Skip to content

Jak przeglądać (i edytować) dane EXIF ​​​​zdjęć na Androidzie?

1 de sierpień de 2021
IMG 1565 650x300

Dane Photo EXIF ​​są przydatne do wyświetlania istotnych informacji o zdjęciu: czas otwarcia migawki, przysłona, czas ekspozycji, czas wykonania, geolokalizacja — lista jest długa. Sprawdzanie tego rodzaju informacji bezpośrednio z telefonu jest proste — podobnie jak ich edytowanie (lub usuwanie).

Jak wyświetlić dane EXIF ​​​​na Androidzie?

Jeśli chcesz wyświetlić metadane EXIF ​​swoich zdjęć w najprostszej formie, zastosuj najprostsze podejście, aby to zrobić. będziemy używać Zdjęcia Google aby przyjrzeć się tym informacjom, ponieważ są one obecnie wszechobecne na urządzeniach z Androidem.

Śmiało i uruchom aplikację Zdjęcia. Jeśli nigdy wcześniej go nie używałeś, będziesz musiał przeprowadzić krótki proces konfiguracji, w którym skonfigurujesz opcje tworzenia kopii zapasowych, ale to wszystko.

Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie

Gdy aplikacja jest gotowa do pracy, otwórz zdjęcie.

U dołu ekranu zdjęcia zobaczysz cztery opcje: udostępnianie, edytowanie, informacje i usuwanie. Śmiało i naciśnij przycisk „Informacje” — to małe „i” w kółku.

1627824889 499 Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie


Zobaczysz dane EXIF ​​zdjęcia wyświetlane w ładnym, czytelnym formacie, który zawiera następujące dane:

  • Data i godzina wykonania
  • Nazwa obrazu, rozmiar i rozdzielczość
  • Nazwa aparatu, przysłona, czas ekspozycji, ogniskowa i ISO
  • Dane lokalizacji, szerokość/długość i mapa

1627824889 708 Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie

To prosty i super wydajny sposób przeglądania podstawowych danych EXIF. Jeśli to wszystko, czego szukasz, to gotowe. Jeśli chcesz pójść o krok dalej z tymi danymi, kontynuuj.

Jak przeglądać, edytować i usuwać zaawansowane dane EXIF ​​​​na Androida?

Jeśli chcesz zobaczyć więcej informacji o swoich zdjęciach – lub chcesz usunąć dane – musisz wyjść poza natywne możliwości Androida i przejść do Sklepu Play.

Będziemy używać aplikacji o nazwie Edytor zdjęć EXIF dla tego. Dostępne jest bezpłatne pobieranie, ale jeśli często go używasz, możesz to sprawdzić wersja Pro aplikacji (1,99 USD), która usuwa reklamy i dodaje opcję wyświetlania pełnych nieprzetworzonych danych.

Po zainstalowaniu Photo EXIF ​​Editor uruchom go. Przywita Cię ładnie wyglądający ekran startowy z trzema opcjami: „Zdjęcia”, „Mapa zdjęć” i „Przeglądaj”. Dotknij „Zdjęcia”.

1627824890 919 Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie

Widok zdjęć domyślnie to menu „Ostatnie”, które otwiera wszystkie zdjęcia ostatnio zrobione lub dodane do urządzenia. Stuknij dowolne zdjęcie, którego dane chcesz wyświetlić lub edytować.

1627824890 712 Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie


Alternatywnie możesz użyć opcji „Przeglądaj” na ekranie startowym, aby zanurzyć się w wewnętrznej pamięci urządzenia, aby uzyskać głębszy dostęp do zdjęć.

1627824890 83 Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie1627824890 767 Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie

Po wybraniu obrazu aplikacja wyświetla wszystkie dostępne dane EXIF. Lista staje się dość długa i szczegółowa, więc nie spiesz się tutaj.

1627824890 555 Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie

Nie wszystkie obrazy zawierają wszystkie szczegóły — niektóre aparaty po prostu nie rejestrują tylu danych. Jeśli chcesz ukryć niedostępne dane, dotknij małej ikony gałki ocznej w prawym górnym rogu. Dzięki temu wszystkie dostępne szczegóły będą nieco łatwiejsze do przeanalizowania.

1627824891 363 Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie

Jeśli chcesz usunąć dane EXIF, kliknij „Exif” obok gałki ocznej.

1627824891 149 Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie

Ekran „Usuń Exif” jest dość prosty w użyciu. Wystarczy kliknąć pole wyboru obok danych, które chcesz usunąć. Jeśli chcesz to wszystko usunąć, po prostu naciśnij pierwsze pole wyboru u góry, które zaznaczy wszystko.

1627824891 16 Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie

Po wybraniu danych do usunięcia dotknij ikony w prawym górnym rogu, aby zapisać.

1627824891 660 Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie


Obraz zamyka się, a dane są usuwane. Bułka z masłem.

1627824891 751 Jak przegladac i edytowac dane EXIF ​​​​zdjec na Androidzie

Dane EXIF ​​​​z pewnością mogą być przydatne. Fajnie jest wiedzieć, kiedy i gdzie zostało zrobione zdjęcie. Ale jest to również rodzaj danych, które warto poświęcić chwilę na usunięcie przed publicznym udostępnieniem zdjęcia. Podczas gdy Android nie zawiera możliwości natywnego usuwania danych EXIF, Photo EXIF ​​Editor wykonuje całkiem niezłą robotę.

Czy ten post był pomocny?