Skip to content

Jak sformatować dysk za pomocą systemu plików APFS w systemie MacOS Sierra

30 de lipiec de 2021
img 57e1de4f55b63

Apple pracuje nad nowym systemem plików znanym jako Apple File System. APFS prawdopodobnie stanie się domyślnym systemem plików w systemach macOS i iOS w 2017 r., ale jest dostępny jako oprogramowanie przedpremierowe w systemie macOS Sierra.

Ten nowy system plików nie został jeszcze ukończony, więc nie zalecamy tego z innych powodów niż eksperymentowanie. Nie przechowuj swoich jedynych kopii ważnych danych na dysku APFS.

Dlaczego prawdopodobnie nie chcesz używać APFSYet

Nowy system plików Apple jest obecnie eksperymentalny. Apple ma na celu ostateczne wydanie w 2017 roku, a dysk systemowy komputera Mac – oraz dyski wewnątrz iPhone’ów, iPadów, telewizorów Apple i zegarków Apple – powinny w tym momencie automatycznie przekonwertować na APFS.

Na razie jedynym powodem sformatowania dysku za pomocą APFS jest eksperymentowanie z nim. Jednak APFS jest w fazie rozwoju, więc testy porównawcze wykonane za jego pomocą mogą nie być reprezentatywne dla ostatecznej wydajności systemu plików.

Apple ostrzega również, że dyski sformatowane za pomocą tej wstępnej wersji APFS mogą nie być zgodne z przyszłymi wersjami systemu macOS i ostateczną wersją APFS. Nie używaj dysku APFS do niczego ważnego.

Ograniczenia APFS w macOS Sierra

macOS Sierra nakłada kilka ograniczeń na nowy system plików APFS, ponieważ nadal jest eksperymentalny:

  • Dyski startowe Maca nie mogą być sformatowane za pomocą APFS, więc nie możesz użyć tego dla dysku systemowego Maca.
  • Systemy plików APFS obecnie rozróżniają tylko wielkość liter, co oznacza, że ​​„plik” różni się od „pliku”.
  • Time Machine nie może tworzyć kopii zapasowych na dysku APFS.
  • FileVault nie może szyfrować dysku APFS.
  • APFS nie może być używany w napędach Fusion, które są hybrydowym dyskiem twardym firmy Apple, który łączy dysk SSD i napęd mechaniczny.


Ważne ograniczenia powinny zostać zniesione, gdy Apple wyda APFS jako produkt końcowy.

Jak sformatować dysk jako APFS w systemie MacOS Sierra?

Gdy APFS zostanie uruchomiony jako produkt końcowy, Apple zaoferuje sposób na konwersję systemów plików HFS+ na APFS bez usuwania jakichkolwiek danych. Jeśli jednak chcesz wcześniej przetestować APFS, będziesz musiał wyczyścić dysk i ponownie sformatować go za pomocą systemu plików APFS.

Możesz sformatować dysk USB, kartę SD lub zewnętrzny dysk twardy za pomocą APFS. Możesz także użyć dodatkowego dysku wewnętrznego.

Ostrzeżenie: Utwórz kopię zapasową wszystkich plików na dysku przed ich sformatowaniem. Proces formatowania usunie wszystkie pliki znajdujące się obecnie na formatowanej partycji.

GraphicalDisk Utilitytool nie może jeszcze formatować dysków jako APFS. Jednak dokumentacja Apple zauważa, że ​​możeszużyj polecenia diskutilaby sformatować obraz partycji lub dysku jako APFS.


Najpierw ustal, który identyfikator urządzenia dysku, który chcesz sformatować. Aby to zrobić, otwórz okno Terminal i uruchom następujące polecenie:

diskutil list

Tutaj szukamy zewnętrznego dysku USB o rozmiarze 16 GB. Partycję, którą chcemy sformatować, widzimy w „disk2s2”.

Bądź bardzo ostrożny podczas wyszukiwania identyfikatora urządzenia. Jeśli wybierzesz niewłaściwy identyfikator urządzenia, możesz sformatować niewłaściwy dysk i usunąć ważne pliki.

1627661539 134 Jak sformatowac dysk za pomoca systemu plikow APFS w systemie

Aby sformatować go za pomocą APFS, najpierw uruchom następujące polecenie, aby utworzyć kontener APFS. Pamiętaj, wprowadź poprawny identyfikator dysku zamiast „disk2s2”.

diskutil apfs createContainer /dev/disk2s2

1627661539 21 Jak sformatowac dysk za pomoca systemu plikow APFS w systemie

Po drugie, uruchom następujące polecenie, aby dodać wolumin APFS. Zastąp „disk2s2” tym samym identyfikatorem urządzenia, którego użyłeś powyżej, a „nowyAPFS” dowolną nazwą woluminu APFS.

diskutil apfs addVolume disk2s2 APFS newAPFS

1627661539 640 Jak sformatowac dysk za pomoca systemu plikow APFS w systemie

Twój wolumin APFS pojawi się zamontowany w Finderze jak każdy inny wolumin. Jeśli klikniesz go prawym przyciskiem myszy lub klikniesz z wciśniętym klawiszem Control i wybierzesz „Pobierz informacje”, zobaczysz, że jego format systemu plików to „APFS”.

1627661539 562 Jak sformatowac dysk za pomoca systemu plikow APFS w systemie


Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz już używać woluminu jako woluminu APFS, możesz użyć aplikacji Narzędzie dyskowe do sformatowania partycji w systemie plików Mac HFS+ lub wieloplatformowym systemie plików exFAT.

Po prostu uruchom Narzędzie dyskowe, kliknij prawym przyciskiem myszy lub kliknij z wciśniętym klawiszem Control dysk zawierający partycję APFS i wybierz „Wymaż”. Wybierz inny system plików z pola Format i kliknij „Wymaż”. Spowoduje to całkowite wyczyszczenie dysku, usunięcie wszystkich znajdujących się na nim plików i przekonwertowanie go na wybrany przez Ciebie system plików.

1627661539 676 Jak sformatowac dysk za pomoca systemu plikow APFS w systemie

Aby uzyskać więcej informacji o systemie plików Apple, zapoznaj się z szczegółowa dokumentacja APFS na stronie dewelopera Apple.

Czy ten post był pomocny?