Skip to content

Jak przełączyć iPada w tryb „Kiosku”, ograniczając go do jednej aplikacji?

6 de lipiec de 2021
img 572126d119c53

iPad to świetne urządzenie „kiosk” – tablet ograniczony do jednej konkretnej aplikacji dla domu lub małej firmy. Możesz utworzyć prowizoryczny kiosk za pomocą funkcji Guided Access lub włączyć tryb pojedynczej aplikacji, aby uzyskać prawdziwe środowisko kiosku.

Obie te sztuczki działają również na iPhonie lub iPodzie Touch, więc możesz ich użyć, aby przełączyć mniejsze urządzenie w tryb kiosku.

Dostęp z przewodnikiem a tryb pojedynczej aplikacji

Można to zrobić na dwa sposoby. Dostęp z przewodnikiem to najszybszy i najłatwiejszy sposób na przełączenie iPada w tryb kiosku. Dostęp z przewodnikiem jest często uważany za funkcję kontroli rodzicielskiej, ale w rzeczywistości jest przeznaczony dla nauczycieli w szkołach – dlatego jest klasyfikowany jako funkcja „nauka” w systemie iOS firmy Apple.

Dostęp z przewodnikiem umożliwia tymczasowe zablokowanie iPada, iPhone’a lub iPoda Touch w jednej aplikacji. Aby opuścić tę aplikację, ktoś będzie musiał wprowadzić Twój kod PIN lub podać odcisk palca.


Dostępny jest również tryb pojedynczej aplikacji, który jest dokładnie tym, na co wygląda: całkowicie blokuje iPada do jednej aplikacji. Jest to bardziej zaawansowana funkcja przeznaczona dla organizacji. Musisz użyć programu Apple Configurator (lub serwera zarządzania urządzeniami mobilnymi) aby włączyć tę funkcję i można ją wyłączyć tylko za pomocą tego samego narzędzia. Musisz jednak mieć dostęp do komputera Mac, aby korzystać z konfiguratora Apple i trybu pojedynczej aplikacji.

Jeśli potrzebujesz skonfigurować szybki i brudny kiosk, dostęp z przewodnikiem jest dobrym rozwiązaniem. Ale jeśli chcesz to zrobić poprawnie, powinieneś użyć trybu pojedynczej aplikacji. Tryb pojedynczej aplikacji jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ nikt nie może próbować odgadnąć kodu PIN, aby opuścić tryb pojedynczej aplikacji, tak jak w przypadku dostępu z przewodnikiem. Co ważniejsze, jeśli ktoś zresetuje iPada, naciskając i przytrzymując jednocześnie przyciski „Sleep / Wake” i „Home”, iPad uruchomi się z powrotem w skonfigurowanej aplikacji. Jeśli korzystasz z dostępu z przewodnikiem, po prostu uruchomi się ponownie i poprosi o zalogowanie się za pomocą kodu PIN. iPad pozostanie bezpieczny – tak długo, jak ktoś nie będzie w stanie odgadnąć kodu PIN – ale będziesz musiał ponownie się zalogować i ręcznie włączyć tryb dostępu z przewodnikiem dla tej konkretnej aplikacji.

Dostęp z przewodnikiem: szybkie i brudne rozwiązanie

Aby to zrobić z dostępem z przewodnikiem, najpierw włącz go, otwierając aplikację Ustawienia i przechodząc do Ogólne> Dostępność> Dostęp z przewodnikiem. Włącz tutaj suwak „Dostęp z przewodnikiem”.

Dotknij „Ustawienia kodu dostępu”, aby ustawić kod PIN dla dostępu z przewodnikiem i wybierz, czy możesz wyjść z dostępu z przewodnikiem za pomocą Touch ID, jeśli Twój iPad ma czujnik Touch ID. Możesz użyć tego samego kodu PIN, którego używasz do odblokowania iPada, lub innego.

Jak przelaczyc iPada w tryb „Kiosku ograniczajac go do jednej

Następnie uruchom aplikację, do której chcesz zablokować iPada. Szybko naciśnij przycisk „Home” trzy razy z rzędu. Pojawi się ekran Dostęp z przewodnikiem i możesz użyć opcji tutaj, aby go skonfigurować. Domyślnie ekran dotykowy jest włączony, a przycisk Uśpij/Obudź jest wyłączony. Możesz jednak wyłączyć ekran dotykowy i zezwolić innym na używanie przycisku Uśpij/Obudź, jeśli chcesz.

