Skip to content

Jak przetestować prędkość sieci lub dysku twardego za pomocą fikcyjnego pliku w systemie Windows?

7 de lipiec de 2021
img 56b4cec87ee9e 1024x469 1

Jeśli chcesz zobaczyć, jak naprawdę szybka jest twoja sieć lub przetestować prędkość między dwoma dyskami twardymi, potrzebujesz do tego plików. Dziś powiemy Ci, jak tworzyć „fikcyjne” pliki, aby móc wykonywać takie testy.

Załóżmy, że zainstalowałeś w komputerze nowy, szybki dysk SSD i chcesz sprawdzić, jakie są naprawdę szybkie. A może w końcu uaktualniłeś całą swoją konfigurację do gigabitowej sieci Ethernet lub bezprzewodowej sieci AC i chcesz wiedzieć, jak dobrze działa. Może nawet chcesz je porównać.

„Teoretyczne” prędkości na pudełku tak naprawdę nie powiedzą ci, jak coś działa w twoim domu – musisz sam przetestować te prędkości transferu. Aby to zrobić, potrzebujesz pliku lub plików o tym samym rozmiarze. Na szczęście możesz tworzyć fałszywe pliki w dowolnym rozmiarze w systemie Windows, aby służyć do tego celu – nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie.

Jak tworzyć atrapy plików w systemie Windows

Wystarczy otworzyć wiersz poleceń i wpisać kilka szybkich poleceń. Działa również w dowolnej wersji systemu Windows. Naciśnij kombinację klawiszy „Windows + R”, aby otworzyć okno Uruchom, a następnie wpisz „cmd”. Wciśnij OK.

1625643225 426 Jak przetestowac predkosc sieci lub dysku twardego za pomoca fikcyjnego

Po otwarciu wiersza polecenia możesz rozpocząć tworzenie fikcyjnych plików do syta. Aby to zrobić, użyjemy Fsutil.exe, który jest wbudowanym narzędziem systemu plików, które umożliwia wykonywanie operacji na systemie plików z wiersza poleceń.


Oto składnia, której chcemy użyć do tworzenia fikcyjnych plików:

fsutil file createnew filename length

Długość pliku musi być w bajtach, więc jeśli nie masz pewności, jak przekonwertować duży plik na bajty, oto wartości, które musisz wprowadzić, aby faktycznie uzyskać żądane rozmiary:

1 MB = 1048576 bajtów

100 MB = 104857600 bajtów

1 GB = 1073741824 bajty

10 GB = 10737418240 bajtów

100 GB = 107374182400 bajtów

1 TB = 1099511627776 bajtów

Oto czego użyjemy w naszej składni do utworzenia fikcyjnego pliku o pojemności 1 gigabajta:

fsutil file createnew fakefile.txt 1073741824

Po prostu wpisz lub skopiuj i wklej ten tekst do wiersza poleceń i naciśnij „Enter”, a plik fikcyjny zostanie wygenerowany.

Po utworzeniu naszego nowego fikcyjnego pliku (wprowadzając prawdziwą wartość 1 gigabajta), możemy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „Właściwości”, aby zobaczyć jego rozmiar, który wynosi dokładnie 1 GB.

1625643225 343 Jak przetestowac predkosc sieci lub dysku twardego za pomoca fikcyjnego

Oczywiście możesz nie być w stanie zapamiętać dokładnego rozmiaru jednego gigabtye lub terabtyte, ale jeśli naprawdę potrzebujesz, możesz po prostu zapoznać się z tym artykułem!


Teraz możesz łatwo tworzyć fałszywe pliki o dowolnym rozmiarze na komputerze z systemem Windows – nie musisz już przeszukiwać komputera w poszukiwaniu plików o przybliżonych rozmiarach. Wystarczy kilka naciśnięć klawiszy, aby stworzyć dokładnie to, czego chcesz i uzyskać odpowiedzi, których potrzebujesz.

Testowanie rzeczy

Po utworzeniu fikcyjnego pliku możesz go użyć do przetestowania prędkości przesyłania wszystkiego, od prostego dysku flash USB po wymyślną nową sieć domową.

Testowanie prędkości transferu za pomocą fikcyjnego pliku jest tak proste, jak tylko możesz sobie wyobrazić. Załóżmy na przykład, że chcemy przetestować, ile czasu zajmuje zapisanie pliku o pojemności 10 gigabajtów na dysku flash przez USB 2 w porównaniu z USB 3. Aby to zrobić, tak naprawdę potrzebujemy tylko dysku flash , komputera z obydwoma typami portów USB i stoper.

Użyjemy pliku o pojemności 10 GB, ponieważ bardziej prawdopodobne jest, że zauważymy różnicę w czasie transferu przy większym pliku niż przy mniejszym. Przy mniejszych plikach różnica będzie znacznie mniej zauważalna.

Najpierw podłącz dysk flash do portu USB 2 (są czarne, a porty USB 3 są niebieskie), a następnie upuść plik na dysk i uruchom stoper tak jak ty.

Jak widać na poniższych zrzutach ekranu, różnica między skopiowaniem pliku 10 GB na dysk flash przez połączenie USB 2 a połączeniem USB 3 jest dość znacząca. Po lewej stronie jest czas USB 2, a po prawej USB 3. Transfer USB 3 jest o ponad dwie pełne minuty szybszy niż USB 2.

1625643226 810 Jak przetestowac predkosc sieci lub dysku twardego za pomoca fikcyjnego


Możesz powtórzyć ten test dla dowolnego rodzaju transferów, jakie sobie zażyczysz. Możesz sprawdzić, ile czasu zajmuje przeniesienie pliku z jednego komputera w sieci na inny, na dysk w chmurze lub porównać prędkości między urządzeniami, np. czas przesyłania pliku na jeden dysk zamiast na inny.

Nie ma ograniczeń co do tego, co możesz przetestować i czasu, więc jeśli zastanawiasz się nad wydajnością różnych urządzeń, połączeniem internetowym lub transferami sieciowymi, utwórz fikcyjny plik i nie zastanawiaj się więcej.

Czy ten post był pomocny?