Skip to content

Jak skonfigurować serwer proxy na Androidzie?

24 de lipiec de 2021
img 58acaf3d7546a 1024x469 1

Android pozwala skonfigurować ustawienia proxy dla każdej sieci Wi-Fi. Czasami jest to wymagane, aby uzyskać dostęp do Internetu na przykład w sieci biznesowej lub szkolnej. Ruch Twojej przeglądarki będzie przesyłany przez skonfigurowany serwer proxy.

Skonfigurowany serwer proxy będzie używany przez Chrome i inne przeglądarki internetowe, ale może nie być używany przez inne aplikacje. Każdy programista aplikacji może wybrać, czy korzysta z serwera proxy Androida, czy nie. To kolejny dobry powód, dla którego powinieneś używać VPN zamiast proxy. Dzięki VPN możesz wymusić cały ruch sieciowy aplikacji przez połączenie VPN. Jest to lepszy sposób na ukrycie adresu IP lub dostęp do stron internetowych z blokadą geograficzną, które nie są dostępne w Twoim kraju.

Ten proces jest taki sam dla wszystkich nowoczesnych wersji Androida, od Androida 4.0 do 7.1. Niektórzy producenci urządzeń zmieniają wygląd i funkcje ekranu Ustawienia systemu Android, więc ustawienia Wi-Fi lub proxy mogą znajdować się w nieco innej lokalizacji.

Otwórz aplikację Ustawienia systemu Android i dotknij „Wi-Fi”, aby wyświetlić listę sieci Wi-Fi.

1627128882 603 Jak skonfigurowac serwer proxy na Androidzie

Naciśnij i przytrzymaj nazwę sieci Wi-Fi, dla której chcesz zmienić ustawienia proxy. Dotknij „Modyfikuj sieć”, gdy pojawi się menu.


Jeśli nie masz jeszcze połączenia z siecią Wi-Fi, musisz połączyć się z siecią Wi-Fi i wprowadzić jej hasło, zanim uzyskasz dostęp do opcji „Modyfikuj sieć”.

1627128882 747 Jak skonfigurowac serwer proxy na Androidzie

Rozwiń sekcję „Opcje zaawansowane” na tym ekranie. Stuknij opcję „Proxy” i wybierz „Brak” dla braku serwera proxy, „Ręcznie”, aby ręcznie wprowadzić ustawienia serwera proxy, lub „Auto-konfiguracja proxy”, aby automatycznie wykryć odpowiednie ustawienia dla twojej sieci.

Opcja „Proxy Auto-Config” może nie być dostępna w starszych wersjach Androida.

1627128882 664 Jak skonfigurowac serwer proxy na Androidzie

Jeśli wybierzesz „Proxy Auto-Config”, Android poprosi o podanie adresu skryptu automatycznej konfiguracji proxy, znanego również jako plik .PAC. Jeśli Twoja organizacja lub dostawca usług proxy potrzebuje pliku .PAC, administrator sieci lub usługodawca dostarczy Ci adres pliku .PAC, który musisz tutaj wprowadzić.

W przeciwieństwie do innych systemów operacyjnych – Windows, macOS, iOS, a nawet własnego systemu operacyjnego Google Chrome – Android nie wspiera Web Proxy Auto-discovery Protocol lub WPAD. Jest to czasami używane w sieciach biznesowych lub szkolnych, aby automatycznie dystrybuować ustawienia proxy do urządzeń w sieci. Jeśli włączysz „Autokonfigurację proxy”, nic się nie stanie, chyba że podasz również adres pliku .PAC, w którym Android może uzyskać ustawienia proxy.

W sieci korzystającej z WPAD musisz wskazać Androidowi odpowiedni skrypt automatycznej konfiguracji proxy lub ręcznie wprowadzić ustawienia serwera proxy.

1627128882 919 Jak skonfigurowac serwer proxy na Androidzie


Jeśli wybierzesz „Ręcznie”, możesz ręcznie wprowadzić dane serwera proxy. Wprowadź adres proxy w polu „Nazwa hosta proxy”. Pomimo nazwy pola możesz wpisać zarówno nazwy hostów, jak „proxy.example.com”, jak i adresy IP, takie jak „192.168.1.100”. Podaj dowolny rodzaj adresu, jaki posiadasz. Wprowadź port wymagany przez serwer proxy w polu „Port proxy”.

Jeśli chcesz, aby Android pomijał serwer proxy dla dowolnych adresów, wprowadź je w polu „Pomiń serwer proxy dla”, oddzielone przecinkami. Na przykład, jeśli chcesz, aby Android miał bezpośredni dostęp do howtogeek.com i example.com bez korzystania z serwera proxy, wpisz w polu następujący tekst:

howtogeek.com,example.com

Kliknij „Zapisz”, aby zapisać ustawienia, gdy skończysz.

1627128882 27 Jak skonfigurowac serwer proxy na Androidzie

Każda sieć Wi-FI ma własne ustawienia serwera proxy. Nawet po włączeniu serwera proxy dla jednej sieci Wi-Fi inne sieci Wi-Fi domyślnie nie będą korzystać z serwera proxy. Powtórz ten proces, jeśli chcesz zmienić ustawienia serwera proxy dla innej sieci Wi-Fi.

Czy ten post był pomocny?