Skip to content

Jak skonfigurować i dostosować Steam Controller

6 de lipiec de 2021
steam heder 1024x469 1

Własna marka Valve Steam Controller może być najbardziej ekscytującą rzeczą, jaka pojawiła się w grach wideo w ciągu dekady… ale to nie znaczy, że jest intuicyjny w konfiguracji. Tak jak konstrukcja podwójnego touchpada wymaga trochę przyzwyczajenia, jego oprogramowanie wymaga poważnych poprawek ze strony użytkownika końcowego.

Ciesz się trybem Big Picture i sparuj kontroler

Niestety, Steam Controller można regulować tylko w przyjaznym dla telewizora trybie Big Picture na Steam. Valve prawdopodobnie ma nadzieję na promowanie SteamOS i urządzenia do strumieniowego przesyłania Steam Link, ale w rzeczywistości oznacza to, że normalni użytkownicy komputerów PC są zmuszeni do korzystania z interfejsu w stylu konsoli do gier w celu dostosowania ustawień kontrolera Steam. Aby rozpocząć proces, będziesz musiał użyć myszką, aby kliknąć przycisk trybu dużego obrazu w prawym górnym rogu interfejsu Steam na pulpicie.

1625564908 640 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

Jeśli jeszcze nie podłączono kontrolera, podłącz jego bezprzewodowy klucz USB, a następnie kliknij lub wybierz ikonę „Ustawienia” w trybie dużego obrazu (ikona koła zębatego w prawym górnym rogu), a następnie „Ustawienia kontrolera”.

1625564909 98 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

Kliknij „Dodaj kontroler Steam”, aby rozpocząć proces połączenia bezprzewodowego, a następnie naciśnij i przytrzymaj środkowy przycisk Steam i przycisk X na samym kontrolerze. Powinien pojawić się w sekcji „Wykryte kontrolery” na ekranie.

1625564909 170 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

Teraz sprawy stają się znacznie mniej intuicyjne. Wyjdź z menu Ustawienia za pomocą Escape (lub przycisku B na kontrolerze), aż wrócisz do głównego interfejsu trybu Big Picture.

Dostosuj swoje ustawienia dla poszczególnych gier

Następnie kliknij lub wybierz centralną opcję „Biblioteka” w trybie dużego obrazu, a następnie kliknij dowolną zainstalowaną grę, aby przejść do jej indywidualnego menu. W lewej kolumnie kliknij „Zarządzaj grą”.

1625564909 831 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller


Kliknij „Konfiguracja kontrolera” w następnym menu. (Jeśli go nie widzisz, upewnij się, że Steam Controller jest włączony.)

1625564909 664 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

Teraz w końcu dotarłeś do głównego ekranu konfiguracji przycisku. Wszystkie poniższe operacje można skonfigurować dla każdej gry w swojej bibliotece Steam.

(Możesz tu również wejść podczas grania w dowolną grę Steam – po prostu naciśnij i przytrzymaj środkowy przycisk Steam.)

Dostosuj podstawowe przyciski

1625564909 651 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

W większości gier kontroler Steam będzie domyślnie działał w układzie w stylu Xbox, z konfiguracją zgodną ze standardowym interfejsem, a lewy obszar touchpada podwaja się jako wejście prawego joysticka. Kliknięcie dowolnego przycisku na tym ekranie otworzy niestandardowe opcje przypisania, jak pokazano poniżej.

1625564909 275 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

Każdy przycisk na Steam Controllerze może być ręcznie powiązany z prawie każdym wejściem na twoim komputerze. Obejmuje to dowolny inny przycisk na kontrolerze Steam, dowolną domyślną klawiaturę lub przycisk myszy oraz specjalne działania, takie jak zrobienie zrzutu ekranu, a nawet wyłączenie komputera. Aby powiązać pojedynczy przycisk, po prostu kliknij go na tym ekranie i naciśnij Escape lub B, aby wrócić. To wszystko, czego większość użytkowników będzie potrzebować, próbując przedefiniować podstawowe funkcje gier w kontrolerze.

