Skip to content

Jak ograniczyć uprawnienia aplikacji na Androida

26 de lipiec de 2021
1627300580 image53

Android zmusza Cię do wyrażenia zgody na wszystkie uprawnienia, których potrzebuje aplikacja, zakładając, że chcesz z niej korzystać. Po zrootowaniu urządzenia możesz zarządzać uprawnieniami dla poszczególnych aplikacji.

Ograniczenie uprawnień pozwala chronić kontakty i inne prywatne dane przed aplikacjami, które wymagają dostępu, na który nie chcesz zezwalać. Wiele aplikacji będzie nadal działać poprawnie po cofnięciu uprawnień.

Opcje aplikacji

Aby ograniczyć uprawnienia aplikacji, musisz zrootować swój telefon lub tablet z Androidem. Gdy to zrobisz, możesz zainstalować aplikację ograniczającą uprawnienia i zacząć. Oto kilka najpopularniejszych opcji:

  • Odmowa uprawnień – Odmowa uprawnień to dość popularna aplikacja typu open source. Odmowa uprawnień również wymaga BusyBox zainstalowany – zainstaluj BusyBox, uruchom aplikację i dotknij przycisku Instaluj przed użyciem.
  • Ochrona prywatności LBE – LBE Privacy Guard jest popularny i oferuje funkcje, których nie ma Permissions Denied – na przykład może fałszować niektóre rodzaje prywatnych danych, gdy aplikacja o to poprosi, zamiast całkowicie blokować żądanie. Zapobiega to awariom niektórych aplikacji po ograniczeniu uprawnień. Jednak LBE Privacy Guard jest zamkniętym źródłem, co może stanowić problem w przypadku aplikacji wymagającej tego typu dostępu.
  • PDroid – PDroid to aplikacja typu open source, która oferuje podobne funkcje kompatybilności do LBE Privacy Guard. Instalacja jest bardziej złożona, obejmuje łatanie ROM-u z Androidem – jednak pozwala to PDroidowi działać nawet podczas procesu uruchamiania.

Ograniczanie uprawnień

Użyjemy tutaj Permissions Denied, ale inne opcje powinny działać podobnie. Po zainstalowaniu wybranej aplikacji uruchom ją i nadaj jej uprawnienia administratora – pamiętaj, że do tej części będziesz potrzebować uprawnień administratora.

1627300578 468 Jak ograniczyc uprawnienia aplikacji na Androida

Odmowa uprawnień przeskanuje zainstalowane aplikacje i określi ich uprawnienia.

1627300578 561 Jak ograniczyc uprawnienia aplikacji na Androida


Odmowa uprawnień ostrzega nas, że majstrowanie przy uprawnieniach może w niektórych przypadkach powodować problemy. Jest to dość rzadkie, ale pamiętaj, że dostosowujesz uprawnienia i robisz bałagan w aplikacjach root na własne ryzyko – może być konieczne przywrócenie ustawień fabrycznych (i utrata wszelkich danych, które nie są zsynchronizowane z kontem Google), jeśli coś się zepsuje.

1627300579 768 Jak ograniczyc uprawnienia aplikacji na Androida

Przewiń listę aplikacji i wybierz aplikację, której uprawnienia chcesz wyświetlić i ograniczyć.

1627300579 92 Jak ograniczyc uprawnienia aplikacji na Androida

Odmowa uprawnień szczegółowo wyjaśnia każde uprawnienie. Na przykład widzimy, że Angry Birds Space – wraz z wieloma innymi aplikacjami – ma uprawnienia do przeglądania numeru seryjnego urządzenia i monitorowania numerów telefonów, do których dzwonisz.

1627300579 818 Jak ograniczyc uprawnienia aplikacji na Androida

Aby ograniczyć uprawnienia, dotknij uprawnienia na liście – jego status zmieni się na Wyłączone. Uprawnienie nie zostanie jednak wyłączone, dopóki nie uruchomisz ponownie urządzenia.

1627300579 393 Jak ograniczyc uprawnienia aplikacji na Androida

Możesz ponownie uruchomić, dotykając przycisku menu i dotykając Uruchom ponownie lub wyłączając i włączając urządzenie normalnie.

1627300579 251 Jak ograniczyc uprawnienia aplikacji na Androida

Po ponownym uruchomieniu otwórz ponownie Odmowa uprawnień i sprawdź, czy uprawnienia nadal są wyświetlane jako Odmowa. Jeśli zmiana uprawnień nie została zachowana, konieczne może być skorzystanie z opcji Zablokuj uprawnienia w menu — zapoznaj się z FAQ/Pomocą w sekcji „Odmowa uprawnień”, aby uzyskać więcej informacji.

1627300579 459 Jak ograniczyc uprawnienia aplikacji na Androida


Powinieneś także uruchomić aplikację i sprawdzić, czy działa poprawnie bez tych uprawnień. W przypadku Angry Birds Space tak nie jest. Aby zagrać w Angry Birds, będziemy musieli cofnąć zmianę uprawnień lub użyć aplikacji odmawiającej uprawnień, która fałszuje te informacje.

Nawet jeśli używasz aplikacji odmawiającej uprawnień, która podszywa się pod określone typy prywatnych informacji, ograniczenie dostępu do niektórych uprawnień może nadal powodować awarie. Na przykład, jeśli aplikacja wymaga dostępu do pamięci USB, ograniczenie tego uprawnienia może spowodować wymuszenie zamknięcia aplikacji.

1627300579 988 Jak ograniczyc uprawnienia aplikacji na Androida

Jednak wiele aplikacji będzie działać poprawnie po odrzuceniu niektórych uprawnień. Na przykład Angry Birds działa dobrze z wyłączonym dostępem do lokalizacji.

1627300580 437 Jak ograniczyc uprawnienia aplikacji na Androida

Którą aplikację ograniczającą uprawnienia wolisz? Zostaw komentarz i daj nam znać.

Czy ten post był pomocny?