Skip to content

Jak przekonwertować wideo MKV na MP4?

9 de lipiec de 2021
mkv lede 1024x469 1

Formaty wideo mogą być mylące, a niektóre mogą nie działać w wybranym odtwarzaczu wideo, zwłaszcza w bardziej niejasnych formatach, takich jak MKV. Często łatwiej lub nawet trzeba przekonwertować je na coś bardziej użytecznego, na przykład MP4. Na szczęście ta konwersja jest łatwa do zrobienia.

Uwaga: używamy systemu macOS w naszych przykładach i zrzutach ekranu w tym artykule, ale wszystkie aplikacje, których tutaj używamy, działają prawie identycznie w systemie Windows.

Co to są pliki MKV i dlaczego należy je konwertować?

MKV nie jest formatem wideo. Zamiast tego jest to format kontenera multimedialnego używany do łączenia różnych elementów, takich jak audio, wideo i napisy w jednym pliku. Oznacza to, że możesz użyć dowolnego kodowania wideo w pliku MKV i nadal go odtwarzać.

Problem pojawia się z kompatybilnością. Nie każde urządzenie lub aplikacja wideo może odtwarzać pliki MKV, a dotyczy to szczególnie urządzeń mobilnych. MKV jest oprogramowaniem typu open source, a nie standardem branżowym, więc nie obsługuje wielu urządzeń. Nie działa nawet w Windows Media Player lub Quicktime, domyślnych ustawieniach dla Windows i macOS.

Rozwiązanie: Konwertuj pliki MKV na MP4. MP4 jest kompatybilny z większością urządzeń i aplikacji i nie stracisz dużo jakości (jeśli w ogóle) w procesie konwersji.

Najprostsze rozwiązanie: użyj VLC

VLC to odtwarzacz multimedialny typu open source, jeden z niewielu, który może odtwarzać MKV, ale ma również ukrytą opcję konwersji wideo.

1625839381 216 Jak przekonwertowac wideo MKV na MP4


Z menu „Plik” (lub menu „Media” w systemie Windows) wybierz opcję „Konwertuj / Przesyłaj strumieniowo” (lub „Konwertuj / Zapisz” w systemie Windows).

1625839381 318 Jak przekonwertowac wideo MKV na MP4

Nie powoduje to automatycznej konwersji tego, co oglądasz, więc musisz ponownie przeciągnąć plik do okna. Następnie możesz wybrać format pliku, którego chcesz użyć do zapisywania; VLC obsługuje większość formatów, ale MP4 jest domyślny.

1625839381 64 Jak przekonwertowac wideo MKV na MP4

Po wybraniu żądanego formatu, po prostu naciśnij przycisk „Zapisz” i wybierz miejsce, w którym chcesz zapisać nowy plik.

Bardziej w pełni funkcjonalne rozwiązanie: Konwerter wideo WinX

Podczas gdy VLC wykonuje proste kodowanie na jednym pliku, pod maską jest o wiele więcej, które możesz chcieć kontrolować, jeśli wykonujesz jakąkolwiek pracę przy produkcji wideo. W tym celu WinX VideoProchands dobrze radzi sobie z pracą.

1625839381 88 Jak przekonwertowac wideo MKV na MP4

Po otwarciu przejdź do zakładki „Wideo” na dole, a pierwszy ekran, który zobaczysz, poprosi o przeciągnięcie na niego multimediów. Przeciągnij plik, a wyskoczą pozostałe elementy sterujące.

1625839381 116 Jak przekonwertowac wideo MKV na MP4


Możesz także dodawać całe foldery filmów i zbiorczo je kodować jednocześnie, ale na razie pozostaniemy przy jednym filmie.

Ponownie, domyślną opcją konwersji jest MP4, więc nie musimy tam wiele zmieniać, ale jeśli chcesz zajrzeć pod maskę, możesz dwukrotnie kliknąć profil, aby zmienić ustawienia.

1625839381 306 Jak przekonwertowac wideo MKV na MP4

Tutaj możesz zmienić wiele opcji, z których najważniejsze to:

  • Jakość obrazu, aby dostosować jakość w każdej klatce i szybkość kodowania
  • Bitrate, aby pliki były mniejsze kosztem jakości
  • Liczba klatek na sekundę, aby przekonwertować wideo do 30 lub 24 klatek na sekundę
  • Rozdzielczość i proporcje

Istnieją również opcje kodeków audio, ale dźwięk stanowi tak małą część wideo, że warto trzymać go na wysokich ustawieniach.

Po zakończeniu konfiguracji możesz nacisnąć „Uruchom”, aby rozpocząć konwersję.

1625839381 998 Jak przekonwertowac wideo MKV na MP4

Konwersja wideo może chwilę potrwać, zwłaszcza w przypadku większych filmów, ale po jej zakończeniu aplikacja automatycznie otworzy folder, w którym zapisano pliki.

Alternatywy typu open source

WinX to shareware i chociaż w wersji próbnej możesz robić wiele rzeczy, pełna aplikacja jest zablokowana, chyba że zapłacisz za wersję premium. Jeśli chcesz mieć ten sam poziom personalizacji za darmo, warto spróbować Hamulec ręczny.

1625839382 676 Jak przekonwertowac wideo MKV na MP4


Hamulec ręczny jest nieco bardziej usprawniony, ale jego interfejs może być nieco mylący. Przy tak wielu opcjach i przyciskach trochę trudno jest ustalić, który z nich robi co, ale podstawowe, które musisz znać, to ustawienia wstępne (które wpływają na jakość i szybkość kodowania) oraz format (który domyślnie to MP4, podobnie jak inne ).

Handbrake ma fajną kolejkę do wyrównywania wielu kodowań, ale nie ma tej samej opcji kodowania całych folderów, co WinX. Możesz jednak dodać wiele plików pojedynczo, a następnie dodać je wszystkie do kolejki. Jest to jednak nadal przydatne, ponieważ kodowanie bardzo dużych plików może czasami zająć kilka godzin, w zależności od specyfikacji komputera.

Kredyty obrazkowe: Halay Alex/Shutterstock

Czy ten post był pomocny?