Twórz kombinacje wielu przycisków

Aby powiązać wiele poleceń z jednym przyciskiem w tym interfejsie, kliknij „Włącz wiele przycisków” lub naciśnij przycisk Y na kontrolerze. Następnie klikaj kolejno tyle przycisków, ile chcesz.


Powiązanie spowoduje jednoczesne naciśnięcie wszystkich tych przycisków — na przykład powiązanie „skoku rakietowego” może być przydatne do jednoczesnego aktywowania zarówno prawego spustu (strzał), jak i przycisku A (skok). Przywiąż go do prawego zderzaka, a otrzymasz natychmiastowy przycisk skoku rakietowego, bez refleksu.

1625564910 22 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

Oczywiście na Steam Controllerze jest ograniczona liczba przycisków, więc musisz ostrożnie wybierać, jeśli dodajesz niestandardowe kombinacje… chyba że chcesz kopać trochę głębiej.

Daj przyciskom więcej akcji za pomocą aktywatorów

Opcje aktywatorów Steam Controllera to miejsce, w którym sprawy zaczynają być naprawdę interesujące… i trudne. Aktywatory umożliwiają tworzenie stanów warunkowych przycisku, dzięki czemu robi on różne rzeczy w zależności od momentu naciśnięcia przycisku. Zmodyfikowany stan można aktywować za pomocą menu Typ aktywacji:

 • Prasa zwykła: proste naciśnięcie i zwolnienie przycisku, zwykły przycisk.
 • Podwójne naciśnięcie: szybkie dwukrotne dotknięcie przycisku. Pomyśl o tym jako o różnicy między normalnym kliknięciem a podwójnym kliknięciem na pulpicie.
 • Długie naciśnięcie: naciśnij i przytrzymaj przycisk.
 • Rozpocznij naciśnij i zwolnij naciśnij: warunkowe akcje dla naciśnięcia i zwolnienia przycisku. Są mniej przydatne.

1625564910 25 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

Aktywatory w zasadzie umożliwiają tworzenie własnego projektu interfejsu. Warunkowe naciśnięcia tych przycisków można powiązać z dowolnym przyciskiem, klawiszem lub kombinacją, tak jak zwykłe kombinacje przycisków, a zmodyfikowane stany można ustawić jako aktywne lub pasywne za pomocą opcji „Przełącz”.

Opcja wiązania cyklicznego umożliwia użytkownikom uruchamianie wszystkich funkcji Aktywatora jednocześnie lub po kolei. Opcja Hold To Repeat pozwala ustawić częstotliwość powtarzania (lub nie), w tym, co kiedyś nazywano trybem „turbo”. Na przykład, jeśli powiązałeś Aktywator z przyciskiem „Odpal” w strzelance, przytrzymanie go z funkcją Przytrzymaj, aby powtórzyć ustawioną na „Wył.” spowoduje wystrzelenie tylko raz, a ustawienie go na „Wł.” spowoduje wielokrotne pociągnięcie spustu . Jest to dobry sposób na wprowadzanie prostych, powtarzalnych akcji lub kombinacji szybciej niż byłoby to możliwe samodzielnie.

1625564910 322 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller


Przyciski „Bumper” kontrolera Steam, lewe i prawe plastikowe łopatki utworzone przez pokrywę baterii z tyłu obudowy, są szczególnie dobre dla tego rodzaju wejścia przycisku aktywatora. Powiązanie złożonych operacji z prostymi czynnościami naciśnięcia, przytrzymania i dwukrotnego dotknięcia może dać Ci znacznie więcej opcji wprowadzania danych w konwencjonalnej grze obsługiwanej za pomocą kontrolera.

