Skip to content

Jak robić zdjęcia, które są zawsze ostre?

27 de lipiec de 2021
1627390327 preview 3

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się fotografowie, jest skupienie się na gwoździach. To zawsze denerwujące, gdy myślisz, że zrobiłeś dobre zdjęcie w plenerze, a potem wracasz do domu i widzisz, że obiekt jest lekko rozmazany. Oto, jak upewnić się, że zdjęcia są zawsze ostre.

Ostrość jest bardzo ważna w fotografii. To duża część robienia ostrych zdjęć, a także sposób na kierowanie wzrokiem widza. Ludzie są automatycznie przyciągani do ostrych obszarów obrazu. Jeśli stracisz ostrość, coś będzie wyglądać delikatnie nie tak, jak na tym moim ujęciu.

1627390326 70 Jak robic zdjecia ktore sa zawsze ostre

Namieszałem i skupiłem się na rękach faceta. Uwielbiam to ujęcie poza tym, ale niestety, ponieważ ostrość jest wyłączona, wszystko, co mogę z nim zrobić, to użyć go jako przykładu moich wad! Upewnijmy się, że ci się nie przydarzy to samo.

Wybierz odpowiednią przysłonę

Ostrość i głębia ostrości są ze sobą powiązane. Im większa głębia ostrości, tym większa ostrość obrazu. Oznacza to, że przysłona jest dużą częścią ostrości – a właściwie dużą częścią tego, jak łatwo jest ustawić ostrość.

Fotoreporterzy i fotografowie uliczni mają maksymę: „f/8 i bądź tam”. Innymi słowy, przy f/8 z normalnym obiektywem, o ile nie skupiasz się na tle lub skrajnym pierwszym planie, wszystko na zdjęciu będzie ostre.

1627390326 199 Jak robic zdjecia ktore sa zawsze ostre


I odwrotnie, jeśli używasz długiego obiektywu i szerokiej przysłony, takiej jak f/1,8, głębia ostrości może wynosić zaledwie kilka centymetrów. Przyjrzeliśmy się temu w całości w moim artykule na temat ustawiania ostrości za pomocą obiektywów z szeroką aperturą.

1627390326 931 Jak robic zdjecia ktore sa zawsze ostre

Jeśli chcesz, aby obraz był ostry, musisz wybrać odpowiednią odpowiednią przysłonę do zadania. O ile nie musisz używać szerokiej przysłony ze względu na kreatywność lub ekspozycję, powinieneś wybrać coś między f/8 a f/16. To czyni rzeczy nieskończenie łatwiejszymi. Jeśli musisz użyć szerokiej przysłony, śmiało, po prostu wiedz, że będziesz musiał pracować nieco ciężej, aby zachować ostrość zdjęć.

Zdecyduj, czy użyć ręcznego, czy autofokusa

Istnieją zalety zarówno ręcznego, jak i autofokusa, zwłaszcza gdy przejmujesz kontrolę nad autofokusem, jak zalecamy tutaj w How-To Geek. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś domyślnie korzystać z autofokusa, chyba że:

  • Fotografujesz ze statywu i chcesz ustawić ostrość w określonej odległości, a nie w określonym punkcie.
  • Robisz zdjęcia gwiazdom.
  • Jest zbyt ciemno, aby autofokus aparatu mógł niezawodnie znaleźć ostrość.
  • Robisz ustawione zdjęcie akcji i chcesz wstępnie skupić się na punkcie, w którym wszystko się wydarzy.
  • Skupiasz się przez coś takiego jak pole trawy, drzewo, zasłony lub cokolwiek innego, co spowoduje włączenie autofokusa.
  • Autofokus nie powiódł się.

Uwielbiam ręczne ustawianie ostrości i często używam go do fotografowania krajobrazów, ale przez większość czasu jest zbyt wolny.

Jeśli skupiasz się ręcznie…

Jeśli zdecydowałeś się skupić ręcznie, mamy artykuł, który poprowadzi Cię przez właściwy sposób, aby to zrobić. Najważniejszą rzeczą jest skorzystanie z ekranu Live View aparatu i powiększenie do 10x (lub jakkolwiek możesz powiększyć). W ten sposób będziesz mógł upewnić się, że najdrobniejsze szczegóły są wyostrzone.

