Skip to content

Jak rozpoznać „głęboko fałszywe” wideo z zamianą twarzy?

21 de lipiec de 2021
1626851608 preview 1024x469 1

Ostatnio Reddit ponownie tworzył wiadomości z subredditem, w którym ludzie używają narzędzia do uczenia maszynowego o nazwie „Deep Fake”, aby automatycznie zastępować twarz jednej osoby inną w filmie. Oczywiście, ponieważ jest to Internet, ludzie używają go do dwóch rzeczy: fałszywego porno z celebrytami i umieszczania Nicolasa Cage’a w losowych filmach.

Podczas gdy zamiana czyjejś twarzy na zdjęciu zawsze była stosunkowo łatwa, zamiana czyjejś twarzy w filmie była czasochłonna i trudna. Do tej pory robiły to głównie studia VFX dla wysokobudżetowych hollywoodzkich filmów, w których twarz aktora jest zamieniana na ich kaskaderski sobowtór. Ale teraz, dzięki Deep Fake, każdy, kto ma komputer, może to zrobić szybko i automatycznie.

Zanim przejdziesz dalej, musisz wiedzieć, jak wygląda Deep Fake. Sprawdź poniższy film SFW, który jest kompilacją różnych zamian twarzy celebrytów, głównie z udziałem Nic Cage.

Oprogramowanie Deep Fake działa z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Najpierw trenuje się z twarzą docelową. Zniekształcone obrazy celu są uruchamiane przez algorytm i uczy się, jak je korygować, aby przypominały niezmienioną twarz celu. Kiedy algorytm jest następnie karmiony obrazami innej osoby, zakłada, że ​​są to zniekształcone obrazy celu i próbuje je poprawić. Aby uzyskać wideo, oprogramowanie Deep Fake działa na każdej klatce indywidualnie.

Powodem, dla którego Deep Fakes w dużej mierze zaangażowali aktorów, jest to, że dostępnych jest wiele nagrań z nich pod różnymi kątami, co czyni trening bardziej efektywnym (Nicolas Cage ma 91 kredytów aktorskich na IMDB). Jednak biorąc pod uwagę ilość zdjęć i filmów, które ludzie publikują w Internecie i że naprawdę potrzebujesz tylko około 500 zdjęć, aby wytrenować algorytm, nie ma powodu, dla którego zwykli ludzie nie mogliby być celem ataków, chociaż prawdopodobnie z nieco mniejszym powodzeniem.

Jak rozpoznać głęboką podróbkę?

W tej chwili Deep Fakes są dość łatwe do zauważenia, ale będą trudniejsze, gdy technologia stanie się lepsza. Oto niektóre z prezentów.


Dziwnie wyglądające twarze. W wielu Deep Fakes twarze wyglądają po prostu dziwnie. Funkcje nie pasują idealnie i wszystko wydaje się nieco woskowe, jak na poniższym obrazku. Jeśli wszystko inne wygląda normalnie, ale twarz wygląda dziwnie, to prawdopodobnie Deep Fake.

1626851607 588 Jak rozpoznac „gleboko falszywe wideo z zamiana twarzy

Migocący. Wspólną cechą złych filmów Deep Fake jest twarz, która wydaje się migotać, a oryginalne funkcje czasami pojawiają się. Zwykle jest to bardziej widoczne na krawędziach twarzy lub gdy coś przed nią przechodzi. Jeśli zdarzy się dziwne migotanie, patrzysz na Deep Fake.

Różne organy. Deep Fakes to tylko zamiana twarzy. Większość ludzi stara się uzyskać dobre dopasowanie ciała, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli dana osoba wydaje się być zauważalnie cięższa, lżejsza, wyższa, niższa lub ma tatuaże, których nie ma w prawdziwym życiu (lub nie ma tatuaży, których nie ma w prawdziwym życiu), istnieje duża szansa, że ​​jest fałszywy. Poniżej możesz zobaczyć naprawdę oczywisty przykład, gdzie była twarz Patricka Stewarta zamieniony z JK Simmons w scenie z filmu Whiplash. Simmons jest znacznie mniejszy niż Stewart, więc wygląda po prostu dziwnie.

1626851607 426 Jak rozpoznac „gleboko falszywe wideo z zamiana twarzy

Krótkie klipy. W tej chwili, nawet jeśli oprogramowanie Deep Fake działa idealnie i tworzy prawie nieodróżnialną zamianę twarzy, może to zrobić tylko przez krótki czas. Niedługo zacznie się pojawiać jeden z powyższych problemów. Dlatego większość klipów Deep Fake, które ludzie udostępniają, ma tylko kilka sekund, reszta materiału jest bezużyteczna. Jeśli zobaczysz bardzo krótki klip celebryty, który coś robi, i nie ma powodu, dla którego jest tak krótki, to wskazówka, że ​​to Deep Fake.

Brak synchronizacji dźwięku lub złej synchronizacji ust. Oprogramowanie Deep Fake dostosowuje tylko rysy twarzy; to nie sprawia, że ​​jedna osoba brzmi jak inna. Jeśli w klipie nie ma dźwięku i nie ma powodu, aby nie było dźwięku, to kolejna wskazówka, że ​​patrzysz na Deep Fake. Podobnie, nawet jeśli jest dźwięk, jeśli wypowiadane słowa nie pasują poprawnie do poruszających się ust (lub usta wyglądają dziwnie, gdy osoba mówi, jak w klipie poniżej), możesz mieć Deep Fake.


Niewiarygodne klipy. Ten jeden rodzaj jest oczywisty, ale jeśli zobaczysz naprawdę niewiarygodny klip, istnieje duża szansa, że ​​nie powinieneś w to wierzyć. Nicolas Cage nigdy nie zagrał Lokiego w filmie Marvela. Ale to byłoby fajne.

Wątpliwe źródła. Podobnie jak w przypadku fałszywych zdjęć, skąd rzekomo pochodzi film, często jest dużą wskazówką co do jego autentyczności. Jeśli New York Times publikuje na ten temat artykuł, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że prawdą jest coś, co odkryjesz w przypadkowym zakątku Reddit.

Na razie Deep Fakes są bardziej przerażającą ciekawostką niż poważnym problemem. Rezultaty są łatwe do zauważenia i chociaż nie można zaakceptować tego, co się dzieje, nikt jeszcze nie próbuje przedstawiać Deep Fakes jako prawdziwych filmów.

Jednak w miarę rozwoju technologii mogą one stanowić znacznie większy problem. Na przykład przekonujący fałszywy materiał filmowy przedstawiający Kim Dzong Una wypowiadający wojnę USA może wywołać poważną panikę.

Czy ten post był pomocny?