Skip to content

Jak oglądać dowolny film na Oculus Go, Rift, HTC Vive, Gear VR lub Daydream?

21 de lipiec de 2021
whirligig controls 1 1024x469 1

Prawdopodobnie masz Oculus Go, Oculus Rift lub HTC Vive do grania w gry, ale VR może również zaoferować naprawdę wciągające wrażenia z oglądania wideo. Oto jak oglądać film na dowolnym zestawie VR, niezależnie od tego, czy jest to zwykły film 2D, film 3D, czy pełna 360-stopniowa produkcja VR.

Mamy instrukcje, jak oglądać filmy VR na urządzeniach Oculus Go, Rift, Vive, Daydream lub Gear VR — przewijaj dalej, aż dojdziesz do sekcji, która Cię dotyczy.

Dlaczego miałbym to zrobić?

Po co oglądać film, skoro VR została stworzona po to, by o wiele więcej? Cóż… to naprawdę fajne! Wyobraź sobie, że oglądasz film 3D na 100-calowym zakrzywionym telewizorze, który całkowicie wypełnia Twoje pole widzenia. To jak posiadanie Telewizja Barneya Stinsonaprzywiązany do głowy.

1626870619 781 Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive

Są jednak wady. Rzeczywistość wirtualna jest wciąż w powijakach, a rozdzielczość zestawu słuchawkowego nie jest wystarczająco dobra, aby oferować wideo najwyższej jakości. Podobnie jak w grach, na pewno możesz zobaczyć piksele, a Twój film będzie miał na nim „efekt drzwi ekranowych”. Ponadto po około godzinie zauważyłem, że bolą mnie oczy, a po półtorej godzinie paski zaczęły boleć moją głowę. Twój przebieg może się oczywiście różnić, ale prawdopodobnie nie jest to idealne rozwiązanie do oglądania pełnych filmów. Jest jednak świetny do oglądania ulubionych scen w sposób, w jaki nigdy ich nie widziałeś, lub oglądania krótszych filmów przeznaczonych do oglądania w 3D lub VR.

Jeśli to sprawi, że będziesz napompowany do oglądania Dziedzictwo Trona Bitwa na rowerach świetlnych w ogromnym, prostolinijnym 3D, oto jak to zrobić.

Cztery rodzaje filmów, które możesz oglądać na swoim zestawie słuchawkowym VR

Istnieją cztery rodzaje filmów, które można oglądać w VR, a każdy z nich można uzyskać z różnych źródeł:

  • Zwykłe wideo 2D: Są to normalne filmy, które można znaleźć na YouTube lub zgrać z płyt DVD i Blu-ray.
  • wideo 3D: Oglądałeś filmy 3D w kinie i możesz je też kupić na Blu-ray. Aby oglądać je w VR, możesz zgraj ten Blu-ray 3D do formatu „obok siebie” lub „nad pod”, który można odtwarzać na goglach aVR w 3D. (Zwykle będziesz miał wybór pomiędzy Full SBS, który zawiera każde oko w pełnej rozdzielczości, lub Half SBS, który zawiera każde oko w podpróbkowanej połowie rozdzielczości. Filmy FullSBS są zauważalnie wyższej jakości, ale zajmują więcej miejsca na dysku twardym i więcej mocy graficznej do odtwarzania .)
  • Wideo 180 lub 360 stopni: tego typu filmy są dość nowe, ale wiele z nich możesz obejrzeć na YouTube lub pobrać z innych źródeł. Na monitorze 2D możesz użyć myszy do przeciągania wideo, aby zobaczyć różne widoki, ale odtwarzane na Oculus Rift lub HTC Vive, możesz faktycznie rozglądać się, korzystając z funkcji śledzenia głowy zestawu słuchawkowego. To jest bardzo fajne.
  • Wideo FullVR: Ten format łączy materiały 3D i 180 lub 360 stopni, zapewniając całkowicie wciągające, trójwymiarowe wrażenia z śledzenia ruchów głowy. obejrzyj kilka za darmo na YouTubei kup kilka pokazów wideo od firm takich jakBloki wideo. Chociaż jeśli mamy być szczerzy, większość dostępnych obecnie filmów VR to, cóż, porno.


Nie ma prawie tylu filmów 360 i VR, co filmów 2D i 3D, ale wraz z rozwojem VR, rośnie wybór.

Jak umieścić filmy lub filmy na goglach Oculus Go?

Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive

Jeśli chcesz obejrzeć film na zestawach słuchawkowych Rift lub Vive, po prostu umieść film na swoim komputerze i graj, korzystając z instrukcji w dalszej części tego artykułu. Ale jeśli używasz gogli Oculus Go, wszystko jest samowystarczalne i w ogóle nie łączy się z komputerem. Jak więc umieścić filmy na zestawie słuchawkowym? Oto twoje opcje:

  • Możesz użyć wbudowanej aplikacji Przeglądarka, którą możesz uruchomić za pomocą menu na dole – po prostu chcesz się upewnić, że korzystasz z trybu przeglądania prywatnego, dowiedz się, jak wyczyścić historię i jak usunąć pobrane akta. Wiesz, na wypadek, gdybyś oglądał coś wstydliwego, na przykład filmy z fanklubu linuxa. W zależności od witryny, z której otrzymujesz filmy, zwykle możesz je po prostu przesyłać strumieniowo bez konieczności pobierania.
  • Pobierz pliki na komputer i skopiuj je bezpośrednio do gogli Oculus za pomocą kabla USB lub przesyłaj strumieniowo z komputera PC lub Mac do urządzenia Oculus Go za pomocą Skybox VR. Czytaj dalej, aby uzyskać instrukcje, jak z niego korzystać.

Ważna uwaga: Jeśli przesyłasz strumieniowo bezpośrednio ze strony internetowej, kliknij, gdy film zacznie się odtwarzać, a następnie kliknij ikonę HQ i zmień ją na HD lub najwyższą możliwą rozdzielczość. Większość witryn domyślnie ma naprawdę rozmytą rozdzielczość, ale mają HD, jeśli wybierzesz ją ręcznie.

Jak oglądać filmy w urządzeniu Oculus Go, Daydream View lub Gear VR

1626870619 513 Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive

Jeśli chodzi o oglądanie filmów VR, zawsze możesz oglądać treści przesyłane strumieniowo w przeglądarce, oglądać lokalne filmy lub wszystko, za co zapłaciłeś w sklepie z aplikacjami. Ale jeśli chodzi o oglądanie pobranych treści, będziesz musiał spojrzeć na inne opcje, takie jak Skybox VR, nasz ulubiony wybór.

Uwaga: Masz serwer Plex? Możesz po prostu zainstalować klienta Plex ze sklepu z odpowiedniego linku (Sprzęt VR, Marzyć, lub Oculus Go) i połącz się z serwerem. To prawie wszystko. Jeśli nie chcesz mieszać swoich filmów VR na serwerze Plex lub po prostu chcesz odtwarzać treści, które pobrałeś bezpośrednio na sam zestaw słuchawkowy, najlepiej jest użyć Skybox Zamiast tego odtwarzacz VR.


Dla wszystkich celów i celów Skybox jest biblioteką treści – cyfrowym teatrem VR, jeśli wolisz. Kataloguje lokalne wideo na Twoim urządzeniu, umożliwiając oglądanie praktycznie wszystkiego, co chcesz w rzeczywistości wirtualnej w widoku Daydream View lub Gear VR — wystarczy zainstalować aplikację i pozwolić jej działać. Ale najlepsze jest to, że działa nie tylko z filmami przechowywanymi lokalnie na telefonie — możesz także użyć wtyczki AirScreen do strumieniowego przesyłania filmów z komputera, o ile znajduje się on w tej samej sieci Wi-Fi co telefon.

Najpierw zainstaluj klienta Skybox na swoim zestawie VR, pobierając go ze sklepu na swoim Oculus Go, Marzyć, lub Sprzęt VR. Jeśli masz już filmy wideo lokalnie na swoim zestawie słuchawkowym, to wszystko, co musisz zrobić.

Jeśli masz filmy na swoim komputerze, przejdź do Sekcja pobierania Skybox i pobierz klienta dla swojego komputera (PC lub Mac).Uwaga: Klient Windows jest tylko 64-bitowy.Po pobraniu śmiało zainstaluj go.

1626870619 896 Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive

Korzystanie ze Skybox jest bardzo proste: wystarczy kliknąć przycisk „Otwórz”, aby dodać pliki lub foldery do swojej biblioteki. Możesz także przeciągnąć i upuścić do okna odtwarzacza.

1626870619 665 Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive

Wypełnienie zajmie trochę czasu (zwłaszcza jeśli wybierzesz folder z kilkoma filmami), ale po zakończeniu wszystko powinno pojawić się w Skybox.

