Skip to content

Jak skanować za pomocą programu antywirusowego Microsoft Defender w systemie Windows 10

25 de lipiec de 2021
windows 10 hero 3

Złośliwe oprogramowanie dla systemu Windows nadal stanowi duży problem. Dlatego firma Microsoft dostarcza program antywirusowy o nazwie Microsoft Defender z systemem Windows 10. Skanuje on w tle w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, ale za pomocą programu Defender można również wykonać pełne skanowanie systemu.

Najpierw otwórz menu Start i wpisz „Zabezpieczenia systemu Windows”. Kliknij ikonę aplikacji „Zabezpieczenia systemu Windows”, która się pojawi.

Otwórz Start i wpisz Zabezpieczenia systemu Windows w systemie Windows 10

Na pasku bocznym kliknij „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami”.

Z tego miejsca można wykonać szybkie skanowanie, klikając przycisk „Szybkie skanowanie”. Jeśli ostatnio nie skanowałeś, możesz rozważyć wykonanie głębszego skanowania. W obszarze pod nagłówkiem „Bieżące zagrożenia” kliknij „Opcje skanowania”.

Kliknij Opcje skanowania w programie Microsoft Defender w systemie Windows 10

W menu „Opcje skanowania” zobaczysz listę czterech różnych typów skanowania, które możesz wykonać na swoim komputerze za pomocą programu Microsoft Defender.

  • Szybki skan: Skanuje foldery w systemie, w których zwykle znajdują się zagrożenia, takie jak foldery Pobrane i Windows. Zwykle zajmuje to tylko kilka minut.
  • Pełne skanowanie: To skanuje każdy plik na twoim komputerze i wszystkie uruchomione programy. Skanowanie może potrwać dłużej niż godzinę.
  • Skanowanie niestandardowe: Jeśli wybierzesz tę opcję, Zabezpieczenia Windows zapytają Cię o konkretną lokalizację pliku lub folderu, który chcesz przeskanować.
  • Skanowanie offline programu Microsoft Defender: Ta opcja powoduje ponowne uruchomienie komputera i skanowanie plików systemowych oraz programów, gdy nie są one uruchomione, co jest przydatne, jeśli aktualnie działa złośliwe oprogramowanie, które może zakłócać skanowanie.

Jeśli nie próbowałeś wcześniej Defendera lub jeśli twój komputer zachowuje się śmiesznie i martwisz się oczywistym zagrożeniem, najlepiej zacząć od pełnego skanowania. Wybierz przycisk radiowy obok „Pełne skanowanie” i kliknij przycisk „Skanuj teraz”.

Kliknij Pełne skanowanie w programie Microsoft Defender w systemie Windows 10


Rozpocznie się pełne skanowanie systemu, a Zabezpieczenia Windows pokażą pasek wskaźnika postępu.

Trwa pełne skanowanie programu Microsoft Defender w systemie Windows 10

Po zakończeniu skanowania zobaczysz wyniki. Jeśli wszystko było w porządku, zobaczysz komunikat „Brak bieżących zagrożeń”.

Brak aktualnych zagrożeń w Microsoft Defender na Windows 10

Jeśli jednak skanowanie wykryje jakieś złośliwe oprogramowanie, zobaczysz komunikat „Znaleziono zagrożenia” i listę zainfekowanych plików tuż poniżej.

Aby usunąć zagrożenia, kliknij przycisk „Rozpocznij działania”.

Zagrożenie znalezione w programie Microsoft Defender w systemie Windows 10

Po kliknięciu „Rozpocznij działania” Microsoft Defender automatycznie usunie zagrożenia. Jeśli chcesz zobaczyć szczegóły dotyczące usuniętych zagrożeń, spójrz pod wyniki skanowania i kliknij „Historia ochrony”.

Ponadto, jeśli program Defender znalazł zagrożenie podczas szybkiego lub pełnego skanowania, rozsądnie może być wybranie „Skanowanie offline programu Microsoft Defender” na ekranie Opcje skanowania i natychmiastowe uruchomienie go, na wszelki wypadek. Miejmy nadzieję, że wszystko wyjdzie normalnie. Powodzenia i bądź bezpieczny!

Czy ten post był pomocny?