Skip to content

Jak robić lepsze zdjęcia w trybie zdjęć seryjnych?

25 de lipiec de 2021
1627226326 preview 6

Tryb zdjęć seryjnych, w którym aparat robi zdjęcia tak długo, jak trzymasz wciśnięty przycisk migawki, jest przydatny, gdy próbujesz robić zdjęcia, sport, dziką przyrodę lub robić inne zdjęcia, na których obiekt porusza się szybko. Jest talent do robienia tego dobrze, więc zajmijmy się.

Wstępnie wizualizuj swój obraz

W trybie zdjęć seryjnych nie masz dużo czasu na myślenie o robionym zdjęciu. Zamiast tego musisz wszystko przemyśleć przed oddaniem strzału. Musisz wziąć pod uwagę wszystko, od ustawień aparatu po sposób komponowania końcowego obrazu.

Zacznij od wizualizacji, jak ma wyglądać ostateczny obraz (w fotografii nazywa się to wizualizacją wstępną), a następnie zacznij robićniezbędnydecyzje. Niektóre z najważniejszych rzeczy do przemyślenia to:

  • Jak ma wyglądać tło? Rozmazany i nieostry? Z konkretnym przedmiotem w nim? Gdzie trzeba stanąć, jakiej ogniskowej użyć i jaka powinna być przysłona, aby to osiągnąć?
  • Jak zamierzasz pokazać akcję? Zamrożenie wszystkiego w ułamku sekundy lub rozmycie ruchu? To zadecyduje o czasie otwarcia migawki i ISO. Określi również, jakiego trybu fotografowania użyć.

W poniższej sekwencji ujęć wiedziałem, że chcę, aby mój przyjaciel Will wzniecił śnieg i miał górę w tle. Zjechałem pierwszy i zająłem pozycję, aby mógł nabrać prędkości. Ponieważ chciałem, aby tło było ostre, musiałem zastosować wąską przysłonę i krótki czas otwarcia migawki. Był słoneczny dzień, więc zadbał o to obiektyw 17 mm z trybem priorytetu przysłony ustawionym na f/8 i ISO 200.

Jak robic lepsze zdjecia w trybie zdjec seryjnych

Kiedy zaczął jeździć na nartach, było już za późno, żeby cokolwiek zmienić, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że jesteś we właściwej pozycji i najpierw wybrać ustawienia.

Użyj trybu prawej ostrości

Właściwe ustawienie ostrości to jeden z największych sekretów robienia zdjęć w trybie zdjęć seryjnych. Początkujący często całkowicie tracą ostrość lub ich aparat jest w złym trybie, więc blokuje ostrość dla pierwszego ujęcia, a następnie albo pozostaje skupiony na (teraz niewłaściwym) punkcie, albo spowalnia serię podczas wyszukiwania nowego punktu ostrości. Istnieje kilka sposobów rozwiązania tych problemów.


Najlepszym sposobem na skupienie się na zdjęciach seryjnych jest wstępne ustawienie ostrości w miejscu, w którym spodziewany jest obiekt, a następnie przełączenie na tryb ręcznego ustawiania ostrości. W ten sposób autofokus w ogóle nie będzie Ci przeszkadzał. To właśnie zrobiłem na tych zdjęciach mojego przyjaciela Jeremy’ego spadającego z klifu.

1627226326 399 Jak robic lepsze zdjecia w trybie zdjec seryjnych

Niestety ta technika działa tylko wtedy, gdy obiekt porusza się poziomo po kadrze, pozostając w tej samej płaszczyźnie ostrości. Jeśli obiekt w ogóle zbliża się lub oddala od Ciebie, musisz użyć autofokusa.

Większość aparatów ma trzy tryby autofokusa:

  • Pojedynczy autofokus (One-Shot AF w Canon i AF-S w Nikonie), który znajduje ostrość raz, a następnie pozostaje zablokowany.
  • Ciągły autofokus (AI Servo w Canon i AF-C w Nikonie), który stale śledzi poruszające się obiekty.
  • hybrydowy autofokus (AI Focus na Canonie i AF-A na Nikonie), który łączy oba; jeśli obiekt się poruszy, kamera będzie go śledzić, ale spróbuje pozostać zablokowana.

