Skip to content

Jak przyspieszyć folder systemu Windows, który ładuje się bardzo wolno?

28 de lipiec de 2021
img 56eb3462d8d65

Istnieje ciekawe zjawisko, które wielu z was prawdopodobnie napotkało: nawet na szybkim komputerze są pewne foldery, które system Windows ładuje się z bolesną powolnością. Na szczęście naprawa jest prosta, a wyniki są natychmiastowe.

Dlaczego Twoje foldery ładują się tak wolno

Istnieje długoletnia funkcja Eksploratora Windows, która sięga aż do systemu Windows Vista, w której można powiedzieć Eksploratorowi Windows, jaki rodzaj zawartości znajduje się w określonych folderach, aby zoptymalizować sposób wyświetlania tej zawartości.

Na przykład: możesz powiedzieć Eksploratorowi Windows, że dany folder jest miejscem, w którym przechowujesz pliki muzyczne, a on zaprezentuje te pliki w sposób najbardziej przydatny do przeglądania muzyki (np. w formacie szczegółowej listy z opcjami kolumn, takimi jak automatyczne włączanie czasu odtwarzania plików). Nawet jeśli nigdy nie powiesz Eksploratorowi Windows, co ma robić, automatycznie domyślnie ustawia on niektóre foldery na różne ustawienia (folder biblioteki „Muzyka” jest oczywiście domyślnie wyświetlany w formacie plików muzycznych), a następnie używa funkcji o nazwie Automatyczne wykrywanie typu folderu na odpoczynek. System automatycznego wykrywania najlepiej zgaduje, co znajduje się w folderze, na podstawie liczby plików różnych typów, ostatnio dodanych plików i tak dalej.

1627487938 103 Jak przyspieszyc folder systemu Windows ktory laduje sie bardzo wolno

Kiedy to działa, jest to świetna funkcja. Kiedy to nie działa, jest to dość irytujący błąd: gdy folder z dużą liczbą plików jest zoptymalizowany pod kątem „obrazów”, natychmiast przegląda wszystkie pliki w folderze, niezależnie od tego, czy folder jest w widoku miniatur, czy nie , aby sprawdzić i odświeżyć wszystkie miniatury wszystkich znalezionych w nich plików.

Nawet na mocnym komputerze z nowoczesnym procesorem, dużą ilością pamięci RAM i szybkim dyskiem półprzewodnikowym proces ten może zająć od 10-15 sekund do ponad minuty, w zależności od liczby plików w folderze. Na starszych komputerach może nawet całkowicie zablokować Eksploratora Windows (nie tylko ten folder).


Doskonałym przykładem tego boleśnie powolnego błędu zmiany plików w akcji jest folder „Pobrane” systemu Windows, który dzięki tej całej funkcji automatycznego wykrywania typów folderów jest zwykle ustawiony na tryb obrazu na większości komputerów. Gdybyśmy stawiali zakłady na to, co doprowadziło Cię do tego artykułu, z radością założylibyśmy się, że szukasz rozwiązania do folderu Pobrane, który zajmuje kilka minut na załadowanie i wyświetlenie plików. Nie martw się, nie ocenimy Twojego zaśmieconego folderu Pobrane, jeśli nie ocenisz naszego.

Na szczęście rozwiązanie problemu jest tak proste, jak powiedzenie systemowi Windows, aby przestał traktować folder jak galerię obrazów.

Jak zmienić optymalizacje folderów

Tak długo, jak wiesz, gdzie szukać, zmiana optymalizacji folderów jest łatwa. Najpierw znajdź folder, z którym masz problemy. Zazwyczaj większość ludzi ma tylko jeden folder, który jest szczególnie powolny, ale jeśli masz wiele folderów, które źle się zachowują, możesz zastosować podejście odgórne i zmienić ustawienia folderu nadrzędnego, aby zastosować zmiany do wszystkich podfolderów.

Po zlokalizowaniu folderu po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy sam folder w Eksploratorze Windows lub, jeśli folder jest otwarty, pusty obszar w okienku Eksploratora Windows. Wybierz z menu kontekstowego prawego przycisku myszy „Właściwości”.

1627487938 843 Jak przyspieszyc folder systemu Windows ktory laduje sie bardzo wolno

W menu Właściwości wybierz zakładkę „Dostosuj”.

1627487938 361 Jak przyspieszyc folder systemu Windows ktory laduje sie bardzo wolno

Na karcie Dostosuj znajdziesz wpis „Zoptymalizuj ten folder dla:” z rozwijanym menu. Opcje w rozwijanym menu to: „Pozycje ogólne”, „dokumenty”, „zdjęcia”, „muzyka” i „wideo”. Wybierz „Pozycje ogólne”.

1627487938 838 Jak przyspieszyc folder systemu Windows ktory laduje sie bardzo wolno

Jeśli chcesz zastosować zmiany do wszystkich folderów w tym folderze, wybierz „Zastosuj również ten szablon do wszystkich podfolderów” pod rozwijanym menu.

1627487939 976 Jak przyspieszyc folder systemu Windows ktory laduje sie bardzo wolno


Kliknij „Zastosuj”, a następnie „OK” u dołu menu Właściwości. Wróć do kłopotliwego folderu, naciśnij F5, aby ponownie załadować folder.

1627487939 86 Jak przyspieszyc folder systemu Windows ktory laduje sie bardzo wolno

Zmiany powinny nastąpić natychmiast, a przerażający czas oczekiwania na załadowanie folderu powinien już dawno minąć.

Dzięki prostemu, drobnemu ulepszeniu nie musisz już robić przerwy na kawę, czekając na załadowanie folderu Pobrane.

Czy ten post był pomocny?