Aby połączyć się z komputerem, kliknij przycisk AirScreen po lewej stronie, a następnie wybierz „Wyszukaj urządzenie”. Znalezienie komputera nie powinno zająć dużo czasu.

1626870619 395 Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive


Gdy Twój komputer zostanie wykryty, pojawi się jako przycisk. Kliknij, aby się połączyć. Boom — wszystkie filmy dodane do biblioteki Skybox na komputerze są gotowe do oglądania.

1626870619 525 Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive

Naprawianie, gdy Skybox nie wyświetla poprawnie Twojego filmu

Warto zauważyć, że jeśli Twój film nie wyświetla się poprawnie, powinieneś wywołać menu, klikając i używając ikony sześcianu, aby dostosować opcje odtwarzania. Możesz wybierać między formatami obok siebie i 180 lub 360. Jeśli nie jesteś pewien, po prostu zmieniaj opcje, aż obraz będzie wyglądał prawidłowo.

1626870619 197 Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive

W przeciwnym razie możesz użyć przycisku ustawień, aby zmienić współczynnik proporcji i tak dalej.

Jak oglądać filmy na Oculus Rift lub HTC Vive

1626870619 247 Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive

Aktualizacja: Odkąd po raz pierwszy napisaliśmy ten artykuł, odtwarzacz Skybox VR naprawdę się poprawił i warto go najpierw przetestować, głównie dlatego, że jest całkowicie darmowy i oferuje nie tylko lokalne odtwarzanie, ale także możliwość przesyłania strumieniowego przez sieć z innego komputera. Możesz go pobrać w Sklep Oculus Rift, lub dla użytkowników Vive, pobierz go na Steam. To świetna aplikacja z wieloma opcjami dostosowywania odtwarzania.

Jak zauważyliśmy wcześniej w przypadku Oculus Go, jeśli Twój film nie wyświetla się poprawnie, powinieneś wyświetlić menu, klikając i używając ikony sześcianu, aby dostosować opcje odtwarzania, i wybrać między 180 lub 360 i obok siebie w stosunku do zwykłego. A jeśli nie masz pewności, po prostu zmieniaj opcje, aż obraz będzie wyglądał prawidłowo. Może być również konieczne zainstalowanie Pakiet kodeków K-Lite aby wszystko działało, jeśli film w ogóle nie będzie odtwarzany – po prostu uważaj na crapware w instalatorze.

1626870619 197 Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive


Jeśli Skybox nie działa dla Ciebie, czytaj dalej dla naszego poprzedniego wyboru:

Jak oglądać filmy na Oculus Rift lub HTC Vive za pomocą Whirligig

Istnieje kilka różnych aplikacji do oglądania filmów w VR, ale po przetestowaniu kilku zdecydowaliśmy się Bąk. Możesz pobrać stara darmowa wersja na ich stronie internetowej, lub zdobądź wersję za 4 $ na Steam, który od czasu do czasu otrzymuje aktualizacje, ulepszenia i nowe funkcje. Zdecydowanie polecam zakup wersji za 4 USD, ale możesz wypróbować darmową wersję, aby sprawdzić, czy to twoja filiżanka herbaty. (Pamiętaj, że darmowa wersja może się zacinać podczas odtwarzania dużych plików.)

Jeśli masz Oculus Rift, musisz najpierw włączyć Nieznane źródła, aby umożliwić SteamVR korzystanie z gogli Oculus Rift. Domyślnie Rift zezwala tylko na aplikacje ze sklepu Oculus, co oznacza, że ​​gry SteamVR i Steam nie będą działać.

Jeśli kupisz wersję Whirligig za 4 USD na Steam, polecam również włączenie się do wersji beta. Whirligig jest wciąż w fazie rozwoju, a jeśli chcesz jak najlepszego odtwarzania, będziesz potrzebować wersji beta ze wszystkimi najnowszymi ulepszeniami. Zauważyłem, że duże, pełne filmy SBS zacinały się w starszych, innych niż beta wersjach Whirligig na moim komputerze, ale grały dobrze w najnowszej wersji beta.

Po zakupie Whirligig otwórz Steam, przejdź do zakładki Biblioteka i kliknij „Gry” w prawym górnym rogu paska bocznego. Kliknij „Oprogramowanie”, aby znaleźć Whirligig w swojej bibliotece.

