Skip to content

Jak sprawdzić, czy Java jest zainstalowana w Ubuntu i jak ją zainstalować?

27 de lipiec de 2021
00 lead image java in ubuntu

Domyślnie Ubuntu nie jest dostarczane z zainstalowaną Javą (lub Java Runtime Environment, JRE). Jednak może być potrzebny do niektórych programów lub gier, takich jak Minecraft. Pokażemy Ci, jak szybko i łatwo sprawdzić, czy Java jest zainstalowana i jak ją zainstalować.

Pamiętaj, że Java może być podatna na problemy z bezpieczeństwem i powinieneś się chronić. Jeśli naprawdę potrzebujesz Java do programów lub gier, które uruchamiasz, przeczytaj nasz artykuł o ochronie przed problemami bezpieczeństwa Java.

UWAGA: Kiedy mówimy, aby wpisać coś w tym artykule, a tekst jest otoczony cudzysłowami, NIE wpisuj cudzysłowów, chyba że określimy inaczej.

Aby sprawdzić, która wersja oprogramowania Java jest zainstalowana, jeśli w ogóle, wpisz następujące polecenie w wierszu polecenia i naciśnij klawisz Enter.

java – wersja

Jeśli otrzymasz wynik podobny do pokazanego na poniższym obrazku, oznacza to, że nie masz zainstalowanej Javy. Lista pokazuje, które pakiety w twoim systemie mają dostępną Javę i wyświetlane jest polecenie instalacji javy.


Jednak przed instalacją Javy upewnijmy się, że wszystkie pakiety są aktualne. Wpisz następujące polecenie w monicie i naciśnij klawisz Enter.

aktualizacja sudo apt-get

To aktualizuje wszystkie pakiety dostępne w Ubuntu. Wpisz swoje hasło w monicie i naciśnij Enter.

1627378798 689 Jak sprawdzic czy Java jest zainstalowana w Ubuntu i jak

Po zakończeniu aktualizacji wybierz z listy pakiet do zainstalowania java. W naszym przykładzie zainstalowaliśmy wersję 6. Wpisz następujące polecenie w wierszu polecenia i naciśnij Enter.

sudo apt-get install openjdk-6-jre-headless

Zastąp ostatnią część polecenia po instalacji pakietem z wybranej listy.

1627378798 925 Jak sprawdzic czy Java jest zainstalowana w Ubuntu i jak

Ponieważ ostatnio uruchomiłeś inne polecenie jako root, używając sudo, nie zostaniesz ponownie zapytany o hasło.

Zostanie wyświetlony postęp instalacji, a następnie zostanie wyświetlony komunikat informujący, ile miejsca na dysku zostanie wykorzystane. Na pytanie, czy chcesz kontynuować, wpisz „y” i naciśnij Enter.

1627378799 521 Jak sprawdzic czy Java jest zainstalowana w Ubuntu i jak


Po zakończeniu instalacji ponownie sprawdź wersję Java, wpisując w wierszu polecenia „java –version” i naciskając klawisz Enter. Zobaczysz wynik podobny do następującego, wskazujący na wersję Java, którą właśnie zainstalowałeś.

1627378799 283 Jak sprawdzic czy Java jest zainstalowana w Ubuntu i jak

Jeśli potrzebujesz Java tylko do programów komputerowych i gier, dobrym pomysłem jest wyłączenie integracji Java z przeglądarką. Ponownie zapoznaj się z naszym artykułem, aby uzyskać instrukcje, jak to zrobić.

Czy ten post był pomocny?