Skip to content

Jak rozpoznać fałszywą stronę na Facebooku?

15 de lipiec de 2021
preview 650x300 1024x469 1

Istnieje wiele fałszywych stron na Facebooku. W najlepszym razie marnują Twój czas i być może próbują sprzedać jakieś reklamy. W najgorszym przypadku próbują wyłudzić od ciebie pieniądze i dane osobowe. Oto jak je rozpoznać.

Fałszywe strony na Facebooku to duży problem. Dopiero w tym miesiącu okazało się, że największa strona Black Lives Matter na Facebooku była faktycznie prowadzona przez białego faceta z Australii o imieniu Ian który kupuje i sprzedaje nazwy domen – i oczywiście strony na Facebooku – jako hobby. Są miliony innych, którzy robią wszystko, od tworzenia konkursów oszustw po podszywanie się pod legalne organizacje medialne, więc przyjrzyjmy się niektórym sposobom, w jaki można dowiedzieć się, czy strona, na którą patrzysz, jest fałszywa.

Sprawdź, czy strona jest zweryfikowana

Strony osób publicznych, firm medialnych i marek na Facebooku mogą zostać zweryfikowane, co oznacza, że ​​Facebook potwierdził, że strona reprezentuje tego, do kogo się podaje. Prawie każda legalna strona wymaga czasu i wysiłku, aby to zrobić. Na przykład zweryfikowana została prawdziwa strona Southwest Airlines na Facebooku. Widać to po niebieskim haczyku obok nazwy strony.

1626352531 149 Jak rozpoznac falszywa strone na Facebooku

Z drugiej strony fałszywe strony Southwest nie są weryfikowane. Nie mają niebieskiego haczyka.

1626352531 116 Jak rozpoznac falszywa strone na Facebooku

Weryfikacja nie jest testem doskonałym, ale nadal jest całkiem dobrym. Większość głównych marek i organizacji medialnych jest weryfikowana. Problem polega na tym, że tylko duże marki i firmy medialne mogą zostać zweryfikowane; mniejsze marki nie kwalifikują się. Facebook może również popełnić błędy, jeśli ktoś złoży wniosek z odpowiednimi dokumentami (prawdziwymi lub fałszywymi). Zweryfikowali How-To Geeek, podróbkę naruszającą znak towarowy naszej witryny, i musieliśmy złożyć skargę, aby ją usunąć.

Sprawdź dokładnie nazwę

Facebook dość szybko niszczy strony, które naruszają znaki towarowe. Oznacza to, że fałszywe strony na Facebooku muszą zastosować obejście, jeśli chcą pozostać online. Ta fałszywa strona Southwest Airlines jest przykładem książki tekstowej.

1626352531 378 Jak rozpoznac falszywa strone na Facebooku


Jeśli spojrzysz na nazwę, zauważysz dwie rzeczy:

  • Pisze się „South West” zamiast „Southwest”.
  • Jest „.” pod koniec linii lotniczych.

Te dwie sztuczki są niezwykle powszechne w przypadku stron na Facebooku, które próbują podszywać się pod legalne marki. Celowo i subtelnie błędnie pisząc nazwę lub dodając kropkę na końcu, mogą uniknąć filtrów Facebooka, jednocześnie oszukując przypadkowych ludzi, którzy nie przyglądają się zbyt uważnie.

Tak samo jest ze stroną How-To Geeek. Gdybyś nie przyjrzał się zbyt uważnie, prawdopodobnie nie zauważyłbyś dodatkowego „e” w nazwie.

Spójrz na kategorię aukcji dla strony

Innym miejscem, w którym fałszywe strony na Facebooku często pokazują swoje prawdziwe kolory, jest lista kategorii stron. Niektóre kategorie wymagają od osoby konfigurującej stronę podania wielu prawdziwych informacji, takich jak adresy i numery telefonów, które można łatwo sprawdzić. Fałszywe strony nie będą miały tych informacji do przesłania.

Prawdziwa strona Southwest Airlines jest wymieniona jako biuro podróży. Coś jak linia lotnicza lub biuro podróży również nie byłoby podejrzane. Fałszywe strony są jednak wymienione jako społeczności (co wydaje się być kategorią dla fałszywych stron na Facebooku).

1626352531 116 Jak rozpoznac falszywa strone na Facebooku


Jeśli kategoria strony na Facebooku nie pasuje do tego, co Twoim zdaniem powinna być, istnieje duża szansa, że ​​strona jest fałszywa.

Sprawdź, jaki rodzaj treści publikuje strona

Największą informacją, że strona jest fałszywa, nie jest jej nazwa ani to, czy została zweryfikowana; to rodzaj treści, które publikuje. Prawdziwe posty na stronie Southwest Airlines mają dobre wiadomości o ich pracownikach.

1626352531 907 Jak rozpoznac falszywa strone na Facebooku

Fałszywy posty o konkursach, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Prawie na pewno jest to oszustwo mające na celu zebranie Twoich danych osobowych.

1626352532 141 Jak rozpoznac falszywa strone na Facebooku

Podobnie, jeśli fałszywa strona na Facebooku podszywa się pod organizację prasową lub grupę polityczną, prawdopodobnie publikują filmy, które zbyt dobrze pasują do określonego punktu widzenia lub są sprzeczne z poglądami, które zwykle wyraża organizacja. Tworzenie fałszywych raportów, które wyglądają autentycznie, jest łatwe, a strony na Facebooku są obecnie robi to w przededniu kontrowersyjnego referendum w Irlandii.

Bądź podejrzliwy, jeśli strony proszą o darowizny

Wiele fałszywych stron na Facebooku pojawia się również w odpowiedzi na poważne kryzysy lub wydarzenia polityczne. Fałszywa strona Black Lives Matter zebrał ponad 100 000 $ w darowiznach. To dużo pieniędzy, które ludzie myśleli, że przekazują na cel, który wspierali, a które faktycznie trafiły na konto w australijskim banku.


Chociaż istnieją legalne strony na Facebooku, które proszą o darowizny, przed przekazaniem należy zachować szczególną ostrożność, aby sprawdzić, czy są tym, za kogo się podają. Jeśli chcesz przekazać coś konkretnej organizacji lub sprawie, o wiele lepiej zrobisz to za pośrednictwem ich oficjalnej strony internetowej niż przez Facebooka. O wiele łatwiej jest sfałszować stronę na Facebooku niż legalną witrynę.

Facebook ma duży problem z fałszywą stroną. Ludziom o wiele łatwiej jest tworzyć fałszywe strony niż Facebookowi, by ich nadzorować. Mamy nadzieję, że teraz masz lepsze pojęcie o tym, jak wygląda fałszywa strona na Facebooku.

Czy ten post był pomocny?