Skip to content

Jak przekonwertować obraz do formatu JPG

27 de lipiec de 2021
header 1024x425 1

W wielu witrynach obowiązują ścisłe zasady, które ograniczają rozmiar i typ formatu obrazu, jaki możesz przesyłać. Ponieważ JPG jest głównym formatem plików w Internecie, przyjrzymy się, jak możesz przekonwertować swoje obrazy na format JPG.

Co to jest plik JPG?

JPG (lub JPEG) to popularny format plików używany do obrazów i grafiki — zwłaszcza w Internecie. Został stworzony przez Joint Photographic Experts Group (JPEG) i wykorzystuje algorytm kompresji, który redukuje fragmenty obrazu do bloków pikseli. Jest w stanie skompresować do stosunku 10:1 bez zauważalnej degradacji, w zależności od ustawień. Już samo to jest jednym z głównych powodów, dla których JPG stał się de facto standardem obrazów w Internecie.

Jednak cała ta kompresja nie przychodzi bez strat. Pliki JPG są uważane za „stratny” format plików, co oznacza, że ​​podczas procedury kompresji zbędne bloki są trwale usuwane. Im bardziej skompresujesz plik, tym więcej danych stracisz, a następnie gorzej będzie wyglądał Twój ostateczny obraz po wielu iteracjach algorytmu.

Oto przykład obrazu, który został nadmiernie skompresowany.

1627389125 8 Jak przekonwertowac obraz do formatu JPG

Mimo to, jeśli jest używany prawidłowo, JPG zapewnia przyzwoicie wyglądające obrazy z małymi rozmiarami plików. Niezależnie od tego, czy wysyłasz je w wiadomości e-mail, publikujesz mema na Reddicie, czy przesyłasz zdjęcia z wakacji na Facebooku, ze względu na możliwość kompresji obrazów w takim wysoka stawka, ostateczny plik to ułamek jego oryginalnego rozmiaru.

Jak przekonwertować obraz do formatu JPG

Możesz przekonwertować obraz do formatu JPG za pomocą aplikacji do edycji obrazu na komputerze lub jednej z wielu witryn konwersji plików dostępnych w Internecie.

Konwersja obrazu do JPG w systemie Windows

Większość programów do edycji obrazów umożliwia konwersję obrazu do formatu JPG. Niestety aplikacja Zdjęcia wbudowana w system Windows 10 nie jest jedną z nich. Możesz to zrobić za pomocą programu Paint (lub Paint 3D) lub możesz pobrać aplikację graficzną innej firmy.

Naszą ulubioną aplikacją do szybkiej pracy z obrazami jest IrfanWidok. Jest bezpłatny, może otwierać prawie każdy format, ma kilka dobrych podstawowych narzędzi do edycji i jest bardzo szybki. Użyjemy go w naszym przykładzie tutaj, ale proces jest prawie taki sam w większości aplikacji.

Zacznij od otwarcia obrazu, który chcesz przekonwertować niezależnie od używanej aplikacji. Wszystko, co zamierzamy zrobić, to zapisać aplikację jako inny typ pliku, więc powinieneś być w stanie kontynuować bez względu na to, jaką masz aplikację.

Kliknij menu „Plik”, a następnie kliknij polecenie „Zapisz jako”.

1627389125 98 Jak przekonwertowac obraz do formatu JPG

W oknie Zapisz jako wybierz format JPG z menu rozwijanego „Zapisz jako typ”, a następnie kliknij przycisk „Zapisz”.

1627389125 50 Jak przekonwertowac obraz do formatu JPG


Domyślna jakość jest w porządku, jeśli chcesz konwertować bezpośrednio do JPG, ale jeśli chcesz mieć trochę więcej kontroli nad kompresją pliku,Zapisz opcjeokno ma kilka dodatków do sprawdzenia. Wybór jakości obrazu jest taki sam jak współczynnik kompresji — im wyższa jakość, tym mniej skompresowany jest obraz i większy plik. IrfanView zawiera również fajną funkcję, która pozwala ustawić limit rozmiaru pliku.

1627389125 263 Jak przekonwertowac obraz do formatu JPG

Konwertowanie obrazu na JPG w systemie macOS

Na Macu jest fabrycznie zainstalowany podgląd, którego można używać nie tylko do przeglądania plików graficznych. To świetny program do edycji obrazów, który umożliwia przycinanie, zmianę rozmiaru i konwertowanie plików.

Aby otworzyć obraz w podglądzie, wybierz go w Finderze, naciśnij spację, a następnie kliknij przycisk „Otwórz z podglądem”. Możesz także kliknąć plik prawym przyciskiem myszy, wskazać menu „Otwórz za pomocą”, a następnie kliknąć opcję „Podgląd”.

1627389125 227 Jak przekonwertowac obraz do formatu JPG

W oknie Podgląd kliknij menu „Plik”, a następnie kliknij polecenie „Eksportuj”.

1627389125 841 Jak przekonwertowac obraz do formatu JPG

W wyskakującym oknie wybierz JPEG jako format i użyj suwaka „Jakość”, aby zmienić kompresję używaną do zapisania obrazu. Wyższa kompresja oznacza mniejszy rozmiar pliku, ale tracisz też trochę jakości obrazu. Kiedy będziesz gotowy, kliknij przycisk „Zapisz”.

1627389125 870 Jak przekonwertowac obraz do formatu JPG

Podgląd zapisuje nowy plik JPG w tej samej lokalizacji, co oryginalny obraz.

Konwersja obrazu online

Jeśli wolisz korzystać z witryny do konwersji plików online zamiast aplikacji komputerowej, nie szukaj dalej niż Convertimage.net. Witryna jest poświęcona konwersji obrazów — nie tylko JPG — mając na uwadze Twoją prywatność. ConvertImage nie publikuje ani nie przechowuje żadnych plików dłużej niż 15 minut, usuwając je ze swoich serwerów po przetworzeniu.


Najpierw wybierz format wyjściowy, do którego chcesz zapisać obrazy.

1627389125 498 Jak przekonwertowac obraz do formatu JPG

Następnie kliknij przycisk „Wybierz swój obraz”.

1627389126 887 Jak przekonwertowac obraz do formatu JPG

Przejdź do obrazu, który chcesz przekonwertować, i kliknij „Otwórz”. Pamiętaj, że witryna obsługuje obrazy o maksymalnym rozmiarze 24,41 MB.

1627389126 291 Jak przekonwertowac obraz do formatu JPG

Teraz wszystko, co musisz zrobić, to wyrazić zgodę na ich warunki użytkowania, a następnie kliknąć przycisk „Konwertuj ten obraz”.

1627389126 366 Jak przekonwertowac obraz do formatu JPG

Na następnej stronie, po przekonwertowaniu obrazu, kliknij „Pobierz obraz”, a plik JPG zostanie zapisany w folderze pobierania przeglądarki.

1627389126 141 Jak przekonwertowac obraz do formatu JPG

Teraz, gdy wszystkie Twoje obrazy zostały bezpiecznie przekonwertowane na format przyjazny dla Internetu, możesz zabrać swoje pliki JPG i przesłać je w dowolne miejsce, nie martwiąc się, w jakim formacie się znajdują.


Masz ulubioną metodę konwersji wszystkich obrazów na JPG, której nie omówiliśmy? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

Czy ten post był pomocny?