Skip to content

Jak robić dobre zdjęcia sylwetki

20 de lipiec de 2021
preview 17 1024x469 1

Aparaty cyfrowe mają problemy, gdy masz scenę, w której znajdują się zarówno bardzo jasne, jak i bardzo ciemne elementy – w kategoriach fotograficznych szeroki zakres dynamiczny. Jedną z opcji jest użycie lamp błyskowych, aby spróbować rozjaśnić ciemne obszary; drugą, często lepszą opcją, jest po prostu objąć ją i sfotografować sylwetkę. Zobaczmy, jak.

Jak zrobić zdjęcie sylwetki

Zdjęcia sylwetki nie są trudne do zrobienia, ale są możliwe tylko w określonych okolicznościach. Potrzebny jest obiekt oświetlony od tyłu jasnym źródłem światła, które również musi znajdować się na obrazie.

Najprostszym momentem na zrobienie zdjęć sylwetki jest godzina lub dwie po wschodzie słońca lub przed zachodem słońca w pogodny dzień. Gdy słońce znajduje się nisko na niebie, łatwo jest ustawić obiekt w taki sposób, aby był widoczny na sylwetce. Nie musi być nawet na wprost słońca, bo cały horyzont też będzie bardzo jasny – tak jak na tym zdjęciu, które zrobiłem dziś rano mojemu psu na plaży godzinę po wschodzie słońca. Użyję go jako przykładu do tego artykułu.

Jak robic dobre zdjecia sylwetki

Jedna krótka uwaga. Podczas gdy ja skupię się na wykorzystaniu słońca jako źródła światła, możesz robić sylwetki przy dowolnym jasnym świetle. Słońce jest po prostu najjaśniejszą rzeczą dostępną dla większości ludzi.

Gdy fotografujesz sylwetkę, łatwiej ci będzie, jeśli użyjesz trybu ręcznego lub trybu priorytetu przysłony. Niedoświetl zdjęcie o jeden lub dwa stopnie w stosunku do zaleceń miernika aparatu. Musisz uważać, aby nie rozświetlić świateł, ponieważ chcesz mieć dużo koloru na niebie, ale dobrym pomysłem jest również pozostawienie w obiekcie trochę tekstury; w postprodukcji zawsze możesz go całkowicie zaczernić.

Prawdopodobnie trochę prześwietliłem ten obraz. Na histogramie widać, że mam trochę czystej bieli w środku słońca, jednak mam teksturę, którą chcę u mojego psa, więc jestem z niej całkiem zadowolony.

1626797889 681 Jak robic dobre zdjecia sylwetki


Jeśli pozostawisz aparat w trybie automatycznym, najprawdopodobniej przełączy się między niedoświetleniem a prześwietleniem sceny. Jeśli masz szczęście, oddasz dobry strzał, ale nie będziesz mieć dużej kontroli i zajmie to kilka prób. Nawet jeśli korzystasz z telefonu, powinieneś użyć aplikacji, która pozwoli ci mieć pewną kontrolę nad ekspozycją.

Podczas gdy autofokus w nowoczesnym aparacie lub smartfonie nie powinien mieć większych problemów z sylwetką, jeśli robi zamieszanie, przełącz się na tryb ręcznego ustawiania ostrości i skup się na obiekcie. Dopóki używasz przysłony f/8 lub mniejszej, nie będziesz miał problemu z utrzymaniem ostrości w zadowalającym stopniu.

Jak edytować zdjęcie sylwetki

Zdjęcia sylwetki — podobnie jak prawie wszystkie zdjęcia — są znacznie ulepszone dzięki kilku prostym edycjom. Zamierzam pracować nad zmianami, które zwykle trzeba wprowadzać za pomocą aplikacji Zdjęcia na moim iPhonie, ale podobne narzędzia znajdziesz w każdej aplikacji do edycji. Jeśli masz Photoshopa, mój normalny obieg zdjęć również będzie działał idealnie.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest naprawienie wszelkich problemów. Na moim zdjęciu widać małą flarę obiektywu w lewym dolnym rogu (co jest częstym problemem w przypadku sylwetek), a horyzont nie jest prosty (widać to na powyższym obrazku), więc zamierzam je naprawić na raz za pomocą narzędzia do przycinania. Oto wynik.

1626797889 695 Jak robic dobre zdjecia sylwetki

Następnie nadszedł czas na dostosowanie jasności i kontrastu. Baw się suwakami, aż uzyskasz coś, co będzie dobrze wyglądać, ale ogólnie będziesz chciał dodać jak najwięcej kontrastu, nie tracąc szczegółów. Jeśli niedoświetliłeś lub prześwietliłeś swój obraz trochę tak jak ja, powinieneś to teraz naprawić.

1626797889 718 Jak robic dobre zdjecia sylwetki


Ostatnim krokiem jest zintensyfikowanie kolorów, które są już na zdjęciu. Dodaj tyle nasycenia, ile możesz, nie sprawiając, że obraz będzie wyglądał śmiesznie. Możesz także bawić się balansem bieli, aby przesunąć obraz bardziej w kierunku żółtego lub niebieskiego.

1626797889 801 Jak robic dobre zdjecia sylwetki

Po wykonaniu tej czynności powinieneś mieć dość epicko wyglądające zdjęcie sylwetki.

1626797890 572 Jak robic dobre zdjecia sylwetki

Wskazówki dotyczące wspaniałych zdjęć sylwetki

Robienie prostych zdjęć sylwetki jest dość łatwe, ale jeśli chcesz pójść trochę dalej, oto kilka wskazówek:

Czasami możesz robić zdjęcia sylwetki, dostajesz też długie cienie. Możesz je łączyć i używać cieni do tworzenia ciekawych kompozycji. Zrobiłem to z tym ujęciem molo w Santa Monica.

1626797890 232 Jak robic dobre zdjecia sylwetki

Kolor nieba ma tendencję do odgrywania dużej roli w dobrych zdjęciach sylwetek. Nie zadowalaj się tylko umiarkowanie interesującym wschodem lub zachodem słońca. Jeśli możesz, odwiedź to samo miejsce kilka dni z rzędu, aż dostaniesz naprawdę spektakularne.

1626797890 132 Jak robic dobre zdjecia sylwetki

Ogromna liczba zdjęć sylwetek to portrety. Kiedy są zrobione dobrze, mogą być naprawdę fajne, ale mogą też być dość ogólne. Mieszaj obiekty i baw się różnymi rzeczami, takimi jak obrazy krajobrazu.


Jedną wielką rzeczą, która może zmienić wygląd zdjęć sylwetki, jest ilość tekstury pozostawionej w obszarach zacienionych. Eksperymentuj i zobacz, co się stanie, gdy zostawisz je całkowicie czarne w porównaniu z pozostawieniem trochę szczegółów.

Początkującym fotografom często mówi się, aby unikali sytuacji z dużym zakresem dynamicznym, ale jeśli podejdziesz do tego we właściwy sposób i wiesz, czego się spodziewać, możesz zrobić naprawdę świetne zdjęcia sylwetki.

Czy ten post był pomocny?