Jeśli używasz autofokusa…

Jeśli korzystasz z autofokusa, masz jeszcze kilka decyzji do podjęcia. Musisz zdecydować, który punkt autofokusa lub kombinację punktów autofokusa i jakiego trybu autofokusa użyć.

Twój aparat daje możliwość użycia pojedynczego punktu autofokusa, ich grupy lub całego czujnika autofokusa, aby znaleźć ostrość. Ogólnie rzecz biorąc, niewielka grupa punktów autofokusa zapewnia najlepszą równowagę, ponieważ możesz umieścić ją nad obiektem i pozwolić aparatowi zrobić resztę, bez obawy, że znajdzie ostrość na czymś przypadkowym w tle.


Powinieneś użyć jednego punktu autofokusa, jeśli fotografujesz obiektywem z szeroką przysłoną i potrzebujesz bardzo konkretnej rzeczy do ustawienia ostrości, na przykład oka fotografowanego obiektu lub małego ptaka na drzewie.

1627390327 483 Jak robic zdjecia ktore sa zawsze ostre

Powinieneś używać całego czujnika autofokusa, gdy musisz być elastyczny, na przykład podczas robienia zdjęć ulicznych. Jeśli nie masz pewności, gdzie będzie następny obiekt, możesz pozwolić aparatowi wybrać inny punkt ostrości dla każdego zdjęcia. Jest to szczególnie skuteczne, gdy używasz przysłony f/8.

Aby uzyskać więcej informacji na temat punktów autofokusa, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, aby jak najlepiej wykorzystać autofokus.

Musisz także zdecydować, jakiego trybu autofokusa użyć. Trzy opcje to:

  • Pojedynczy autofokus (One-shot AF lub AF-S), który znajduje ostrość, a następnie pozostaje zablokowany.
  • Ciągły autofokus (AI Servo lub AF-C), który nieustannie próbuje znaleźć ostrość.
  • Hybrydowy autofokus (AI Focus lub AF-A), który działa jak pojedynczy autofokus, dopóki obiekt się nie poruszy, a następnie działa jak ciągły autofokus.

Polecam używać trybu ciągłego i autofokusa z przyciskiem wstecz, ale to zaawansowana sztuczka. Jeśli dopiero zaczynasz, tryb hybrydowy jest najprostszy i najbardziej elastyczny w użyciu. Jeśli wiesz, że fotografujesz stale poruszające się obiekty, przełącz na tryb ciągły. Jeśli fotografujesz krajobrazy lub inne obiekty, które nigdzie nie odchodzą szybko, możesz przełączyć się na tryb pojedynczy.

Czasami, gdy używasz autofokusa, obiekt nie znajdzie się dokładnie pod punktem lub grupą autofokusa, której chcesz użyć. W takim przypadku użyj trybu pojedynczego ogniskowania, umieść obiekt bezpośrednio pod używanym punktem autofokusa, naciśnij do połowy przycisk migawki, aby ustawić ostrość na obiekcie, a następnie przytrzymaj przycisk migawki do połowy, aby zablokować ostrość, ponownie skomponuj obraz i naciśnij do końca spust migawki, aby zrobić zdjęcie.

Sprawdź po strzelaniu

Skupienie to jedna z niewielu rzeczy, których naprawdę nie można naprawić w domu. Nie ma znaczenia, jeśli straciłeś ostrość o kilka centymetrów, prawdopodobnie nie będziesz w stanie zrobić wiele z rozmytym obrazem. Oznacza to, że musisz zrobić zdjęcie na miejscu.

1627390327 729 Jak robic zdjecia ktore sa zawsze ostre


Co kilka minut poświęć trochę czasu na przeglądanie zdjęć zrobionych na ekranie aparatu. Jeśli są jakieś zdjęcia, na których używałeś szerokiej przysłony lub z jakiegoś innego powodu mogłeś stracić ostrość, powiększ 10x i sprawdź; ekran jest zbyt mały, aby wiedzieć na pewno bez powiększania. Jeśli zdjęcie nie jest ostre, zawsze możesz zrobić zdjęcie ponownie. Jeśli tak, to wiesz, że jesteś bezpieczny.

Umiejętność niezawodnego ustawiania ostrości jest ważną umiejętnością do opanowania przez fotografów. Nawet w trudnych sytuacjach musisz być w stanie wrócić do domu ze zdjęciami, które chcesz zrobić.

Kredyty obrazkowe: Kanon.

Czy ten post był pomocny?