Skip to content

Jak przesyłać strumieniowo wideo na urządzenia z systemem iOS i Android za pomocą Plex?

1 de sierpień de 2021
banner 011

Znalezienie rozwiązania do przesyłania strumieniowego wideo, które wykonuje transkodowanie, jest wystarczająco trudne, ale próba znalezienia jednego rozwiązania, które będzie działać zarówno na iOS, jak i na Androida, jeszcze bardziej utrudnia. Na szczęście mamy Plex, który robi to wszystko i wiele więcej.

Serwer multimediów Plex

01 logo plex

Serwer multimediów Plex to aplikacja oparta na XBMC, stworzona głównie dla systemu Mac OS X. Działa w dwóch częściach: aplikacja serwerowa na komputerze i aplikacja kliencka na urządzenie mobilne. Plex istnieje już od jakiegoś czasu i ma nawet kilka niesamowitych wtyczek. Na szczęście dla nas programiści stworzyli całkiem zdrową wersję systemu Windows, a obecnie trwają prace nad wersją beta Linuksa i można ją pobrać. Wersja Mac OS X jest zdecydowanie najbardziej funkcjonalna, umożliwiając przesyłanie strumieniowe zdjęć, filmów, muzyki i mnóstwa wtyczek – Life Netflix i Hulu – na Twoje urządzenia. Wersja dla systemu Windows jest dość dopracowana, ale nie obsługuje wtyczek Flash/Silverlight – tutaj nie ma Netflix ani Hulu. Wersja na Linuksa jest zdecydowanie beta – mniej opcji, brak Netflix/Hulu, a interfejs zarządzania może być naprawdę powolny – ale transkodowanie i przesyłanie strumieniowe działają dobrze zarówno na iOS, jak i na Androidzie. Wybierz odpowiedni link poniżej, pobierz aplikację i szybko ją zainstaluj.

  • Mac OS X
  • Okna
  • Linux (Beta)

Instalacja w systemach Mac OS i Windows jest prosta i łatwa. W systemie Windows automatycznie zainstaluje Bonjour, aby umożliwić automatyczne wykrywanie. Jeśli korzystasz z wersji beta Linuksa, upewnij się, że masz zainstalowaną Avahi, a następnie spójrz na dwa poniższe łącza, które pomogą Ci skonfigurować.

Następnie kup aplikacje klienckie na iOS i/lub Androida.

Oprogramowanie serwera jest bezpłatne, ale oprogramowanie klienckie kosztuje 4,99 USD. Rynki niszowe mają swoją cenę, ale na szczęście ta jest całkiem rozsądna.

Konfiguracja Plex

Upewnij się, że Plex Media Server jest uruchomiony – powinieneś zobaczyć ikonę w zasobniku systemowym, jeśli tak jest – otwórz wybraną przeglądarkę internetową i wskaż adres URL:

http://localhost:32400/manage

02 menedżer multimediów plex

Kliknij Preferencje w prawym górnym rogu.

03 pref 1


Przede wszystkim nazwijmy naszą instancję serwera. Następnie możesz zdecydować, czy chcesz wysłać anonimowe dane użytkowania z powrotem do Plex w celu analizy. Jeśli jesteś trochę skrępowany, możesz odznaczyć to pole. Następnie naciśnij Bezpieczeństwo.

04 preferowane 2

Jeśli chcesz, aby serwer wymagał podania nazwy użytkownika i hasła w celu uzyskania dostępu, zaznacz to pole. Następnie możesz zmienić nazwę użytkownika z domyślnej „Administrator” i ustawić hasło. Przy następnej próbie zarządzania Plexem zobaczysz następujący ekran logowania:

0a zabezpieczenie

Plex jest dość prosty i sam zajmuje się sprawami. Możesz swobodnie przeglądać opcje, ale naprawdę niewiele więcej musisz zrobić. Po zakończeniu kliknij „Gotowe”.

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do Plex za pośrednictwem mobilnego połączenia danych, gdy jesteś poza domem, pamiętaj o przekierowaniu portu 32400 w ustawieniach routera.

Dodawanie mediów

Plex jest dość mocno uzależniony od skrobania baz danych, aby znaleźć dla Ciebie odpowiednie metadane. Chociaż wszystko powinno działać niezależnie, jeśli chcesz uzyskać odpowiednie dane i zdjęcia, potrzebujesz dość specyficznej struktury katalogów. Więcej na ten temat przeczytasz w Strona Pierwsze kroki na wiki. Biorąc to pod uwagę, postanowiłem nie zmieniać nazwy wszystkiego i pozostawić rzeczy tak, jak były bez żadnych problemów. Dużym zastrzeżeniem jest to, że jeśli chcesz skierować Plex w stronę programu telewizyjnego, musisz to zrobić w określony sposób.

