Skip to content

Jak opanować pulpit Unity Ubuntu: 8 rzeczy, które musisz wiedzieć

16 de lipiec de 2021
1626429717 image109 1024x433 1

Pulpit Unity w Ubuntu to zmiana tempa, niezależnie od tego, czy pochodzisz z systemu Windows, czy z innej dystrybucji Linuksa z bardziej tradycyjnym interfejsem. Unity ma swój własny sposób robienia rzeczy, w tym potężne skróty klawiaturowe.

Jeśli nie używasz Ubuntu, możesz grać z Unity w przeglądarce, używając Wycieczka online po Ubuntu stronie internetowej. Ten przewodnik jest skierowany do nowych użytkowników Unity, ale nawet doświadczeni użytkownicy Ubuntu mogą odkryć kilka nowych sztuczek.

Wyrzutnia

Program uruchamiający po lewej stronie ekranu umożliwia uruchamianie często używanych aplikacji i przełączanie się między uruchomionymi aplikacjami.

1626429712 294 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Kliknij ikonę aplikacji, aby ją uruchomić lub przełączyć na nią. Jeśli aplikacja ma wiele otwartych okien, Ubuntu pokaże ci okna i pozwoli ci przełączać się między nimi.

1626429712 145 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Aby szybko otworzyć nowe okno, nawet jeśli aplikacja jest już uruchomiona, kliknij jej ikonę środkowym przyciskiem.


Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę aplikacji, aby uzyskać dostęp do jej szybkiej listy. Na przykład kliknięcie prawym przyciskiem myszy ikony menedżera plików spowoduje wyświetlenie listy folderów z zakładkami, które można otworzyć.

1626429713 211 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Inne uruchomione aplikacje również pojawią się w programie uruchamiającym, gdy są uruchomione. Aby na stałe dołączyć inną aplikację do programu uruchamiającego, kliknij prawym przyciskiem myszy jego ikonę programu uruchamiającego i wybierz Zablokuj do programu uruchamiającego.

Wybierz opcję Odblokuj z programu uruchamiającego, aby usunąć dowolną ikonę z programu uruchamiającego.

1626429713 859 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Możesz zmienić kolejność aplikacji w programie uruchamiającym, przeciągając i upuszczając ikony aplikacji.

Myślnik

Otwórz Dash, klikając ikonę Ubuntu w lewym górnym rogu ekranu. Możesz także nacisnąć klawisz Super, aby otworzyć program uruchamiający (klawisz Super jest również znany jako klawisz Windows).

1626429713 48 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Obszar główny w Dash wyświetla ostatnio używane aplikacje i pliki.

1626429713 629 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec


Możesz wyszukiwać aplikacje, wpisując w Dash. Ta funkcja wyszukiwania przeszukuje nie tylko nazwy aplikacji – na przykład wyszukiwanie „motywu” spowoduje wyświetlenie aplikacji Wygląd.

1626429713 617 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Ubuntu zawiera wiele aplikacji, które nie są domyślnie dołączone do programu uruchamiającego. Aby przeglądać zainstalowane aplikacje, kliknij soczewkę Aplikacje na dole Dash i przewiń aplikacje.

1626429714 512 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Inne soczewki są również dostępne w dolnej części Dash. Kliknij je, aby przeglądać i przeszukiwać pliki i foldery, muzykę i filmy.

Obszary robocze

Ubuntu zawiera wiele obszarów roboczych. Każdy obszar roboczy to własny pulpit, co umożliwia grupowanie okien aplikacji.

Aby wyświetlić swoje obszary robocze, kliknij ikonę przełącznika obszarów roboczych w programie uruchamiającym.

1626429714 434 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Zobaczysz przegląd swoich obszarów roboczych i otwartych okien w każdym z nich. Tutaj możesz przełączać się między obszarami roboczymi.

1626429714 692 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec


Przeciągnij i upuść okna w przełączniku przestrzeni roboczej, aby zmienić rozmieszczenie przestrzeni roboczych.

