Skip to content

Jak ograniczyć dostęp do dysków na moim komputerze w systemie Windows

26 de lipiec de 2021
gpedit start2

Jeśli masz komputer współdzielony lub publiczny, z którego korzysta kilka osób, możesz ograniczyć dostęp do jego dysków, aby uniemożliwić użytkownikom usuwanie ważnych danych. Dzisiaj przyjrzymy się ograniczeniu dostępu do niektórych lub wszystkich dysków na komputerze za pomocą lokalnych zasad grupy.

Uwaga: ta metoda wykorzystuje Edytor lokalnych zasad grupy, który nie jest dostępny w domowych wersjach systemu Windows 7 lub Vista

Najpierw wpisz gpedit.msc w polu wyszukiwania menu Start i naciśnij Enter.

Teraz przejdź do Konfiguracja użytkownika Szablony administracyjne Składniki systemu Windows Eksplorator Windows. Następnie po prawej stronie pod Ustawieniami kliknij dwukrotnie Blokuj dostęp do dysków z Mojego komputera.

1627310469 995 Jak ograniczyc dostep do dyskow na moim komputerze w systemie

Wybierz Włącz, a następnie w obszarze Opcje z menu rozwijanego możesz ograniczyć określony dysk, kombinację dysków lub ograniczyć je wszystkie. Głównym dyskiem, który prawdopodobnie chcesz ograniczyć, jest dysk C: lub dysk z literą, na którym jest zainstalowany system Windows. Ograniczenie wszystkich napędów oznacza, że ​​nie mogą uzyskać dostępu do napędu CD lub DVD i nie mogą korzystać z napędu flash, jeśli chcą z niego pobrać pliki.


Uwaga: to ustawienie nie uniemożliwia użytkownikom korzystania z programów uzyskujących dostęp do dysków lokalnych.

1627310469 583 Jak ograniczyc dostep do dyskow na moim komputerze w systemie

Ograniczenia zaczynają obowiązywać natychmiast, nie jest wymagane ponowne uruchomienie. Gdy użytkownik otworzy Mój komputer, będzie mógł zobaczyć, które dyski znajdują się na liście, ale gdy spróbuje uzyskać dostęp do dysku z ograniczeniami, otrzyma następujący komunikat o błędzie.

1627310469 72 Jak ograniczyc dostep do dyskow na moim komputerze w systemie

W przypadku zrzutów ekranu w tym samouczku użyliśmy systemu Windows 7 Ultimate, ale ten proces działa również w XP Professional i Vista (nie w wersjach Home) ekrany po prostu wyglądają inaczej.

1627310469 356 Jak ograniczyc dostep do dyskow na moim komputerze w systemie

Lokalne zasady grupy umożliwiają dostosowanie kilku ustawień dotyczących sposobu administrowania komputerem. Ograniczenie dostępu do niektórych dysków, oprócz innych środków bezpieczeństwa i dostępu, może pomóc w utrzymaniu stabilności i bezpieczeństwa współdzielonego komputera.

Czy ten post był pomocny?