Dostosuj joystick i panele dotykowe

1625564910 72 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

W większości przypadków, jeśli grasz w grę zaprojektowaną dla standardowego kontrolera, nie musisz zbytnio bawić się joystickiem lub touchpadami — po prostu pozwól im używać domyślnych operacji. Ale dostosowanie gry opartej na myszy dla joysticka i touchpada może być korzystne; do tego właśnie został zaprojektowany Steam Controller. Przede wszystkim opcja „Styl wprowadzania” pozwala wybrać jedną z serii operacji joysticka, myszy lub przycisków dla wszystkich trzech z tych regionów:

 • Pad kierunkowy: joystick lub touchpad będą działać jak staromodny D-Pad, w górę, w dół, w lewo i w prawo, bez wejścia analogowego pomiędzy nimi. Lewy touchpad z rowkami kierunkowymi został zaprojektowany specjalnie do tego trybu.
 • Przycisk Pad: cztery kierunki będą powiązane z określonymi przyciskami, kombinacjami lub aktywatorami. Dobry do wyboru z ekwipunku.
 • Ruch joystickiem: standardowa obsługa joysticka. Dodatkowy przycisk można przypiąć do zewnętrznego pierścienia joysticka, ale nie do touchpada.
 • Joystick Mysz: joystick lub panele dotykowe sterują kursorem myszy na ekranie za pomocą tylko wprowadzania kierunkowego, w stylu konsoli.
 • Kółko przewijania: „obracanie” kółkiem zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara będzie działać jak kółko myszy.
 • Region myszy: wiąże touchpad lub joystick z określonym polem granic na ekranie, gdzie działa jak kursor myszy w ramach tego ograniczenia. Pola graniczne można ustawić na cały ekran (dobre dla gier z widokiem z góry z kontrolkami mapy) lub tylko na jego część (dobre dla poszczególnych elementów sterujących postaciami w grach MOBA).
 • Menu kołowe : podobny do Button Pad, ale pozwala graczom zdefiniować do pięciu „przycisków” aktywowanych przez dotknięcie lub przechylenie w określonym kierunku. Dobry do aktywacji akcji specjalnych w locie.

Dodatkowe akcje można powiązać z funkcją „kliknięcia” każdego touchpada i kliknięciem środkowego joysticka (przycisk „L3” w kategoriach konsoli).

Ponadto touchpady oferują następujące dodatkowe operacje:

 • Mysz: standardowa obsługa myszy, jak touchpad w laptopie. Tryb trackballa pozwala padom działać jak „tocząca się” piłka dla kursora, a nie statyczny wskaźnik.
 • Aparat z joystickiem: działa jak kamera z trzeciej osoby w grze akcji na konsolę.
 • Dotknij Menu: pokazuje menu ekranowe z akcjami wielu przycisków powiązanymi z określonymi obszarami touchpada. Jest to dobre dla zadań grupowych w grach strategicznych.
 • Pojedynczy przycisk: cały pad działa jako pojedynczy przycisk. Akcje mogą wiązać się ze zwykłym dotknięciem pada lub „kliknięciem” go.

Możesz zobaczyć, jak sprawy mogą się szybko komplikować, ale może to być bardzo przydatne.

Dostosuj wyzwalacze

Lewy i prawy spust są nieco bardziej skomplikowane, niż się wydaje, ponieważ te przyciski łączą dwa rodzaje danych wejściowych: analogową akcję „pociągnięcia”, która może być miękka lub twarda w zależności od tego, jak daleko są wciśnięte, oraz pełne „kliknięcie”. Akcja pod koniec ciągnięcia. Zarówno ustawienia Full Pull, jak i Soft Pull można ręcznie ustawić na dowolny z przycisków, kombinacji lub akcji aktywatora opisanych powyżej.

1625564910 969 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

Ustawienia „Styl wyzwalania miękkiego pociągnięcia”, „Początek zakresu wyzwalania”, „Punkt miękkiego pociągnięcia” i „Koniec zakresu wyzwalania” pomogą dostosować czas i intensywność aktywacji trybu wyzwalania miękkiego. Są one dość oczywiste, ale może być konieczne wykonanie kilku testów w grze, aby zobaczyć, jaka konfiguracja działa najlepiej dla Ciebie, zwłaszcza jeśli próbujesz wykonywać czynności poza zwykłymi domyślnymi ustawieniami przycisku strzelania / gazu / hamulca / modyfikatora w większości gier akcji.