W przypadku zdjęć seryjnych prawie, potrzebować aby korzystać z ciągłego autofokusa. Inne tryby mogą powodować problemy.

Nawet przy ciągłym autofokusie Twój aparat może dać Ci więcej opcji ukrytych w menu. Za pomocą aparatu mogę wybierać spośród różnych trybów w zależności od rodzaju poruszającego się celu, który śledzę. Zagłębić się i sprawdzić, czy aparat pozwala wybrać między stałymi lub nieregularnymi obiektami, a następnie wybrać najbardziej odpowiedni dla obiektu.


Ostatnią kwestią dotyczącą ostrości jest przysłona. Czasami będziesz musiał pozwać ustaloną przysłonę z powodów kreatywnych, ale jeśli możesz, lepiej użyć nieco węższej przysłony. Używanie przysłony w okolicach f/8 jest idealne; dodatkowa głębia ostrości oznacza, że ​​nawet jeśli aparat nieznacznie traci ostrość, obiekt prawdopodobnie nadal będzie ostry.

Użyj odpowiedniego trybu zdjęć seryjnych

Twój aparat nie może robić zdjęć w nieskończoność. Zwykle, o ile nie masz dedykowanego aparatu sportowego, masz około trzech lub czterech sekund ciągłego fotografowania, zanim aparat zwolni. Są sposoby na obejście tego.

Jeśli potrzebujesz naprawdę szybkiej serii przez krótki czas, użyj normalnego trybu zdjęć seryjnych z dużą szybkością. Da ci to największą szansę na uzyskanie pożądanego ujęcia.

Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz dłuższego trybu zdjęć seryjnych, sprawdź, czy Twój aparat ma tryb zdjęć seryjnych o niskiej szybkości. Wiele kamer ma jeden, który ma około trzech klatek na sekundę (FPS), który może trwać znacznie dłużej niż tryb szybki.

Ostatnią opcją, jeśli potrzebujesz długiej, szybkiej serii, jest obniżenie jakości zdjęć. Zalecamy robienie zdjęć RAW, ale w mgnieniu oka możesz przełączyć się na JPEG. Daje to dłuższą szybką serię kosztem danych obrazu.

Przewiduj i oddaj strzał

Po skonfigurowaniu wszystkiego nadszedł czas, aby zrobić zdjęcie. Wiele musi się wydarzyć w krótkim czasie, więc oto, co musisz zrobić:

  • Zacznij śledzić obiekt przez obiektyw, zanim zaczniesz robić zdjęcia. Chcesz wyczuć prędkość i kierunek, w jakim się poruszają, aby móc przewidzieć, co się wydarzy.
  • Postaraj się lekko poprowadzić temat. Obrazy akcji są silniejsze, gdy obiekt wydaje się poruszać w kadrze, niż z niego. Oznacza to, że potrzebujesz więcej miejsca na obrazie przed obiektem niż za nim.
  • Gdy obiekt się zbliży, naciśnij spust migawki. Upewnij się, że zrobisz to, zanim dotrą do miejsca, w którym chcesz je zobaczyć na ostatecznym obrazie. Lepiej zmarnować strzał lub dwa przed akcją niż przegapić.
  • Strzelaj dalej, aż akcja się skończy lub tryb zdjęć seryjnych zwolni do pełzania.

1627226326 467 Jak robic lepsze zdjecia w trybie zdjec seryjnych


Jeśli wszystko poszło dobrze, jedna z Twoich klatek będzie ujęciem, którego szukasz.

Zrób to jeszcze raz

Konsekwentne robienie dobrych zdjęć w trybie zdjęć seryjnych wymaga praktyki, więc rób to dalej. W tym artykule skupiłem się na lekko wyreżyserowanych ujęciach sportowych, ale wszystkie porady są takie same, niezależnie od tego, czy fotografujesz modelki odgarniające włosy do tyłu, czy mecz piłki nożnej. Różnica polega na wynikach Twoich decyzji, a nie na tym, jakie decyzje należy podjąć i jakie ramy czasowe masz na ich podjęcie.

Czy ten post był pomocny?