1626870620 28 Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive

Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy Whirligig na pasku bocznym Steam i przejdź do Właściwości. Kliknij kartę „Bety” i wybierz najnowszą wersję beta w menu rozwijanym. Whirligig zaktualizuje się do najnowszej możliwej wersji.

1626870620 671 Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive

Wreszcie, w zależności od filmów, które planujesz oglądać, może być konieczne pobranie i zainstalowaniepakiet kodeków K-Lite. Polecam zainstalowanie wersji Basic. Pamiętaj, aby kliknąć przycisk opcji „Ekspert” i zwróć szczególną uwagę – K-Lite jest dostarczany w pakiecie z crapware, wystarczy odmówić zainstalowania go podczas kreatora.

1626870620 832 Jak ogladac dowolny film na Oculus Go Rift HTC Vive


Gdy to zrobisz, uruchom Whirligig w wybranym przez siebie środowisku VR, a zobaczysz nakładkę heads-up firmy Whirligig. Możesz sterować menu Whirligig za pomocą touchpada HTC Vive, kontrolera Xbox 360 lub One lub myszy i klawiatury. Gorąco polecam używanie myszy i klawiatury, ponieważ jest to znacznie łatwiejsze niż jakikolwiek inny gamepad.

Aby obejrzeć film, kliknij przycisk Przeglądaj w lewym górnym rogu menu. Będziesz mógł przeglądać swój dysk twardy, aby wybrać plik wideo. (Whirligig twierdzi również, że obsługuje linki do YouTube w swoich Ustawieniach, ale nie mogłem zmusić tego do działania w momencie pisania tego tekstu.)

wirujące kontrole

Gdy wideo zacznie się odtwarzać, prawdopodobnie będziesz chciał dostosować niektóre ustawienia za pomocą kontrolek heads-up Whirligig. Oto, co zalecamy dla każdego typu wideo:

  • Zwykłe wideo 2D: Ustaw projektor na kino lub kino zakrzywiony.
  • wideo 3D: Wideo 3D jest dostępne w kilku różnych formach, więc sprawdź pobrany film – lub ustawienia użyte podczas zgrywania – aby zobaczyć, czy jest w połowie obok siebie, w pełni obok siebie, w połowie nad spodem lub Pełny over-under. Ustaw projektor na Cinema lub Cinema Curved, a następnie wybierz SBS lub OU zamiast Mono. Jeśli wideo jest w połowie SBS, ustaw opcję Rozciągnij na „100”, aby wyświetlało się we właściwych proporcjach.
  • Wideo 180 lub 360 stopni: film zazwyczaj informuje, czy witryna, z której go pobierasz, ma 180 stopni, czy 360 stopni. Jeśli jest 180 stopni, ustaw Projektor na „Rybie oko” i ustaw FOV na 180. Jeśli to 360, ustaw Projektor na „Barrel” i FOV na 360. Może być również konieczne dostosowanie „Tilt” dla 180 filmów lub „Obrót” dla filmów 360, aby że film jest skierowany we właściwym kierunku.
  • Wideo FullVR: Połącz prawidłowe ustawienia z sekcji „Wideo 3D” i „Wideo 180 lub 360 stopni” na tej liście.

Możesz także dostosować ustawienia Skala i Odległość do swoich upodobań lub kliknąć tryb Ustawienia w prawym dolnym rogu, aby uzyskać jeszcze więcej opcji. Whirligig ma również kilka innych fajnych funkcji, takich jak zapisywanie różnych ustawień wstępnych, ale te podstawy powinny sprawić, że zaczniesz działać dość szybko. Na razie usiądź wygodnie i ciesz się filmem!

Whirligig nie jest jedynym sposobem oglądania filmów na goglach VR, ale był to najlepszy stosunek ceny do wydajności w naszych testach. Jeśli chcesz zapłacić trochę więcej, Wirtualny pulpit (15 USD) jest również całkiem niezły i może zrobić o wiele więcej niż tylko odtwarzanie filmów – jest to, jak sama nazwa wskazuje, pełna wersja pulpitu komputera w wirtualnej rzeczywistości. Po prostu odtwórz wideo w swoim ulubionym odtwarzaczu stacjonarnym (takim jak VLC), ustaw go na pełny ekran i idź. Jeśli masz problemy z Whirligig, Virtual Desktop prawie na pewno zrobi wrażenie.

Czy ten post był pomocny?