być przechowywany w bezpiecznym miejscu, jeśli wydrukujesz go na kartce papieru lub zapisałeś na dysku zewnętrznym.

1627902403 683 Jak odzyskac pliki z dysku zaszyfrowanego funkcja BitLocker

Aby odzyskać klucz odzyskiwania przesłany na serwery firmy Microsoft, odwiedź Strona klucza odzyskiwania usługi OneDrivei zaloguj się przy użyciu tego samego konta Microsoft, na które przesłałeś klucz odzyskiwania. Tutaj zobaczysz klucz, jeśli go przesłałeś. Jeśli nie widzisz klucza, spróbuj zalogować się przy użyciu innego konta Microsoft, którego mogłeś użyć.


Jeśli istnieje wiele kont, możesz użyć „Identyfikatora klucza” wyświetlanego na ekranie funkcji BitLocker na komputerze i dopasować go do identyfikatora klucza, który pojawia się na stronie internetowej. To pomoże ci znaleźć właściwy klucz.

Jeśli komputer jest podłączony do domeny — często dotyczy to komputerów należących do organizacji i udostępnianych pracownikom lub studentom — istnieje duża szansa, że ​​administrator sieci ma klucz odzyskiwania. Skontaktuj się z administratorem domeny, aby uzyskać klucz odzyskiwania.

1627902403 432 Jak odzyskac pliki z dysku zaszyfrowanego funkcja BitLocker

Jeśli nie masz klucza odzyskiwania, możesz mieć pecha – miejmy nadzieję, że masz kopię zapasową wszystkich swoich danych! Następnym razem zapisz ten klucz odzyskiwania i przechowuj go w bezpiecznym miejscu (lub zapisz na swoim koncie Microsoft).

Sytuacja pierwsza: jeśli komputer nie odblokowuje dysku podczas rozruchu

Dyski zaszyfrowane funkcją BitLocker zwykle odblokowują się automatycznie za pomocą wbudowanego modułu TPM komputera przy każdym uruchomieniu. Jeśli metoda odblokowania modułu TPM nie powiedzie się, zobaczysz ekran błędu „Odzyskiwanie funkcji BitLocker” z prośbą o „Wprowadź klucz odzyskiwania dla tego dysku”. (Jeśli skonfigurujesz komputer tak, aby wymagał hasła, kodu PIN, dysku USB lub karty inteligentnej przy każdym uruchomieniu, zobaczysz ten sam ekran odblokowania, którego zwykle używasz przed wyświetleniem ekranu odzyskiwania funkcji BitLocker — jeśli nie znać to hasło, naciśnij klawisz Esc, aby przejść do odzyskiwania funkcji BitLocker).

Wpisz klucz odzyskiwania, aby kontynuować. Spowoduje to odblokowanie dysku, a komputer uruchomi się normalnie.

Wyświetlony tutaj identyfikator pomoże Ci zidentyfikować prawidłowy klucz odzyskiwania, jeśli masz wydrukowanych, zapisanych lub przesłanych online wiele kluczy odzyskiwania.

1627902403 92 Jak odzyskac pliki z dysku zaszyfrowanego funkcja BitLocker

Sytuacja druga: jeśli chcesz odblokować dysk z poziomu systemu Windows

Powyższa metoda pomoże Ci odblokować dysk systemowy i wszelkie inne dyski, które są normalnie odblokowane podczas procesu uruchamiania.


Jednak może być konieczne odblokowanie dysku zaszyfrowanego funkcją BitLocker z poziomu systemu Windows. Być może masz dysk zewnętrzny lub pamięć USB z szyfrowaniem BitLocker i nie odblokowuje się on normalnie, a może pobrałeś dysk zaszyfrowany funkcją BitLocker z innego komputera i podłączyłeś go do bieżącego komputera.

Aby to zrobić, najpierw podłącz dysk do komputera. Otwórz Panel sterowania i przejdź do System i zabezpieczenia> Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker. Możesz to zrobić tylko w profesjonalnych wersjach systemu Windows, ponieważ tylko one zapewniają dostęp do oprogramowania BitLocker.

Znajdź dysk w oknie funkcji BitLocker i kliknij opcję „Odblokuj dysk” obok niego.

1627902403 835 Jak odzyskac pliki z dysku zaszyfrowanego funkcja BitLocker

Zostaniesz poproszony o podanie hasła, kodu PIN lub innych danych, które musisz podać, aby odblokować dysk. Jeśli nie masz tych informacji, wybierz Więcej opcji > Wprowadź klucz odzyskiwania.

1627902403 879 Jak odzyskac pliki z dysku zaszyfrowanego funkcja BitLocker

Wprowadź klucz odzyskiwania, aby odblokować dysk. Po wprowadzeniu klucza odzyskiwania dysk zostanie odblokowany i będziesz mieć dostęp do znajdujących się na nim plików. Wyświetlony tutaj identyfikator pomoże Ci znaleźć właściwy klucz odzyskiwania, jeśli masz do wyboru wiele zapisanych kluczy.

1627902403 561 Jak odzyskac pliki z dysku zaszyfrowanego funkcja BitLocker

Jeśli komputer wyświetla ekran błędu funkcji BitLocker przy każdym uruchomieniu i nie masz możliwości uzyskania klucza odzyskiwania, zawsze możesz użyć opcji rozwiązywania problemów „zresetuj ten komputer”, aby całkowicie wyczyścić komputer. Będziesz mógł ponownie korzystać z komputera, ale utracisz wszystkie zapisane na nim pliki.


Jeśli masz dysk zewnętrzny zaszyfrowany funkcją BitLocker i nie masz klucza odzyskiwania ani żadnego innego sposobu na jego odblokowanie, być może będziesz musiał zrobić to samo. Sformatuj dysk, a usuniesz jego zawartość, ale przynajmniej będziesz mógł ponownie korzystać z dysku.

Czy ten post był pomocny?