Gdy będziesz gotowy, dotknij „Start” w prawym górnym rogu ekranu. W trybie dostępu z przewodnikiem ekran iPada nie wyłącza się – pozostanie włączony i odblokowany, aby każdy mógł z niego korzystać. Możesz podłączyć iPada, jeśli zamierzasz go pozostawić. Możesz także włączyć przycisk Uśpij/Obudź na ekranie Dostęp z przewodnikiem. Umożliwi to każdemu wyłączenie ekranu iPada. Każdy może go włączyć i zostanie przeniesiony do aplikacji w trybie dostępu z przewodnikiem bez konieczności wprowadzania kodu PIN.

1625552324 843 Jak przelaczyc iPada w tryb „Kiosku ograniczajac go do jednej

Tryb pojedynczej aplikacji: najlepsze rozwiązanie

Tryb pojedynczej aplikacji wymaga przełączenia iPada w tryb nadzorowany, więc konfiguracja wymaga nieco więcej pracy. Tryb pojedynczej aplikacji można również włączyć zdalnie za pośrednictwem serwera zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM), jeśli organizacja używa go do zarządzania tabletami. Jeśli potrzebujesz tylko tymczasowego kiosku i nie chcesz się tym przejmować, skorzystaj z powyższego rozwiązania. W przypadku bardziej trwałego kiosku jest to idealne rozwiązanie.


Aby to zrobić bez serwera zarządzania urządzeniami mobilnymi, musisz najpierw pobrać i zainstalować Konfigurator Apple od Apple i użyj go do przełączenia iPada w tryb nadzorowany. Następnie możesz użyć narzędzia Apple Configurator, aby włączyć tryb pojedynczej aplikacji. Można to zrobić tylko na komputerze Mac, ponieważ Apple Configurator działa tylko na komputerach Mac.

W trybie nadzorowanym iPada i podłączonym do komputera Mac za pomocą kabla USB otwórz aplikację Apple Configurator i wybierz podłączone urządzenie. Kliknij menu „Akcje”, wskaż „Zaawansowane” i wybierz „Uruchom tryb pojedynczej aplikacji”.

1625552324 278 Jak przelaczyc iPada w tryb „Kiosku ograniczajac go do jednej

Zostanie wyświetlona lista aplikacji zainstalowanych na iPadzie — zarówno aplikacji systemowych, jak i aplikacji, które sam zainstalowałeś. Wybierz aplikację, do której chcesz zablokować iPada.

1625552324 722 Jak przelaczyc iPada w tryb „Kiosku ograniczajac go do jednej

Aby uzyskać więcej opcji, możesz kliknąć przycisk „Opcje” tutaj. Domyślnie funkcje takie jak ekran dotykowy, przyciski głośności, przycisk uśpienia/budzenia i automatyczna blokada są funkcjonalne. Możesz jednak użyć tych opcji, aby wyłączyć ekran dotykowy, jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek faktycznie wchodził w interakcję z urządzeniem, lub wyłączyć przycisk uśpienia/budzenia i automatyczną blokadę. Dzięki temu iPad zawsze będzie miał włączony ekran, co może być idealne, jeśli zostawiasz go podłączonego. To zależy od Ciebie.

1625552324 417 Jak przelaczyc iPada w tryb „Kiosku ograniczajac go do jednej

Po zakończeniu kliknij przycisk „Wybierz aplikację”, a iPad zostanie naprawdę zablokowany w jednej aplikacji. Osoby, które mają do niego dostęp, nie będą mogły trzykrotnie kliknąć przycisku „Strona główna” i spróbować odgadnąć Twój kod PIN. Gdy iPad się uruchomi, wróci do tej konkretnej aplikacji.


Aby wyłączyć tryb pojedynczej aplikacji w przyszłości, ponownie podłącz iPada do komputera Mac, otwórz program Apple Configurator i użyj opcji Akcje > Zaawansowane > Zatrzymaj tryb pojedynczej aplikacji.

1625552324 735 Jak przelaczyc iPada w tryb „Kiosku ograniczajac go do jednej

Apple zapewnia narzędzia potrzebne do przełączenia iPada w tryb kiosku i zablokowania go w jednej aplikacji, ale wybór aplikacji i upewnienie się, że działa ona jako odpowiednie środowisko kiosku, zależy od Ciebie. Firmy mogą potrzebować niestandardowych aplikacji utworzonych dla określonych funkcji.

Źródło obrazu: Michael Coté na Flickr

Czy ten post był pomocny?