Z:videotvshowsSamurai ChamplooSezon 1pliki wideo……

Na przykład, jeśli chcę, aby Plex odebrał Samurai Champloo, a pliki znajdują się w powyższej strukturze katalogów, muszę wskazać folder „Samurai Champloo”. Jeśli powiem Plexowi, że pliki są w „sezonie 1”, nic nie dostanę. Jest to ważne, ale dotyczy tylko programów telewizyjnych; Muzyka i filmy działają dobrze bez tego dodatkowego folderu w środku.


Wróć do przeglądarki internetowej i kliknij mały znak plus w lewym dolnym obszarze ekranu zarządzania.

05 dodaj 1

Zacznij od poinformowania Plex, jaki typ multimediów chcesz skonfigurować, a następnie możesz nadać kategorii przyjazną nazwę. Gdy to zrobisz, kliknij mały znak plus, aby dodać folder.

06 dodaj 2

Możesz nawigować w dowolny sposób lub kliknąć opcję Wpis ręczny, aby samodzielnie wprowadzić ścieżkę.

07 dodaj instrukcję

Udziały Samby działają dobrze, a w Windows wpisujesz ścieżkę w poniższym formacie:

adres-ip.serweranazwaudziałufolder

Kliknij OK, gdy skończysz, a następnie kliknij Dodaj sekcję, aby to zrobić. Zobaczysz dodane sekcje w lewym okienku interfejsu internetowego i będziesz mógł poruszać się po nich po prawej stronie.

08 samuraj champloo

iOS i Android

Teraz, gdy mamy już uruchomiony serwer, możemy skonfigurować klientów na Twoich urządzeniach. Konfiguracja jest w dużej mierze taka sama na obu, ale najpierw przejdę przez to z iOS.

Otwórz aplikację Plex i dotknij Ustawienia.

Zdjęcie 07 czerwca, 2 39 05 AM


Upewnij się, że „Znajdź serwer w pobliżu” jest włączone, a Twój powinien wyskoczyć bez problemu, pod warunkiem, że jesteś podłączony do własnej sieci. W razie potrzeby możesz również dodać nowy serwer ręcznie.

Zdjęcie 07 czerwca, 2 40 51 AM

Nadaj swojemu ręcznemu wpisowi przyjazną nazwę i dotknij Dodaj nowe połączenie…

Zdjęcie 07 czerwca, 2 40 34 AM

Możesz wprowadzić konkretny adres IP i numer portu. Pozostawienie pustego pola spowoduje użycie domyślnej opcji Plex, 32400. Po zakończeniu dotknij Zapisz.

W razie potrzeby możesz wprowadzić nazwę użytkownika i hasło poniżej wymienionych połączeń, w przeciwnym razie ponownie dotknij opcji Zapisz. Wrócisz do okienka Ustawienia.

Zdjęcie 07 czerwca, 2 43 37 AM

Upewnij się, że wybrano serwer, szukając obok niego pogrubionej kropki.

Wycofaj się i dotknij Biblioteki, gdy skończysz, aby wyświetlić wymienione pliki, a następnie dotknij pliku, aby rozpocząć przesyłanie strumieniowe.

Zdjęcie 07 czerwca, 2 41 06 AM


W systemie Android wszystko działa bardzo podobnie, z wyjątkiem tego, że aby uzyskać ustawienia, musisz najpierw nacisnąć przycisk Menu.

1627810615 531 Jak przesylac strumieniowo wideo na urzadzenia z systemem iOS i

Stuknij w Ustawienia.

1627810615 249 Jak przesylac strumieniowo wideo na urzadzenia z systemem iOS i

Jak widać, jest prawie identyczny z aplikacją na iOS i wystarczająco łatwy w konfiguracji. Klienci mobilni również pracują z wtyczkami!

1627810615 572 Jak przesylac strumieniowo wideo na urzadzenia z systemem iOS i

Zdjęcie 07 czerwca, 4 25 07 AM

Zdjęcie 07 czerwca, 4 25 45 AM

Plex pomaga odciążyć zarządzanie, automatycznie uzyskując odpowiednie metadane i ekrany itp., Ale może być konieczne dostosowanie konfiguracji i struktury folderów, aby uzyskać pełne korzyści. Jednak w przypadku przesyłania strumieniowego działa dobrze i poprawnie transkoduje bez względu na urządzenie, na którym się znajdujesz i niezależnie od tego, w jakim formacie go rzucasz. Jest to również jedyna aplikacja, która działa zarówno na urządzeniach z systemem iOS, jak i Android. W systemie Windows nadal jest trochę szorstki, ale wygląda bardzo obiecująco, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że obsługuje Linuksa.

Czy używałeś Plexa? Używasz czegoś lepszego? Podziel się swoimi przemyśleniami lub zasugeruj lepsze alternatywy w komentarzach!

Czy ten post był pomocny?