Skip to content

Jak robić lepsze zdjęcia z okna?

21 de lipiec de 2021
1626855277 preview 4 1024x469 1

Okna mogą wydawać się przejrzyste, gdy przez nie patrzysz, ale kiedy robisz zdjęcie, zauważysz, że szkło ma dość znaczący wpływ na wygląd rzeczy. Będą odbicia, rozbłyski i wszelkiego rodzaju dziwne rzeczy, które twój mózg w większości ignoruje – ale kamera rejestruje. Zobaczmy, jak robić lepsze zdjęcia poza oknami.

Strzelaj od środka

Tak jak dużo łatwiej jest wyjrzeć przez okno od wewnątrz niż na zewnątrz, tak dużo łatwiej robić zdjęcia od wewnątrz. Nigdy nie zrobisz dobrej sesji zdjęciowej z zewnątrz w chyba że celowo umieszczasz odbicia w obrazie. To trochę trop fotografii ulicznej i robienie tego dobrze nie jest tym, na co dzisiaj patrzymy. (Może to być również trochę przerażające).

Zamiast tego chcemy zminimalizować odbicia podczas fotografowania z wnętrza domu/samochodu/samolotu/pociągu/skrzynki telefonicznej, a nie na odwrót.

Jeśli jesteś w miejscu publicznym, prawdopodobnie nie masz dużej kontroli nad swoim środowiskiem, więc ta sekcja jest „fajnie, jeśli możesz to zrobić, nie martw się, jeśli nie możesz”.

Zacznij od zgaszenia wszelkich świateł w środku. Im ciemniejsze wnętrze, tym mniej refleksów będziecie musieli się zmierzyć. W szczególności staraj się wyłączyć wszelkie światła, które świecą bezpośrednio w oknie; będziesz mógł zobaczyć ich odbicia, jeśli przyjrzysz się uważnie. Jeśli nie możesz zgasić światła, możesz również użyć swojego ciała lub kawałka materiału, aby zasłonić kamerę przed resztą pokoju.


Weź ściereczkę i trochę ciepłej wody z mydłem i umyj okno na zewnątrz i wewnątrz. Wszystko, co przyklei się do okna, również wpłynie na jakość obrazu. Ponownie jednak, prawdopodobnie nie będziesz mieć tej opcji, chyba że fotografujesz dziką przyrodę z własnego domu. Jednak nawet szybkie przetarcie rękawem swetra może zajść daleko.

Podejdź tak blisko, jak to możliwe

Najłatwiejszym sposobem na zrobienie zdjęcia przez okno jest umieszczenie obiektywu jak najbliżej szyby: dotykanie go jest idealne. Im dalej się znajdujesz, tym bardziej okno będzie zakłócać takie rzeczy, jak autofokus i tym bardziej prawdopodobne jest, że zobaczysz drobne zanieczyszczenia lub odbicia. Jeśli używasz smartfona, dosłownie przyciśnij go do okna.

Różnicę widać na dwóch poniższych zdjęciach. Pierwsza, którą wsiadłem do pociągu z oknami, miała pojedynczą szybę z telefonem przyciśniętym do niej.

Jak robic lepsze zdjecia z okna

Całkiem dobre? Teraz spójrz na to drugie ujęcie. Zostało to zrobione w samolocie, w którym znajdują się dwie tafle szkła oddalone od siebie o około 1/2 cala. Mój telefon jest dociśnięty do pierwszej szyby, ale nawet ta niewielka szczelina wystarczy, by druga szyba ingerowała w jakość obrazu.

1626855276 185 Jak robic lepsze zdjecia z okna

Nie strzelaj w słońce

Jeśli chcesz robić dobre zdjęcia przez okno, smutnym faktem jest to, że nie możesz strzelać w słońce. Obiektywy aparatów wykorzystują wysokiej jakości szkło i specjalne powłoki, aby zminimalizować flarę obiektywu, a nawet oni nadal to robią. Okna rozświetlają się jak choinka, gdy pada na nie słońce.

Ja, oczywiście, ciągle ignoruję własne rady i na kolejnych dwóch zdjęciach widać, jak pomimo moich najlepszych starań, obydwa zdjęcia psuje brzydka flara obiektywu.

1626855276 459 Jak robic lepsze zdjecia z okna

Widzieć?

1626855276 478 Jak robic lepsze zdjecia z okna


Szkoda, bo bez okna przeszkadzało światło w obu tych miejscach. Może powinienem był zaciągnąć hamulec bezpieczeństwa w pociągu, żeby oddać strzał!

Przejmij kontrolę ręczną

O ile nie masz niesamowitej oranżerii, w której możesz oglądać ptaki przychodzące do kąpieli i jedzące, prawdopodobnie przez większość czasu, gdy próbujesz zrobić zdjęcie przez okno, robisz to z jadącego pojazdu. To sieje spustoszenie w przypadku funkcji automatycznej ekspozycji, a nawet autofokusa, w twoim słabym aparacie. To nie jest normalne, że z dużą prędkością jedzie bokiem.

1626855276 718 Jak robic lepsze zdjecia z okna

Kiedy automatyczne systemy aparatu nie wykonują swojej pracy, oznacza to jedno: musisz przejąć kontrolę ręczną. Jak zawsze, nie musisz kontrolować wszystkich ustawień. Musisz tylko upewnić się, że czas otwarcia migawki jest wystarczająco szybki, aby zamrozić cały ruch. Możesz to zrobić za pomocą trybu priorytetu migawki lub ręcznie ustawiając przysłonę i ISO oraz używając trybu priorytetu przysłony.

1626855276 21 Jak robic lepsze zdjecia z okna

Jeśli używasz smartfona, prawdopodobnie będziesz musiał need pobierz aplikację aparatu innej firmy— lub włącz tryb Pro na niektórych telefonach Samsung — aby uzyskać sterowanie ręczne. Nie będziesz mógł zmienić przysłony, ale będziesz mógł ustawić czas otwarcia migawki i ISO.

Na iOS, uwielbiam Kamera halogenowa (5,99 USD). W przypadku Androida zalecamy Otwarta kamera (wolny).

Kiedy podróżujesz, prawie niemożliwe jest, aby nie spróbować zrobić kilku zdjęć przez okno pojazdu, w którym się znajdujesz. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a Twoje zdjęcia mogą być użyteczne. Prawie wszystkie zdjęcia pochodzą z podróży pociągiem z Chicago do Portland i jestem bardzo zadowolona z tych dobrych.

Czy ten post był pomocny?