Skip to content

Jak ręcznie tworzyć złożone znaki w programie Word

28 de lipiec de 2021
00 lead image customize compound characters

Jeśli od czasu do czasu musisz użyć w dokumentach symboli matematycznych, które nie są dostępne w oknie dialogowym „Wstaw symbol” programu Word, istnieje kilka prostych metod wprowadzania własnych niestandardowych znaków złożonych.

Czcionka „Arial Unicode MS” zawiera mnóstwo angielskich znaków i symboli (a także znaków chińskich, japońskich i koreańskich), ale nie ma symboli statystycznych. Ma jednak bardzo przydatną funkcję zwaną „łączeniem znaki diakrytyczne”, takich jak p-hat (litera „p” z karatem nad nią, jak pokazano na powyższym obrazku) i y-bar (litera „y” z poziomym paskiem nad nią, jak zobaczysz później w tym artykuł). Poniżej pokazano, jak łatwo tworzyć te znaki złożone za pomocą okna dialogowego „Wstaw symbol”, a następnie za pomocą kodów znaków.

UWAGA: Zwiększyliśmy rozmiar tekstu na tych obrazach do 200% w programie Word, aby ułatwić przeglądanie.

Aby wstawić niestandardowy znak złożony za pomocą okna dialogowego „Wstaw symbol”, wpisz literę, nad którą chcesz dodać znak diakrytyczny. Następnie kliknij zakładkę „Wstaw”.

1627496984 468 Jak recznie tworzyc zlozone znaki w programie Word

W sekcji „Symbole” kliknij przycisk „Symbol”, a następnie wybierz „Więcej symboli” z menu rozwijanego.

1627496984 917 Jak recznie tworzyc zlozone znaki w programie Word


Jeśli twoje okno Worda jest zbyt wąskie, zobaczysz tylko przycisk „Symbole”. W takim przypadku kliknij przycisk „Symbole”, a następnie kliknij „Symbol” i wybierz „Więcej symboli” z menu rozwijanego.

1627496985 699 Jak recznie tworzyc zlozone znaki w programie Word

W oknie dialogowym „Symbol” wybierz „Arial Unicode MS” z listy rozwijanej „Czcionka”.

1627496985 992 Jak recznie tworzyc zlozone znaki w programie Word

Upewnij się, że „Arial Unicode MS” jest zaznaczone na liście rozwijanej „Czcionka” w lewym górnym rogu, a „Unicode (szesnastkowy)” jest wybrany na liście rozwijanej „od” w prawym dolnym rogu, nad przyciskami „Wstaw” i „Anuluj”. Następnie znajdź znak diakrytyczny, którego chcesz użyć w tabeli symboli i kliknij go.

Jeśli znasz Kod znaku Unicode w przypadku znaku diakrytycznego możesz go również wpisać w polu edycji „Kod znaku”.

1627496985 310 Jak recznie tworzyc zlozone znaki w programie Word

Po wstawieniu symbolu okno dialogowe nie zamyka się automatycznie. Jest to niemodalne okno dialogowe, co oznacza, że ​​może pozostać otwarte podczas wykonywania innych czynności w głównym oknie programu. W dowolnym momencie możesz wrócić do okna dialogowego „Symbol”, aby wstawić inny symbol. Ponadto po wstawieniu symbolu przycisk „Anuluj” staje się przyciskiem „Zamknij”. Po zakończeniu korzystania z okna dialogowego kliknij „Zamknij”.

1627496985 76 Jak recznie tworzyc zlozone znaki w programie Word

Masz teraz niestandardowy znak złożony i możesz kontynuować pisanie po nim.

1627496985 517 Jak recznie tworzyc zlozone znaki w programie Word


Oto szybki i łatwy sposób na dodanie znaku diakrytycznego nad literą, jeśli znasz Kod znaku Unicode: po prostu wpisz kod bezpośrednio po literze (bez spacji)…

1627496985 97 Jak recznie tworzyc zlozone znaki w programie Word

…a następnie naciśnij „Alt + X”. Program Word konwertuje kod na znak diakrytyczny i umieszcza go nad poprzednią literą.

1627496985 66 Jak recznie tworzyc zlozone znaki w programie Word

Istnieje jednak sytuacja, w której ta druga metoda nie działa. Jeśli spróbujesz umieścić znak diakrytyczny nad literą „x”, nic się nie dzieje. Na przykład wpisanie „y0305” i naciśnięcie „Alt + X” spowoduje wyświetlenie symbolu y-bar na powyższym obrazku, ale wpisanie „x0305” i naciśnięcie „Alt + X” nie działa. Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje, ale znaleźliśmy informacje w Internecie, które to potwierdzają. Kiedy sami go testowaliśmy, rzeczywiście nie działało. Jeśli więc chcesz utworzyć znak złożony za pomocą litery „x”, postępuj zgodnie z pierwszą metodą.

Istnieje również bezpłatne narzędzie o nazwie WinCompose, które znajduje się w zasobniku systemowym i umożliwia łatwe tworzenie znaków złożonych za pomocą skrótów. Możesz pobrać WinCompose tutaj a także znaleźć instrukcje dotyczące korzystania z programu na tej samej stronie internetowej.

1627496985 375 Jak recznie tworzyc zlozone znaki w programie Word

Wszystkie trzy metody są łatwe w użyciu i umożliwiają dodawanie kombinacji znaki diakrytyczne do dokumentów programu Word bez konieczności korzystania z Edytora równań. WinCompose nie wymaga programu Word, więc możesz go używać do wstawiania symboli do innych programów, takich jak Notatnik.

Czy ten post był pomocny?