Skip to content

Jak robić zdjęcia RAW na swoim iPhonie

24 de lipiec de 2021
1627131554 preview 2 1024x469 1

RAW to format obrazu, który zawiera znacznie więcej danych niż JPG. Został zaprojektowany tak, abyś mógł przechwycić jak najwięcej danych za pomocą aparatu, co zapewnia większą elastyczność późniejszej edycji. Oto jak robić zdjęcia RAW na iPhonie lub iPadzie.

Aktualizacja: Współczesne iPhone’y — począwszy od iPhone’a 12 Pro i iPhone’a 12 Pro Max – mają teraz wbudowaną obsługę formatu ProRAW firmy Apple. Wypróbuj Apple ProRAW, jeśli Twój iPhone to obsługuje.

Różnica między RAW a JPG

JPG to świetny format do udostępniania zdjęć. Jest szeroko obsługiwany, stosunkowo mały i obsługuje prawie każdy rozmiar lub jakość obrazu. Ma jednak poważne ograniczenia, jeśli chodzi o robienie zdjęć: nowoczesny sensor może wykryć o wiele więcej informacji, niż można zapisać w pojedynczym pliku JPG. Tutaj wkracza format RAW.

Format RAW jest zwykle używany w lustrzankach cyfrowych i innych wysokiej klasy aparatach, ale jest teraz dostępny w smartfonach. Może zawierać wszystkie informacje przechwycone przez aparat, takie jak pełny zakres dynamiczny czujnika i mnóstwo dodatkowych informacji o kolorach. Tam, gdzie zdjęcie JPG za pomocą mojego iPhone’a 7 Plus wynosi około 1,5 MB, plik RAW ma ponad 10 MB. To dużo więcej informacji do pracy.

Oto porównanie plików JPG (po lewej) i RAW (po prawej) prawie prosto z aparatu mojego iPhone’a.

1627131553 478 Jak robic zdjecia RAW na swoim iPhonie

A oto jak wyglądają po dość agresywnej edycji.

1627131553 52 Jak robic zdjecia RAW na swoim iPhonie


Chociaż nigdy tak naprawdę nie chcesz popychać zdjęcia tak daleko, możesz zobaczyć, że tekstura liści w pliku RAW nadal wygląda dobrze, podczas gdy w JPG zniknęły. Na niebie jest też nieco bardziej subtelny błękit.

Ponieważ przechowywanie jest tanie i prawie zawsze chcesz pracować z plikami o najwyższej możliwej jakości, sensowne jest robienie zdjęć RAW na iPhonie, jeśli poważnie myślisz o robieniu dobrych zdjęć. Dają ci tylko więcej opcji.

Fotografowanie RAW na Twoim iPhonie

Standardowa aplikacja Aparat na iOS nie obsługuje przechwytywania zdjęć RAW, więc zamiast tego musisz użyć aplikacji innej firmy. Opcji jest sporo, ale nasze dwie ulubione to VSCO (bezpłatnie) i Kamera halogenowa (5,99 USD).

VSCO

Aktualizacja: Od początku 2021 r. aplikacja VSCO Camera nie może już robić zdjęć w formacie RAW. Ta funkcja była przerwane i usunięte z aplikacji.

VSCO to jedna z najlepszych aplikacji do edycji dostępnych na iOS, a jej wbudowany aparat może przechwytywać pliki RAW. Wspaniałą rzeczą jest to, że możesz zrobić zdjęcie, a następnie od razu je edytować za pomocą niesamowitych narzędzi do edycji VSCO.

Pobierz VSCO i uruchom go. Stuknij ikonę aparatu u góry ekranu.

1627131553 826 Jak robic zdjecia RAW na swoim iPhonie1627131553 832 Jak robic zdjecia RAW na swoim iPhonie

Domyślnie aparat przechwytuje tylko pliki JPG. Aby przechwycić pliki RAW, dotknij małej ikony RAW w lewym dolnym rogu. Jeśli jest przyciemniony, przechwytujesz pliki JPG; jeśli jest jednolicie biały, robisz zdjęcia RAW. Należy zauważyć, że pliki RAW można przechwytywać tylko za pomocą tylnego aparatu. Niestety nie ma dla mnie selfie w formacie RAW!