Większość gier ma dość oczywiste zastosowania wyzwalaczy: broń główna i pomocnicza w strzelankach, gaz i hamulec w grach wyścigowych, modyfikatory w bitwach itp. Ale jest tu wiele różnorodności — eksperymentuj i zobacz co możesz wymyślić.

Twórz wiele układów za pomocą zmiany trybu

W przypadku lewego i prawego wyzwalacza, głównego lewego i prawego touchpada, drążka i przycisków A/B/X/Y dostępna jest dodatkowa opcja, która nie jest dostępna dla innych przycisków na kontrolerze: Zmiana trybu. Funkcja zmiany trybu to coś, co jest przypisane do osobnego przycisku, który może zmienić układ i funkcje reszty kontrolera.

1625564910 850 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

Załóżmy więc, że grasz w grę, która wykorzystuje strzelankę pierwszoosobową z latającymi pojazdami, na przykład Pole walki, i chcesz mieć standardowe sterowanie północą i południem, gdy jesteś na piechotę, ale chcesz sterować w stylu odwróconego joysticka podczas lotu samolotem. Przejdź do menu Joystick, skonfiguruj standardowe wejście na ekranie głównym, a następnie kliknij „Zmiana trybu”. Tutaj możesz przypisać zmodyfikowany styl wprowadzania do funkcji Joystick Move, aktywowanej za pomocą ustawionego przycisku zmiany trybu — ponownie przyciski tylnego zderzaka są idealne do tego rodzaju operacji. W nowym menu operacji zmiany trybu kliknij „Ustawienia dodatkowe” i ustaw opcję Odwróć oś pionową na „Włączone”. Teraz, gdy naciśniesz przypisany przycisk zmiany trybu (najlepiej, gdy wchodzisz do płaszczyzny), oś Y na joysticku zostanie odwrócona i możesz ponownie nacisnąć przycisk zmiany trybu, gdy wrócisz do sterowania pieszo.

1625564910 155 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

Tryb Shifting pozwala na wiele, wiele więcej kombinacji wejść, o ile masz wystarczająco dużo dostępnych przycisków, aby je przypisać.

Zapisz i przeglądaj swoje konfiguracje

Aby zapisać ustawienia kontrolera dla tej gry (i tylko tej gry), wróć do głównego ekranu konfiguracji i kliknij „Eksportuj konfigurację”. Kliknij „Zapisz nowe powiązanie osobiste”, aby utworzyć nowy profil na swoim koncie Steam, dostępny z dowolnego komputera z zainstalowanym Steam. „Zapisz nowy plik powiązania tylko lokalnie” zapisze go tylko na bieżącym komputerze, bez tworzenia kopii zapasowej online. To menu pozwala graczom zmieniać konfiguracje między grami bez konieczności ponownego konfigurowania każdej opcji.

1625564911 152 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller

Teraz wróć do głównego ekranu konfiguracji i kliknij „Przeglądaj konfiguracje”. Tutaj zobaczysz zalecany typ kontrolera Steam dla tej gry (domyślnie jest to sterowanie w stylu Xbox, jeśli gra je obsługuje). Ale naprawdę interesująca jest strona „Społeczność”. Tutaj zobaczysz konfiguracje kontrolerów przesłane przez innych użytkowników Steam. W przypadku popularnych gier mogą być setki opcji do wyboru.

1625564911 58 Jak skonfigurowac i dostosowac Steam Controller


Każda konfiguracja zawiera nazwę Steam gracza, który ją utworzył, łączny czas gry wszystkich graczy na Steam, którzy z niej korzystają, oraz całkowitą liczbę głosów za, które otrzymuje, gdy gracze wypróbują układ i go polubi. To świetny sposób na sprawdzenie niektórych ustawień Steam Controllera wprowadzonych przez innych — którzy być może są bardziej doświadczeni w zaawansowanych funkcjach niż ty — i dalsze dostosowanie go do własnych upodobań po wypróbowaniu.

Czy ten post był pomocny?