1626429714 988 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Użyj skrótów klawiaturowych Ctrl-Alt-Strzałka, aby przełączać obszary robocze. Jest to prawdopodobnie najszybszy i najbardziej wydajny sposób przełączania obszarów roboczych.

1626429715 946 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Użyj skrótów klawiaturowych Ctrl-Alt-Shift-Arrow, aby przenosić okna między obszarami roboczymi. Ta kombinacja klawiszy przełącza między obszarami roboczymi, ale przynosi ze sobą aktualnie aktywne okno.

Menu wskaźników

Wiele ważnych funkcji znajduje się w menu wskaźników, które znajdują się w prawym górnym rogu ekranu. Niezależnie od tego, czy chcesz zmienić użytkowników, wyłączyć komputer, kontrolować poziom głośności, czy zmienić ustawienia sieciowe, znajdziesz opcję w jednym z menu wskaźników.

1626429715 411 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Ikona poczty to wskaźnik wiadomości, który grupuje powiadomienia o nowych wiadomościach dla poczty e-mail, komunikatorów i aplikacji sieci społecznościowych w jedną ikonę. Ikona świeci na niebiesko, gdy otrzymasz nową wiadomość.

Przełączanie między aplikacjami

Zaufany skrót klawiaturowy Alt-Tab przełącza również między aplikacjami w Unity. Gdy naciśniesz Alt-Tab, przełącza się tylko między oknami w bieżącym obszarze roboczym.


Przełącznik Alt-Tab grupuje aplikacje z wieloma oknami w jedną ikonę. Trzy strzałki po lewej stronie ikony Firefoksa wskazują, że mamy otwarte trzy okna Firefoksa.

1626429715 291 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Jeśli naciśniesz Alt-Tab i zatrzymasz się z wybraną ikoną Firefoksa, będziesz mógł przełączać się między otwartymi oknami Firefoksa. Możesz również przejść do tego ekranu za pomocą skrótu klawiaturowego Alt-`. (` to klawisz nad klawiszem Tab.)

1626429715 792 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Ukryte menu globalne

Unity korzysta z menu globalnego – menu aplikacji nie znajdują się w oknach aplikacji, tylko na górnym panelu. Na początku może to być nieco mylące, ponieważ nie możesz zobaczyć menu aplikacji, dopóki nie najedziesz myszą na górny panel.

1626429716 59 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Pasek tytułu każdego okna również łączy się z górnym panelem podczas maksymalizacji okna. Obejmuje to kontrolki menedżera okien. Gdy okno aplikacji jest zmaksymalizowane, jego przyciski zamykania, minimalizowania i przywracania znajdują się po lewej stronie górnego panelu, nad ikoną Dash.

1626429716 518 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

HUD

HUD to nowy, alternatywny sposób dostępu do menu aplikacji. Zamiast klikać menu, naciśnij klawisz Alt i zacznij wpisywać nazwę elementu menu. Możesz wyszukiwać i aktywować opcje menu bez dotykania myszy.

1626429716 656 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec

Ściągawka ze skrótami klawiszowymi

Unity ma wiele skrótów klawiszowych, ale nie musisz ich pamiętać. Naciśnij i przytrzymaj klawisz Super (Windows), a zobaczysz ściągawkę skrótów klawiaturowych.

1626429716 417 Jak opanowac pulpit Unity Ubuntu 8 rzeczy ktore musisz wiedziec


Gdy naciśniesz i przytrzymasz klawisz Super, zobaczysz również cyfry nad ikonami aplikacji w programie uruchamiającym. Użyj tych numerów w połączeniu z klawiszem Super, aby przełączać się do aplikacji lub uruchamiać je.

Na przykład, jeśli ikona Firefoksa znajduje się na drugim miejscu, możemy nacisnąć Super-2, aby uruchomić lub przełączyć się na Firefoksa.

Czy ten post był pomocny?