1627131553 228 Jak robic zdjecia RAW na swoim iPhonie1627131553 452 Jak robic zdjecia RAW na swoim iPhonie


Jedną z przydatnych funkcji VSCO jest to, że naprawdę łatwo można zobaczyć wszystkie przechwycone zdjęcia RAW. Na ekranie głównym dotknij menu rozwijanego „Studio”, a następnie wybierz opcję „RAW”.

1627131553 217 Jak robic zdjecia RAW na swoim iPhonie1627131553 599 Jak robic zdjecia RAW na swoim iPhonie

Zdjęcia RAW mają również małe R w prawym dolnym rogu ich miniatur.

Halogenek

VSCO to świetna aplikacja do edycji, ale nie jest to najlepsza czysta kamera. Do tego chcesz Halogenek. Za 5,99 USD jest to drogie za aplikację, ale warto, jeśli regularnie używasz iPhone’a jako aparatu. Oprócz obsługi formatu RAW otrzymujesz szybkie i łatwe w użyciu ręczne sterowanie, dzięki czemu możesz mieć pełną kontrolę nad ekspozycją.

Pobierz Halide i otwórz go.

1627131553 628 Jak robic zdjecia RAW na swoim iPhonie1627131553 499 Jak robic zdjecia RAW na swoim iPhonie

Domyślnie Halide przechwytuje pliki RAW. Jeśli chcesz je wyłączyć, przeciągnij w dół od góry ekranu, a następnie wybierz opcję „RAW”. Kiedy jest żółty, przechwytujesz pliki RAW; kiedy jest biały, robisz JPG.

1627131554 308 Jak robic zdjecia RAW na swoim iPhonie1627131554 81 Jak robic zdjecia RAW na swoim iPhonie

Podobnie jak w przypadku VSCO, za pomocą tylnego aparatu można przechwytywać tylko pliki RAW.

Edycja zdjęć RAW na iPhonie

Chociaż możesz edytować pliki RAW za pomocą aplikacji Zdjęcia na iOS, nie jest to najlepsze narzędzie do pracy. Nie ma szczególnie potężnych narzędzi, aby jak najlepiej wykorzystać dodatkowe dane, a po edycji pliku RAW nie będzie można edytować danych RAW w żadnej innej aplikacji do edycji obrazów. Zobaczą Twoje pliki RAW jako standardowy podgląd JPG Twoich zmian, które dołączył do nich iOS.

Najlepsze aplikacje do edycji plików RAW na iPhonie to VSCO (wolny), Snapseed (bezpłatny) i Mobilny Lightroom (bezpłatnie – 9,99 USD/miesiąc).

Prawdziwą siłą VSCO jest aplikacja do edycji obrazu. Jeśli przechwytujesz pliki RAW za pomocą aparatu, równie dobrze możesz je po prostu edytować. Możesz także importować pliki RAW, które nagrywasz innym aparatem.

Snapseed to jedna z najlepszych aplikacji do edycji mobilnej. To moja droga do większości rzeczy. Jeśli potrzebujesz aplikacji do edycji ogólnego przeznaczenia, która również obsługuje pliki RAW, jest to ta, do której należy się udać.

Lightroom Mobile to smartfonowa wersja programu Adobe Photoshop Lightroom. Lightroom to coś więcej niż tylko edytor: to także aplikacja do zarządzania katalogami i obrazami. Wersja mobilna ma wszystkie najlepsze funkcje aplikacji komputerowej, w tym niesamowitą obsługę formatu RAW. Jeśli robisz dużo zdjęć, chcesz zsynchronizować swoje zdjęcia z katalogiem Lightroom na komputerze lub po prostu potrzebujesz najlepszych narzędzi, jest to aplikacja, której możesz użyć. Jedynym minusem jest to, że odblokowanie wszystkich funkcji Lightroom Mobile kosztuje 4,99 USD miesięcznie tylko za aplikację mobilną lub 9,99 USD w ramach Plan fotograficzny Adobe Creative Cloud.

Fotografowanie plików RAW zamiast JPG zapewnia znacznie większą elastyczność podczas fotografowania iPhonem. Będziesz musiał je edytować, aby jak najlepiej wykorzystać to, ale jeśli poważnie myślisz o robieniu świetnych zdjęć, warto.

Czy ten post był pomocny?