Skip to content

Jak pominąć kosz i natychmiast usunąć pliki w systemie OS X?

28 de lipiec de 2021
img 56e051c035239

W systemie Windows możesz zmienić Kosz w zrzut śmieci, przytrzymując klawisz „Shift”, aby trwale usunąć plik. Użytkownicy komputerów Mac nie mieli tyle szczęścia, aż do wydania OS X 10.11 El Capitan.

Usuwanie plików w systemie OS X nigdy nie było szczególnie wygodnym procesem. Do najnowszej wersji użytkownicy komputerów Mac musieli przenieść pliki do kosza, a następnie opróżnić kosz, aby trwale go usunąć. To tylko jeden dodatkowy krok, a dla systemu operacyjnego, który szczyci się tym, że jest intuicyjny i przyjazny dla użytkownika, ten dodatkowy krok nie ma większego sensu. Na szczęście El Capitan to poprawia.

Załóżmy, że masz elementy, które chcesz usunąć. Wybierasz je, a następnie klikasz menu „Plik”. Zwykle powie „Przenieś do kosza”, ale jeśli przytrzymasz „Opcja”, wybór zmieni się na „Usuń natychmiast…”.

1627464744 0 Jak pominac kosz i natychmiast usunac pliki w systemie OS

Nadal będziesz musiał potwierdzić, że chcesz usunąć elementy w wyświetlonym oknie dialogowym.

Jak pominac kosz i natychmiast usunac pliki w systemie OS

Możesz także po prostu użyć skrótu klawiaturowego. Zaznacz element lub elementy, a następnie naciśnij klawisze Opcja+Command+Delete. Ponownie pojawi się okno dialogowe potwierdzenia i będziesz musiał kliknąć „Usuń”, aby zakończyć proces.


Oczywiście nadal możesz usuwać elementy w staromodny sposób, przeciągając je do Kosza, a następnie opróżniając go, ale jeśli chcesz trochę przyspieszyć, możesz ominąć okno dialogowe potwierdzenia, klikając menu Finder, wybierając „ Preferencje” i odznaczenie pola „Pokaż ostrzeżenie przed opróżnieniem kosza” w zakładce „Zaawansowane”.

1627464744 454 Jak pominac kosz i natychmiast usunac pliki w systemie OS

Pamiętaj, że usuwanie plików w ten sposób jest natychmiastowe i nieodwracalne. Gdy znikną, znikną (z wyjątkiem niektórych trudnych i nie zawsze niezawodnych metod odzyskiwania danych). Ale tak jest również w przypadku opróżniania Kosza.

Korzystanie z metody menu Plik niekoniecznie jest wygodniejsze; w rzeczywistości jest nie mniej wygodna niż metoda Kosza, ale korzystanie ze skrótu klawiaturowego bez wątpienia przyda się wielu długoletnim użytkownikom komputerów Mac, którzy i tak są przyzwyczajeni do skrótów klawiaturowych.

Czy ten post był pomocny?